Реклама

Фузаріоз і сажка на озимих — основна проблема 2024 року

3 серпня 2024 758 0
Фузаріоз і сажка на озимих — основна проблема 2024 року

Сьогоднішні реалії підштовхують аграріїв економити, тож вони часто купують насіння, яке було вироблене і протруєне декілька років тому. Проте науково доведено, що в насіннєвому матеріалі, який зберігається протягом декількох років діюча речовина протруйника руйнується. Це залежить від хімічної групи та умов зберігання. 

Про це розповів керівник сервісно-технологічного відділу Ukravit Сергій Сальніков у блозі «Посівна озимих — 2024. Чому необхідно перевірити посівний матеріал та добрива в лабораторії, і як це убезпечить вас від фальсифікату?» на Latifundist.com.

За словами фахівця, минулого року, згідно з дослідженнями Ukravit Institute, основною проблемою у насіннєвому матеріалі був збудник Fusarium, що викликає фузаріоз пшениці.

Тож, за словами фахівця, обов'язково варто перевіряти посівмат, бо якщо насіння має понад 25% ураження, то його взагалі не рекомендується висівати.

«Навіть якщо ви проведете протруювання і посієте його, тільки частина збудника буде знешкоджена; решта ж вплине на схожість. Крім того, за сприятливих для розвитку хвороб погодних умов ви отримаєте високий відсоток ураження фузаріозною кореневою чи прикореневою гниллю. А лікувати рослину, як відомо, набагато дорожче, аніж відразу посіяти здорове зерно. Та й із кореневою гниллю жоден з фунгіцидів не справиться», — зазначив керівник сервісно-технологічного відділу Ukravit.

На жаль, проблема фузаріозу нікуди не поділася й цього року.

«Ми робимо висновок за тими зразками насіння, які вже надходять нам на перевірку. Багато господарств заощаджували на фунгіцидних обробках під час колосіння, тому фузаріозу буде багато. А за зразками із західних регіонів бачимо, що можливі проблеми із сажкою, через те що господарства застосовували «простіші» протруйники, які не контролюють цю хворобу», — пояснив Сергій Сальніков.

Читати за темою: Про що варто подбати напередодні осінньої посівної — поради фахівця

Крім того, перед збиранням в багатьох регіонах пройшли затяжні дощі, були прохолодні ночі. Через це велика частка посівів пшениці цьогоріч уражена збудниками сапрофітних грибів.

«Зараз він не несе великої шкоди, але, якщо таке насіння покласти на зберігання, збудник розвиватиметься. Його продукти життєдіяльності (мікотоксини) впливатимуть на енергію проростання і схожість насіння. А при високому ступені ураження таке зерно небезпечно згодовувати худобі та птиці», — підсумував фахівець.

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2024 р. 

Виконано за допомогою Disqus

Реклама