Реклама

Фермер розповів про основні фактори підбору покривних/сидеральних сумішей

16 січня 2024 165 0
фацелія
Depositphotosфацелія

Віктор Філатов, фермер, співзасновник бренду FD Seeds і підприємства ТОВ «Харківське насіння», яке вирощує насіння для сумішей сидератів, займається цією технологією вже понад десятиліття.

Про це йдеться в інтерв'ю «Віктор Філатов: Сидерати можуть зробити доступними для рослин поживні елементи як від 100-400 кг/га міндобрив», пише Kurkul.com.

За словами фермера, є три основні фактори підбору покривних/сидеральних сумішей.

  • Найперше правило: в суміші покривних не має бути тих, що «перетинаються» систематично з основними культурами.

«Тобто чим далі, тим краще. Цей принцип необхідний, щоб не накопичувати спільні хвороби та спільних шкідників. Якщо ж все-таки з певних причин рослини належать до однієї родини, то принаймні вони мають бути якомога віддалені систематично. Наприклад, кукурудза і суданська трава (суданка) — обидві злакові. Але в них практично немає спільних хвороб, тож їх цілком можна поєднувати як основну і в суміші покривних культур», — пояснив Віктор Філатов.

  • Другий фактор — волога (яка є основним лімітуючим чинником для цієї технології).

«Тобто якщо із цим проблема, то потрібні такі покривні, які добре почуваються і швидко дають зелену масу на мінімумі вологи. Великому насінню потрібно більше вологи для набубнявіння і проростання. Це треба теж враховувати, тож я полюбляю дрібнонасінні культури. Звісно, тут є й інша перевага. Наприклад, маса 1000 кормових бобів 450-700 г. Маса 1000 олександрійської конюшини 2,5 г. Тож 2,5 кг/га насіння олександрійської конюшини це 1 млн рослин на гектарі, а 2,5 кг/га бобів це 3000-4000 рослин, тобто 0,3-0,4 рослини на м2. Звісно, що умови для 100% схожості дрібнонасінних культур виникають не завжди. Але майже по кожній культурі в тих сумішах, що продаємо, ми перестраховуємося і можемо стверджувати, що навіть якщо зійде 30% через нестачу вологи для сходів, цього цілком вистачає для нормального результату», — зазначив фермер.

  • Крім того, варто враховувати наявність певних поживних елементів у ґрунті. Адже різні покривні культури, крім азоту, також накопичують й інші елементи.

Читайте також: Фермер-рекордсмен із врожайності кукурудзи поділиться з українцями своїми секретами

Також фермер розповів, які культури як покривні він використовує у своїх сумішах.

«Загалом я розглядав близько 30 видів рослин, вивчав, випробовував, але зупинився на 7-8. Серед них: фацелія, конюшина олександрійська, вика, льон, суданка, редька олійна, гірчиця сарепська тощо. Обираючи їх, звертав увагу на корисні властивості цих культур, як вони поводяться в суміші, наскільки вони технологічні, зручні для сівби. Бо є багато культур, які мають хороший вміст, дають велику зелену масу, але, наприклад, дуже вимогливі до вологи. Що зараз проблематично. Або потребують високих норм висіву, що впливає на собівартість і зручність сівби», — пояснив Віктор Філатов.

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2024 р. 

Виконано за допомогою Disqus

Реклама