Єврокомісія розглядає субсидування експорту українського зерна задля уникнення кризи на ринку
Єврокомісар Януш Войцеховський заявив, що повторне відкриття ринків спричинить «величезну кризу» та запропонував субсидувати експорт зерна з України до країн Балтії. Про це пише УНН.
Він зазначив, що запроваджена раніше заборона для українського агроекспорту до п’яти прифронтових країн (Польща, Румунія, Угорщина, Болгарія та Словаччина) наразі функціонує добре — імпорт української агропродукції до цих країн припинився.
Заборона діятиме до 15 вересня.
«Немає рішення комісії про продовження або непродовження цієї тимчасової заборони», — повідомив Януш Войцеховський.
Водночас єврокомісар висловив власне спостереження, що у разі скасування цього обмеження ринки прифронтових країн стикнуться з «великим шоком», з яким вони зіткнулися, коли українські аграрії почали активно постачати туди свою продукцію.
Януш Войцеховський зауважив, що Україні потрібно експортувати 5 млн тонн зерна на місяць. Наразі, за його словами, «шляхами солідарності» ЄС може допомогти Україні експортувати 4 млн тонн зерна на місяць. Але для того, щоб цей експорт працював, — українських фермерів слід підтримати — компенсувати їм логістичні витрати, з тим, що б аграрії, які відправляють збіжжя, наприклад, до Індонезії чи африканських країн, могли користуватися більшою кількістю європейських портів, доставка до яких коштує дорожче.
«Вартість цієї операції не дуже висока в порівнянні з іншими альтернативними рішеннями. Це 30 євро за тонну. За рахунок близько 600 млн євро можна підтримати експорт 20 млн тонн зерна з України. Це означає, що практично проблема буде вирішена. Інше рішення — блокування імпорту з України, але воно абсолютно неприйнятне. Лише одна країна цьому буде рада — росія», — пояснив єврокомісар.
Є також і другий варіант — знову відкрити ринок. Проте це знову спричинить кризу в п’яти прифронтових державах-членах у майбутньому.
Читати за темою:
- За наслідки продовження заборони на український експорт до ЄС заплатить фермер — думка
- Водночас із забороною на українську агропродукцію ринок Польщі відкритий для продовольства з рф — Козаченко
- Польща планує в односторонньому порядку продовжити ембарго на українські зернові
© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2023 р.