Україна ризикує втратити світові ринки збуту олії

3 лютого 2023 1188 0
Україна ризикує втратити світові ринки збуту олії
Depositphotos

Попри повномасштабну війну Україні у 2022 році вдалось зберегти світове лідерство у виробництві соняшника. Про це повідомила пресслужба Мінагрополітики.

Однак війна негативно вплинула на функціонування олійно-жирового сектору України. Йдеться про повну зупинку промислових підприємств, зокрема олійнодобувних та олійно-жирових в зонах бойових дій та на тимчасово окупованих територіях.

Блокування портів Чорного та Азовського морів у перші місяці війни призвело до зупинки експорту олії соняшникової та шроту. За оцінками Асоціації «Укроліяпром», у березні-квітні до 70% основних потужностей з переробки насіння соняшнику були зупинені, зокрема через неможливість поставляти олію соняшникову на експорт.

Олійний сектор був вимушений у найкоротші терміни формувати нові логістичні ланцюги, вести пошуки альтернативних ринків збуту.

Переорієнтація експорту на перевезення іншими видами транспорту, зокрема залізничним транспортом значно змінила географію експорту олії соняшникової та шроту. У березні-серпні 2022 р. основними країнами-імпортерами залишилися країни ЄС та Азії. Водночас у 2020-2021 рр. головними імпортерами української олії були Індія, Китай, Нідерланди. Українські постачальники на цих ринках займали лідируючі позиції з часткою від 50% до 80%.

У майбутньому Україна планує популяризувати соняшникову олію і охоплювати інші ринки.

Якщо в сезоні 2020/2021 (вересень-серпень) було експортовано 5,3 млн тонн олії, то в сезоні 21/22 через війну вдалося вивезти лише 4,5 млн тонн. Цього сезону (вересень 2022-січень 2023) вже експортовано 2,26 млн тонн олії. Але нинішнє блокування роботи «зернового коридору» з боку російських інспекторів може призвести до повторного скорочення експорту, а відповідно і виробництва олії соняшникової та шроту.

Читати за темою: Сповільнення проходу суден зерновим коридором тисне на ціни зернових

Як зазначають експерти, традиційно олія завжди експортувалася морем, оскільки логістика наземного транспорту для перевезення цієї продукції неналагоджена, тому нормальна експлуатація водних шляхів вкрай важлива для експорту української олії.

«Наразі ми вже спостерігаємо зменшення виробництва олійних культур. Якщо у минулому сезоні (2021/2022) це було 22,8 млн тонн, то у 2022/2023 через окупацію площ та зниження врожайності внаслідок війни позначка сягнула 17,44 млн т», — йдеться у повідомленні.

Однією з головних особливостей календарного 2022 року в цілому став масовий експорт насіння соняшнику з України, який досяг майже 2,746 млн т, у той час, як до війни ми відправляли в середньому до 100 тис. т на рік. Основними імпортерами стали країни ЄС — понад 70%, Туреччина — понад 20%.

Як зазначають в профільній асоціації, таке нарощування експорту насіння соняшнику має непередбачувані негативні наслідки для галузі. Це може призвести до зупинки олійнодобувних підприємств, катастрофічного скорочення виробництва олії соняшникової, яка віднесена до соціально значущої продукції, втрати світових ринків збуту продукції з високою доданою вартістю, скорочення робочих місць та надходжень до держбюджету.

Читайте також: Аграріям радять цьогоріч коригувати сівозміну на користь сої

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2022 р. 

Виконано за допомогою Disqus