Дрібні фермери реалізують зернові на 40-50% дешевше, ніж холдинги — Томич
Фермерські господарства, які мають до 500 га землі, або навіть до 100 га, не виходять на зовнішній ринок з жодними продуктами. Оскільки такі господарства не мають інфраструктури зберігання, транспортування, пакування, менеджменту, то значить і не мають можливості працювати на світових ринках.
Про це розповів екс-президент Асоціації фермерів та землевласників України Іван Томич.
«Дрібні виробники, у порівнянні з агрохолдингами, отримують реалізаційні ціни на 40-50% нижчі. Схему, яку держава створила власними руками, можна довго розшифрувати, але суть одна: сьогодні фермер до 100 гектарів продає пшеницю 3 класу приблизно за 5,5 тисячі гривень. Водночас велика компанія, я не говорю навіть агрохолдинг, продає за 9 тисяч гривень і більше. І це економічне вбивство», — пояснив Іван Томич.
Водночас, за словами експерта, фермери й агрохолдинги можуть доповнювати один одного. Для цього на такому принципі потрібно побудувати державну агрополітику.
«Якщо взяти структуру українського експорту, то 80% — це зерно та олійні культури. Якщо брати виробництво цих культур, то агрохолдингам належить десь 70–80% обсягу», — додав Іван Томич.
Водночас якщо говорити про трудомісткі культури, то 90% картоплі в Україні вирощують фермери та особисті селянські господарства. Та сама ж ситуація з овочами. Також фермери й особисті селянські господарства є виробниками понад 95% фруктів та близько 70% молока. Тому, зазначив експерт, якщо взяти весь продуктовий кошик, то уряд має спрямувати політику на трудомісткі продукти та насамперед орієнтувати виробництво фермерських господарств на внутрішній ринок.
Читайте також актуальні матеріали на Kurkul.com:
- АгроЕкспедиція 2024: Львівщина та Івано-Франківщина: no-till на піщаних ґрунтах, розліснення і наслідки заморозків
- АгроЕкспедиція 2024: На Півдні догорає те, що ще не згоріло
- АгроЕкспедиція 2024: Спека, град і вітер — чи будуть аграрії південного заходу з врожаєм
- АгроЕкспедиція 2024: у Центрі зробили ставку на сою, але врожаю завадила спека
© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2024 р.