Команда завершила АгроЕкспедицію «Соняшник 2016»

АгроЕкспедиція «Соняшник 2016»: висновки, прогнози та перспективи

АгроЕкспедиція «Соняшник 2016» 29 серпня 2016 429 0

Команда АгроЕкспедиції «Соняшник 2016» провела інспекцію соняшникових полів по всій Україні, а також відвідала олійний завод, щоб оцінити нинішній стан та перспективи вирощування цієї культури в Україні.

Протягом шести днів агроекспедиційна команда відвідала 15 підприємств у семи областях України, подорожуючи з півдня на північ і аналізуючи відмінності у вирощуванні соняшника в різних природно-кліматичних зонах України. Під час свого кроп-туру ми відвідали Одещину, Миколаївщину, Херсонщину, Полтавщину, Черкащину, Сумщину та Чернігівщину. Увесь цей час АгроЕкспедиційну команду супроводжували експерти з компаній BASF, Limagrain, Vaderstad та ПАТ «Креді Агріколь Банк».

Соняшник

Урожайність

Як виявилося, українські аграрії навчилися збирати значні врожаї соняшника не тільки в традиційних зонах вирощування, а й на бідних ґрунтах Полісся, де за останні 5-7 років соняшник зайняв значні площі у структурі посівів.

Про це красномовно говорить урожайність, адже подекуди у чернігівських фермерів урожайність соняшника була куди кращою за показники урожайності в інших регіонах. Так, наприклад, підприємство «Агро-ДІС», що знаходиться на Одещині, зібрало 18 ц/га. Такий же результат був і у ТОВ «Хлібодар», що на Миколаївщині. Схожа ситуація склалася в багатьох південних районах, але цього року на Півдні подекуди очікують на врожайність до 30-40 ц/га, в залежності від району.

Читати по темі: День 1. Одещина та Миколаївщина: ПП «Агро-ДІС» та ТОВ «Мирне»

На Полтавщині та Черкащині, традиційно сприятливих для соняшника регіонах, показники були значно кращими. Минулого року на господарствах, які ми відвідали, урожайність сягала 3-4,2 т/га. Цього ж року в деяких районах очікують до 4,5 т/га, а в середньому — 3,5–4 т/га.

Аграровиробники на півночі, до яких ми завітали, говорили про врожайність на рівні 2,5–4 т/га минулого року і прогнозували результат на рівні 3–3,5 т/га цього року.

Висновок: у більшості господарств цього року врожайність соняшника очікується на тому ж рівні або навіть вище, ніж минулого року. Це пов’язано з більш сприятливими погодними умовами, зокрема достатньою кількістю вологи. Якщо на Півдні місцеві аграрії прогнозують 3 т/га, то в Центрі та на Півночі можна очікувати в середньому 3,5-4 т/га.

Шкідники та хвороби

Через велику кількість опадів і холодну погоду на початку літа, на більшості проінспектованих полях посіви були уражені хворобами. Найбільш розповсюджені серед них — фомоз, фузаріоз, пероноспороз, гнилі. У більшості випадків хвороби вдалося подолати завдяки застосуванню фунгіцидів. Але зважаючи на те, що в Україну знову прийшла дощова погода, а збір соняшника в центральних та північних регіонах розпочнуть у вересні, багато полів будуть потребувати додаткової обробки фунгіцидами.

Квадрокоптер над полем

На Півдні досить значною проблемою є вовчок соняшниковий. Наявність його в посівах наносить значної шкоди аграріям і врожайність може через нього значно знизитися. Якщо раніше цей паразит був притаманний південним областям, то зараз він у тому числі разом із найманою сільгосптехнікою розповсюджується і по інших регіонах.

Читати по темі: День 5. Чернігівська область: «Колос» та «Промінь Озерне»

Що стосується шкідників, то такі проблеми також зустрічалися під час АгроЕкспедиції. Наприклад, в ПП «Промінь Озерне» цього року довелося боротися з тлею. А от Свічківське відділення Черкаського кластеру «Баришівської зернової компанії» спіткало інше нещастя — буряковий довгоносик, від якого вдалося позбавитися за допомогою крайової обробки інсектицидом.

Висновок: Значна частина проінспектованих полів потерпала від різноманітних хвороб, викликаних великою кількістю опадів на початку літа, але проблему вдалося вирішити шляхом застосування фунгіцидів. Значної ж шкоди посівам соняшника наносить вовчок соняшниковий, котрий поступово розповсюджується і на центральні регіони.

Високоолеїновий соняшник — новий тренд

В останні роки поряд із вирощуванням традиційного соняшнику розвивається новий напрям — виробництво високоолеїнового соняшника (соняшник з вмістом олеїнової кислоти Омега-9 понад 82 % і низьким вмістом лінолевої кислоти Омега-6), вживання олії з якого вважається корисним для здоров’я. Агроекспедитори цікавилися у аграріїв про вирощування такого соняшника на їх господарствах і виявилося, що існують як підприємства, де вирощують лише високоолеїнові гібриди соняшника, так і ті, де взагалі не беруться і не планують його вирощувати.

Зазвичай, за високоолеїновий соняшник трейдери дають значну надбавку до вартості. Наприклад, підприємству «Хлібодар» компанія «Каргілл» запропонувала +50$ до вартості звичайного соняшника. Особливістю його вирощування є необхідність дотримання просторової ізоляції. Також такі гібриди менш стійкі до хвороб і більше реагують на погодні умови.

Читати по темі: День 2. Миколаївщина та Херсонщина: «Агро Діло», «Злато Таврії» та «Хлібодар»

Висновок: високоолеїновий соняшник здобуває все більше прихильників в Україні, але стрімкому збільшенню площ під такими гібридами заважають особливості технології вирощування. Однак, під час АгроЕкспедиції ми побачили підстави вважати, що найближчі кілька років може відбутися зростання площ вискоолеїнового соняшника в структурі посівів.

Більше інформації з полів читайте у АгроЕкспедиційних блогах на Kurkul.com, а чи справдяться наші прогнози щодо врожайності соняшника, побачимо вже зовсім скоро.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою