День 1: Київщина: «Інтерагро Сквира» та «Агробізнес»

День 1: Київщина: «Інтерагро Сквира» та «Агробізнес»

АгроЕкспедиція «Соя 2016» 23 серпня 2016 354 0

Щойно відгримів наш онлайн кроп-тур по соняшнику і доки ми підбиваємо підсумки для вас, частина команди вже мандрує по соєвим полям України. Дебют АгроЕкспедиції «Соя» припав на Київську область, де ми і спробували дізнатися, як вирощують та що очікують від цієї культури місцеві фермери. А експертну допомогу нам надавали наші партнери з Науково-дослідного інституту сої, компанії Bayer, Väderstad та ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК».

Першим підприємством стало «Інтерагро Сквира» у Сквирському районі, де нас у полях вже чекав головний агроном Віталій Теличко. Разом з нишими експертами ми оглянули ділянки розмноження сої та товарні посіви. Господарство, що засновувалось у 1992 році як україно-німецьке, зараз має в обробітку понад 1 тис. га землі. З них під соєю — 350 га. У сівозміні присутні озима пшениця, озимий рапс, соняшник та кукурудза.

Рік знову не «соєвий»?

У «Інтерагро Сквирі» займаються насінництвом з 2004 року і вірять: українському насінництву — бути! Цьогоріч насінневих посівів тут майже 70%, тобто більше 230 га.

«Раніше ми співпрацювали з двома інститутами — Інститутом землеробства НААН в Чабанах і Вінницьким Інститутом кормів. Але сорти останнього показали себе слабшими, тому у насінництві вирішили зупинитися на співпраці з Інститутом землеробства. Він надає нам розсадник розмноження першого року, ми отримуємо розсадник другого року, потім супереліту та еліту. Цього року ми вже переуклали договір по репродукції та взяли ще один ультраранньостиглий сорт (75-80 днів). У цьому є своя логіка — збирати урожай в пік ціни на сою», — говорить Віталій Теличко.

Віталій Теличко

Ми оглянули насіннєві посіви українських сортів Вільшанка і Ворскла. На полі з сортом Вільшанка соя на стадії дозрівання, побуріння листків на 50-60%. Маса тисячі насінин цього сорту — 240-250 г. Біологчна урожайність, яку ми взялися визначати разом з агрономом, склала 2,4–2,7 т/га. На полі з сортом Ворскла абортивність квіток склала близько 60%. На багатьох рослинах зав'язі з'явилися, але не наповнилися.

Сорт Ворскла

«Скажу чесно, рік цей непростий і не зовсім «соєвий». Весна була дощовою і холодною. Ми сіяли сою з 25 квітня до 8 травня. Ранні посіви зійшли раніше. Вони болісно перенесли весну, так як температура знизилась до +3 +5 град. Наслідок такоъ нестачі тепла — нерівномірні сходи», — посянює головний агроном.

Соєва технологія для японців

Цікаво, що підприємство свого часу проводило експерименти з міжряддям: сою сіяли з міжряддям у 15 см, 35 см, 45 см і навіть 70 см. З останнім проводили випробування на прохання японців, яких цікавив сорт Анжеліка. Закордонні замовники просили органічну сою, без внесення міндобрив і пестицидів, з високим вмістом протеїну для збуту у свої ресторани. Але вирощування з міжряддям 70 см виявилося неефективним — з бур'янами боротися було важко. Тож на цьому експерименти закінчилися.

Соя зблизька

Щодо ЗЗР: на частині посівів вносився грунтовий гербіцид, який після дощів промився. На полі з сортом Вільшанка проти дводольних бур'янів використовували препарати Bayer «Галаксі Ультра» у нормі 2 л/га і проти злакових – «Ачіба» також 2 л/га.

Із фунгіцидів використовували «Коронет» 0,6 л/га у фазі бутонізації і другий раз у фазі цвітіння 0,8 л/га.

Інсектицидом на полях «Інтерагро Сквира» цьогоріч не працювали — не було потреби. Хоча в цілому по регіону на деяких полях були проблеми з вогнівкою та кліщем.

Соя

У підприємстві на типових чорноземах з Рh 5,5/5,8 та вмістом гумусу 2,5-3%, збирають на круг 2,5 га сої. Рекордним був врожай 2005-го року — 4,2 т/га.

Соя

Збирати сою у господарстві почнуть через 10 днів. До прикладу, сорт Легенда з періодом вегетації 80-85 днів, за словами головного агронома, можна збирати хоч сьогодні. Але дозрівання проходить не зовсім рівномірно, а десикацію тут не проводять.

Віталій Теличко

«У цьому році з дозріванням взагалі караул. Ви бачите, що деякі листки залишилися. Такого не повинно бути, рослина має скинути листя. Це не нормальне фізіологічне дозрівання. Але в цьому році соя просто підгоріла», — говорить Віталій Теличко.

За кількістю опадів в регіоні, в основному у вигляді снігу і весняних дощів, від 1 січня до сьогоднішнього дня випало 380 мм. У червні-липні дощів практично не було, а в серпні було надто мало.

Економічна «погода»

Поговорили ми з паном Віталієм і про іншу «погоду» — економічну.

«Якщо говорити про витрати на гектар, то велику роль відіграли ЗЗР: у порівнянні з 2014 р. зміни істотні. Якщо взяти насіннєві посіви сої, то витрати на гектар цього року склали 12-15 тис. грн. Це ми порахували обмолот, очищення і т.д. Минулого року було 10-12 тис. грн. На товарні посіви витрати становлять близько 10 тис. грн», — підраховує агроном.

Соя на господарстві

Рентабельність вирощування сої для підприємства на разі становить 60-70%. Хоча керівництво ціновою політикою протягом останніх двох років не надто задоволене.

Збувають сою «Інтерагро Сквира» в основному зернотрейдерам. Мають і клієнтів, які беруть продукцію на переробку, та які надають перевагу повножировій сої та сої на комбікорми. В останні роки краще беруть першу репродукцію завдяки «прийнятним цінам».

Команда агроекспедиторів

Соя в «Агробізнесі»

Наступним на нашому шляху було підприємство «Агробізнес» Кагарлицького району. Земельний банк господарства налічує близько 3 тис. га землі. Основними напрямками в діяльності є вирощування овочів та зернових культур. Тут ми мали можливість оцінити не лише посіви сої, а і на власні очі побачити, як збирають перший урожай моркви.

Левову частку в сівозміні господарства займає гречка — 700 га цього року. Але знаходиться місце і для сої. На 300 га вирощують українську Ворсклу, канадський Медісон і сербські Бугу та Луну.

«Агробізнес» має статус насінневого господарства з 2006 року. Крім вищеперерахованих, під насінневими посівами знаходяться також озима пшениця, ярий ячмінь, горох. Кукурудзу вирощують тільки товарну.

Соя

На території підприємства знаходяться товарний цех, овочесховище на 1,5 тис. т, сушарка на 550 т, лінія з доочистки насіння та сертифікована лаболаторія.

Соя

Зустрівшись з головним агрономом підприємста Олександром Вахнієм не гаємо часу і приступаємо до огляду посівів сої. Доки їдемо розпитуємо як пройшли жнива. Озимої пшениці у господарстві отримали 6,2 т/га. Вже встигли зібрати і гречку, отримавши 2 т/га. Попутно агроном жаліється на шквальний буревій у кінці червня, який знищив 200 га кукурудзи.

Пізньостиглі сорти

На обох полях сої, які ми оглянули, у господарстві посіяні пізньостиглі сорти. Помітили, що верхні боби значно недорозвинуті, на одній рослині нарахували до 27 штук. На першому полі 20 квітня було посіяно пізній Медісон. Відбулася абортація бобів на 10-15 см. Опадів явно не вистачило для повноцінного розвитку посівів і продовження вегетаційного періоду. Хоча у 2016-му опадів випало більше, ніж в попередньому році приблизно на 100–480 мм.

Місцями помітили лободу, проте кількість її не критична. В цілому, поле чисте, рослини здорові, триває процес наливу. Рослина вегетуватиме не менше місяця. Очінування агронома — 1,5-2,0 т/га. Первинною проблемою, такого низького врожаю, агроном бачить у невдало підібраному сорті для свого регіону.

Також помітили на листках характерні білі плями — ознаки пероноспорозу. Головний агроном каже, що з цією проблемою зіштовхнулися лише цього року.

Попередником під сою в господарстві завжди виступає кукурудза. Сіяли культуру 20 квітня з нормою висіву 600 тис./га. З добрив вносили сульфату амонію 100 кг/га і нітроамофоски 100 кг/га. Міжряддя — 25 см.

Олександр Вахній

По ЗЗР: раніше працювали грунтовим гербіцидом «Гезагард» плюс страхові гербіциди «Базагран» і «Хармоні». Цього року, як і минулого, на підприємстві зробили ставку на препарат «Хармоні Класик», хоча дощі завадили в повній мірі йому спрацювати, тому довелося доповнювати основний гербіцид «Базаграном». Десикацию на полях підприємства проводять частково — оприскувачем.

Соя на господарстві

Фунгіцидну обробку проводили препаратом «Коронет» 0,8 л/га, також застосовували грамініцид «Ачиба» у нормі 1,5 л/га та інсектицид «Децис Профи» по вегетації.

На підприємстві розраховують на врожайність сої в межах 2,5 т/га. У попередні роки, сорти української селекції сої Ворскла дали по 2,3 т/га, а Медісон канадської селекції — 1,7 т/га. Максимальної врожайності досягли з сортами Сузір'я (2,8 т/га) і Черемош (2,9 т/га).

Тут була АЕ

Оцінка експертів

Заступник директора Науково-дослідного інституту сої Любов Бочкарьова, яка супроводжує нас в АгроЕкспедиції «Соя 2016» дала експертний прогноз урожайності в господарстві.

«Налив насіння триватиме, але я не думаю, що воно буде повноцінним. Верхні боби недорозвинені. Звичайно, вже настав такий період розвитку, коли генеративні органи будуть «перехоплювати» пластичні речовини для наливу насіння. Будь-яка жива система в екстремальних умовах прагне дати потомство. З огляду на те, що верхні генеративні органи потрапили в період спеки і сталося «захоплення» квіток у сої, урожайність на даному полі не буде перевищувати 1,5–1,6 т/га », — вважає Любов Бочкарьова.

Любов Бочкарьова (в центрі)

За словами агронома, витрати на гектар цього року зросли. У середньому підприємство витрачає зараз 14 тис. грн/га. Назвати рентабельною сою аграрій також не зміг. На його думку, при середній ціні 8 тис. грн за тонну і врожаї 2 т/га про прибутковість сої поки не може бути й мови.

«Вважаю, що озвучені цьогорічні витрати на вирощування сої в двох господарствах наближені до середньостатистичних витрат по регіону і тісно корелюють з очікуваним рівнем врожайності в першому господарстві. Щодо результатів господарства «Агробізнес», то тут виробничому менеджменту варто замислитися над комплексом оптимальніших технологічних рішень. Оскільки потенціал врожайності у даних природно-кліматичних умовах значно вищий, ніж вони очікують», — підсумовує спеціаліст з агробізнесу ПАТ «Креді Агріколь Банк» Діна Сапич.

Діна Сапич у полі

Ми не могли пропустити поля моркви, де активно йде збирання і не «насмикати» собі морквяного букету. Тепло прощаємося з агрономом підприємства та відправляємося на Житомирщину. Вже завтра ми розповімо вам про соєві тенденції на полях «Аграрної технологічної компанії» та «Живої Ниви». Залишайтеся з нами — буде цікаво!

Виконано за допомогою Disqus

+ 6° ... + 3°

Вітер

3.8м/с

Опади

4.7мм

Вологість

71%
Матеріали за темою