Микола Власюк, менеджер науково-дослідного центру, науковий співробітник DuPont Pioneer Україна

Микола Власюк: Процес селекції ніколи не припиняється

12 квітня 2017 280 0

Нещодавно у Києві відбулась XIII зустріч Медіа Клубу DuPont Pioneer. Працівники компанії, постійно перебуваючи у пошуку ефективних рішень у галузі насінництва, роблять основний акцент на підвищення урожайності та прибутковості своїх гібридів. Над якими розробками працює DuPont Pioneer у Європі та чого чекати цього року українським аграріям, нам розповів менеджер науково-дослідного центру — науковий співробітник DuPont Pioneer Україна Микола Власюк.

Kurkul.com: Сьогодні компанія презентувала технологію CRISPR-Cas — механізм редагування генома, завдяки якому гібриди різних культур за досить короткий період можна зробити більш врожайними та витривалими. Чи будуть вчені Вашого центру запроваджувати і випробовувати цю технологію і через який термін?

Микола Власюк: Будемо обов’язково. Спочатку планується, що перші гібриди воскоподібної кукурудзи за цією технологією у 2020 році комерціалізують в США. Науковці постійно будуть працювати, і в залежності від того, як буде розвиватися регуляторна політика відносно цього процесу, ми також будемо підключатися. Якщо технологію визнають і на європейському рівні, і в Україні, тоді ми звичайно будемо використовувати її для створення нових гібридів, для покращення їх стійкості до посухи, хвороб тощо.

Kurkul.com: Розкажіть як змінюється напрямок ваших розробок у зв’язку зі зміною клімату в Україні? Чи планується створення нових гібридів, власне кукурудзи, і з яким ФАО?

Микола Власюк: Створення нових гібридів ніколи не припиняється. Це постійний процес. Ми ніколи не тримаємо в своєму асортименті гібриди, яким 10-15 років, бо намагаємося постійно замінювати їх: цьому сприяють і природні виклики, і виклики від господарств, які хочуть отримати покращене насіння. Відтак, процес селекції ніколи не припиняється. У нас кукурудза представлена від ФАО 160 і до самого пізнього. І створення, і реєстрація нових гібридів залежить від того, наскільки цього потребує ринок. Наприклад, у ранній групі, яка, припустимо, складає 30% від загальної площі посіву, ми пропонуємо і впроваджуємо нові види, а в групі з ФАО від 300 до 390 (це основний масив гібридів, який продається в Україні) ми орієнтуємося на попит фермерів, і саме таку кількість гібридів створюємо і продаємо. Проблеми, які ми прагнемо вирішувати, все одно залишаються актуальними. Зокрема, це стійкість гібридів до більш посушливого клімату. І новостворені гібриди лінійки Optimum AQUAMax підтверджують свою ефективність у цьому. Стійкість до сажкових хвороб, стійкість гібридів до ураження зерна мікотоксинами, фузаріозу тощо. Кожного року ми подаємо на Державну реєстрацію у кожній групі і в кожному сегменті один-два (а іноді і більше) гібридів для оновлення лінійки. Спочатку широко тестуємо в нашому науково — селекційному відділі в Україні, а потім уже в процесі державної реєстрації і впровадження на ринок.

Kurkul.com: Ви можете анонсувати якісь нові розробки, які заплановані на цей рік?

Микола Власюк: Цього року ми плануємо виставити на продаж декілька нових гібридів кукурудзи, зокрема гібрид восковидної кукурудзи П9718Є з ФАО 390, середньопізній гібрид кукурудзи П9903 ФАО 380. Ми також отримали реєстрацію в Україні та пропонуємо товаровиробникам два нових ранньостиглих гібриди, а також отримали оновлення новинками по соняшнику та ріпаках.

Kurkul.com: Ми знаємо, що фермери сьогодні мають попит на скоростиглі та морозостійкі гібриди. Щось нове у цьому сегменті з’явиться на ринку і чи потрібно це?

Микола Власюк: Думка фермерів завжди важлива для нас, та при створенні нових гібридів ми порівнюємо врожайність наших нових гібридів з урожайністю наших найкращих гібридів, які вже є на ринку, а також гібридів, які можуть запропонувати конкуренти. Інший показник — це гарна віддача вологи при дозріванні зерна. Ми намагаємося зменшити витрати на досушування, оскільки ця стаття витрат є однією з найбільших. Тому урожайність, посухостійкість, збиральна вологість і стійкість до основних хвороб — ті критерії, на які ми спираємось, створюючи нові гібриди. А потім вже сегментуємо в залежності від регіонів, що кому важливо і на що є попит у тій чи іншій області.

Kurkul.com: Сьогодні йшла мова про інноваційні розробки. Розкажіть, як зарекомендував себе пристрій Boreas, який тестував гібриди кукурудзи?

Микола Власюк: Цей пристрій розробили наші співробітники. Він утворює турбулентний вітер, що має швидкість понад 160 км на годину. Але в Україні Boreas ми не використовуємо, поки що він працює в Європі. Особливо гостро потреба в такому пристрої постала цього року, коли у Франції після шторму полягло багато гібридів різних компаній. Тому ми продовжуємо досліджувати, робити так званий штучний вітер для того, щоб обирати більш стійкі до стеблового і кореневого полягання гібриди. В Україні ми тестуємо ці гібриди у натуральних природних умовах. Тримаємо гібриди максимально довго в полі, тоді стебло більше підсихає, а дія різних факторів, в тому числі і хвороб збільшується, що дозволяє виявити, який слабший, а який сильніший. І звичайно, отримуємо дані тестувань цих самих гібридів із Европи, використовуючи це обладнання. Потім порівнюємо, як веде себе гібрид на натуральному і на примусовому фоні полягання. І вже тоді відбираємо найкращі.

Kurkul.com: Чи можете сказати, який внесок українських вчених у загальному заліку по розробках DuPont Pioneer у світі?

Микола Власюк: Наш центр надає максимально точні дані відносно адаптаційних можливостей гібридів Pioneer в Україні, збирає та передає інформацію щодо урожайності та збиральної вологості в наших основних кліматичних зонах, також ми тестуємо всі гібриди на ураження їх летючою сажкою і робимо це як для всієї Європи, так і для України.

Основна мета — вибір правильного гібриду, який уже пройде попереднє тестування «піонерівськими» науковцями в Україні, в українських господарствах та на українських підприємствах. У нас є спеціалізована техніка: комбайни, наукові сівалки, обприскувачі. Ми не допускаємо неуповноважених та некомпетентних осіб до нашого поля. У виробничників зазвичай величезні обприскувачі, величезні машини, які розраховані на велику кількість гектарів. Ми все робимо самі, щоб отримати максимально точні дані, які будуть достовірними та відображатимуть реальну картину в тому чи іншому регіоні. У цьому й полягає наша основна задача.

Kurkul.com: Дякуємо за інформацію!

Вікторія Сумченко, Олексій Бєсклєтко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus