Реклама

Фермерам пояснили, як відображати держпідтримку в податковому обліку

10 червня 2025 83 0
Фермерам пояснили, як відображати держпідтримку в податковому обліку

На сьогодні всі програми підтримки фермерів здійснюються через Державний аграрний реєстр (ДАР). Про це розповіла менеджер Всеукраїнського конгресу фермерів з бухгалтерських питань Ірина Зубрицька під час вебінару «Грант для ФОПа та юрособи: податки, бухоблік і наслідки нецільового використання».

За словами експертки, для того, щоб відображати держпідтримку в податковому обліку, треба розуміти, який це вид підтримки: бюджетний або від міжнародних донорів, неприбуткових організацій, благодійних фондів, грантових програм. Відповідно кожен вид підтримки має свої особливості у відображені в облікових даних.

Тож Ірина Зубрицька на прикладі компенсації за придбання с/г техніки пояснила, як обліковувати кошти.

Отримання компенсації вартості сільгосптехніки слід розцінювати як цільове фінансування капітальних інвестицій. А тому в бухобліку за правилами, які прописані в п. 18 НП(С)БО 15 «Дохід», покупець має визнавати отриману компенсацію доходом, але не відразу, а протягом періоду корисного використання відповідних об’єктів інвестування (основних засобів) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об’єктів.

В обліку покупець має відразу після отримання відшкодування (Дт 311 — Кт 482 «Кошти з бюджету та державних цільових фондів») зарахувати цільові кошти до складу доходів майбутніх періодів: Дт 482 — Кт 69. І лише потім у міру нарахування амортизації та пропорційно її розміру відображати дохід: Дт 69 — Кт 745.

Читати за темою: Мінекономіки втретє затвердило компенсації за придбану вітчизняну сільгосптехніку

Наприклад, фермерське господарство придбало у вітчизняного виробника зернозбиральний комбайн вартістю 12 млн грн, у тому числі ПДВ 20% — 2 млн грн. У місяці придбання техніку було введено в експлуатацію, встановлено строк корисного використання 5 років, амортизація нараховується прямолінійним методом. Часткову компенсацію вартості придбаної техніки підприємство отримало в сумі: 2,5 млн грн = (12 млн грн — 2 млн грн) × 25%.

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2025 р. 

Виконано за допомогою Disqus

Реклама