Як стверджують аналітики, у 2022/23 рр. площі та виробництво високоолеїнового соняшнику в Україні були найнижчими за останні роки. Про це йдеться в матеріалі на SuperAgronom.com.
«Ринок високоолеїнового соняшнику демонстрував скорочення площ з рекордних 730 тис. га у 2021 році (11% від загальної площі соняшнику) — до 300 тис. га (6%) у 2024 році. Водночас якщо раніше ВО гібриди сіяли просто як високоврожайні, або зручні для технології (Сульфо, Clearfield), то зараз більшість виробників вибирають ВО гібриди свідомо для отримання премії», — зазначив Дмитро Нерода, керівник відділу розвитку продуктів «Lidea Seeds Ukraine («Лідеа Україна»)».
Основні причини скорочення площ — це воєнні дії в регіонах традиційного вирощування високоолеїнового соняшнику, а також падіння з тих же причин виробництва насіння, що також позначилось на виробництві ВО соняшнику в останні 2 роки і поточного року також, вважають аналітики.
Нестабільна премія на високоолеїновий соняшник також є ключовим ринковим фактором, що стримує зростання його виробництва.
Хоча Максим Максименко, власник ФГ «Аннушка» з Миколаївщини, не зовсім згоден із цією тезою. Господарство вирощує лише високоолеїнові гібриди і, за словами директора, він іноді навіть не слідкує за ціною на звичайний соняшник.
«Високоолеїновий соняшник ми вирощуємо починаючи з 2018 року. Спробували на окремому полі, а наступного року значно збільшили площі під високоолеїновими гібридами, а останні 2 сезони вже весь соняшник у нас ВО. У 2024-му відвели під нього 500 га. На сезон 2025 року змін не плануємо, крім гібридного складу. А загалом у нас соняшник у структурі посівів займає стабільно 25%», — розповів фермер.
Він додав, що у ВО побачив перспективи, бо якість виробленої олії з такого соняшнику вища, а тенденції щодо зростання попиту на такі продукти та збільшення їх популярності — очевидна.
«Тим більше, що й генетика вдосконалюється. Якщо в перші роки урожайність ВО гібридів була трохи нижчою, то, завдяки конкуренції між насіннєвими брендами у цьому сегменті (зокрема Syngenta, Pioneer), зараз ситуація «підтягнулась», селекційні компанії пропонують ВО гібриди, які не поступаються за врожайністю звичайним», — пояснив Максим Максименко.
Також він додав, що зі збутом урожаю проблем немає.
«В нашому регіоні є 2 крупні ОЕЗи, які виробляють високоолеїнову олію. І премія досить цікава. На сьогодні (початок лютого, — ред.) 5 тис. грн. Але якби не було попиту саме на ВО соняшник і такої премії, то урожай продавали як звичайний соняшник — маржа все одно була б», — підсумував фермер.
Читати за темою:
© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2025 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.