Депутати виступають за держпідтримку садівництва та поновлення 1,5% збору

25 вересня 2017 407 0
Сад
Kurkul.comСад

Відсутність державної підтримки — перша й найбільша проблема садівництва, але держава обіцяє посилити опіку над галуззю. Про це йшлося під час виїзного засідання комітету з питань аграрної політики та земельних відносин у Тернопільській області 13 вересня 2017 р.

Про це повідомляє AgroPolit.com.

Видання Kurkul.com зібрало конкретні пропозиції експертів і оприлюднило план реанімації садівничої галузі в матеріалі «Операція-реанімація: як не втратити садівничу галузь України?». З деталями можна ознайомитися в інфографіці Kurkul.com «Садівництво України в цифрах 1995—2015 роки».

Депутат-аграрник Сергій Лабазюк пояснює, що виробникам допомагав спецрежим ПДВ, який фактично був єдиною некорупційною державною підтримкою. Після його відміни виробники втратили можливість залучати кошти на розвиток своїх підприємств.

Окрім того, він зазначив, що ложку дьогтю додала й Держпродспоживслужба, яка не виконала свою місію.

«Цьогоріч у Польщі вимерзли яблука і через це ми маємо хорошу ціну: очікується від 18 до 30 грн/кг за яблука. Але такого може більше не бути. Минулого року яблука продавалися по 7-8 грн і нікому не були потрібні, тому вивозилися через Білорусь на Росію контрабандою. Це був приклад того, як працює ринок, коли він не має вибору на експорт. Втративши ринок Росії, ми маємо думати, чим його замінити. Немає можливості вийти на Індію та інші ринки, які чекають української продукції. Чому? Є одна банальна причина — Держпродспоживслужба не виконала свою місію, тож Україна не сертифікувалися на цих ринках», — наголосив нардеп. 

Одну з проблем галузі окреслив голова аграрного парламентського підкомітету з питань удосконалення структури державного управління в сфері агропромислового комплексу, інновацій та з питань базових галузей в агропромисловому комплексі Валентин Дідич.

«Для реанімації галузі потрібно поновити 1,5% збір на розвиток садівництва, виноградарства і хмелярства та зробити прозорим механізм розподілу бюджетних дотацій. Раніше, завдяки його дії, збирали близько 5 млрд грн, які йшли на підтримку виноградарства та садівництва. Це були живі кошти, які давали галузі ресурс для зростання, насамперед, за площами насаджень. Адже підприємства отримували компенсацію, яку направляли на зрошення ділянок, придбання інструментів для садівництва, виноградарства, горіхівництва», — пояснює  він.

Депутат зазначив, що аграрний комітет має розглянути ці питання якнайшвидше, адже від таких змін до законодавства залежить майбутнє не лише садівничої галузі, а й українського села.

«Крім того, відсутність державної підтримки поставила низку підприємств на межу виживання», — додає голова Асоціації тваринників Ірина Паламар.

Набір усіх цих проблем, на думку члена парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Миколи Люшняка, призведе до ще одного небезпечного наслідку — трудової міграції із сіл за кордон. А це вже, прогнозує він, пряма дорога до знищення України.  Щоб виправити ситуацію, держпідтримку повинні отримувати саме малі селянські господарства.

«Державної підтримки немає там, де створюються робочі місця. Так не повинно бути. Сьогодні нам потрібно підтримувати українське село не у вигляді агрохолдингів, а в особі саме маленьких господарств», — підсумував Микола Люшняк.

По закінченню зустрічі, комітет узяв «на замітку» низку питань. Коли буде представлено концепцію підтримки садівництва — поки невідомо, але час спливає.

 

 

 

 

Виконано за допомогою Disqus