Тренд на скорочення витрат на ЗЗР спостерігався ще до повномасштабного вторгнення. Нині аграрії теж намагаються економити на «хімії». Про це розповів Сергій Борисов, керівник хімічного напрямку та бренду DEFENDA LNZ Group, у спецпроєкті «АгроПрогнози 2024: земля, ціни, тенденції», пише Kurkul.com.
«Зараз почнеться сезон-2024 і аграрії знову будуть відмовлятися від деяких обробок, щоб мінімізувати витрати у зв’язку з тими викликами, в яких опинилися наша держава. І знову ж це призведе до втрати якості та частини врожаю. Відповідно і ціни. Тому окупність будь-якого продукту, який використовується для захисту поля — кратна. Технологію треба витримувати, бо тільки за таких умов господарство матиме стабільний врожай», — пояснив експерт.
У 2024 році витрати аграріїв, пов’язані із закупкою ЗЗР, добрив та мікродобрив обіцяють бути значно меншими, ніж раніше. Це пов'язано зі зниженням ціни на нафту, яка є сировиною для виробництва багатьох продуктів, та на природний газ. Впали ціни й на діючі речовини та формуляції, просідають ціни на логістику. Як наслідок, прибутки виробників агрохімії будуть падати.
На думку експерта, протягом року можливе лише незначне підвищення цін на ЗЗР, оскільки на сьогодні ринок стабілізувався і вже спостерігається невелике зростання.
Щоправда, 2024 р. в Україні розпочався з дефіциту аміачної селітри. В грудні 2023 р. українські заводи в Черкасах та Рівному виробили лише 59 тис. т селітри.
Також через неузгодженість формальностей на митниці загальмувався і ввіз добрив з-за кордону. Державна митна служба України з 1 січня не розмитнює добрива, які не пройшли перевірку в лабораторії на відповідність заявленим кодам класифікації, наявності вмісту прекурсорів та «російського сліду» в їхньому виробництві.
«Все зараз робиться для того, щоб затягнути розмитнення вантажів на 2-3 тижні. І, на жаль, позиція у митниці принципова — пришвидшувати цей процес вони не хочуть. Зараз у портах Дунаю простоює до 10 суден з нерозмитненими добривами», — пояснив директор і засновник «Української Агропромислової Групи» Володимир Трюхан.
Учасники ринку наголошують, що це виллється у додаткові затрати імпортерів і зриви строків поставок добрив українським аграріям. І, напевне, призведе до збільшення вартості добрив на українському ринку.
Читайте також: За рік аміачна селітра подешевшала на 8 тисяч грн/т
© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2024 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.