Дефіцит азотних добрив в Україні вже понад 30%

3 квітня 2017 98 0
Дефіцит мінеральних добрив на внутрішньому ринку України становить 34%
systopt.com.uaДефіцит мінеральних добрив на внутрішньому ринку України становить 34%

Ситуація з мінеральними добривами на внутрішньому ринку України посилюється — їх дефіцит на сьогоднішній день становить 34%. Про це говориться в аналітичних даних, презентованих Союзом хіміків України та Федерацією роботодавців України (ФРУ).

Згідно з наведеними розрахунками, це негативно позначиться на економічній ситуації в країні і АПК зокрема. «Сформований на внутрішньому ринку дефіцит мінеральних добрив в розмірі 34% від потреби, може привезти до зниження врожаю і зменшення експорту пшениці (на 10 млн т), кукурудзи (на 5 млн т), цукру і сої. В результаті цього Україна може недоотримати експортну виручку в розмірі $ 2,5 млрд », — наголошується в дослідженні.

Називається кілька причин виникнення дефіциту. «Українські хімічні підприємства протягом серпня 2016 р. — березня 2017 р. неодноразово запускалися і зупинялися через відсутність стабільного попиту на добрива українського виробництва. Це відбувалося на тлі дискусії про можливість антидемпінгових мит на імпортовані з Росії добрива. Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі після 18 місяців розслідування в грудні 2016 р. прийняла рішення щодо введення антидемпінгових мит. Антидемпінгові мита повинні були почати діяти в лютому 2017 р., проте їх введення було відкладено. Спекуляції на тему введення-невведення мит привели до того, що українські хімічні підприємства не отримали передоплати в обсязі, достатньому для стабільної роботи в грудні-березні і задоволення попиту АПК України. На початку березня були припинені поставки газу на хімічні підприємства. З 7 березня три найбільших підприємства не виробляють добрива», — йдеться про першу причину в інформації СХУ і ФРУ.

Друга — скорочення поставок добрив з Росії ( «ЄвроХім»). «У нинішніх умовах задовольнити попит за рахунок імпорту не є можливим. Максимальні обсяги зафіксованих поставок з РФ в період попередніх весняних посівних для аміачної селітри, за даними «Маркер Груп», становили: 80 тис. т (одноразово в лютому 2015 р.) при місячному рівні споживання в 200 тис. т; карбаміду: 80 тис. т при місячному рівні потреби до 140 тис. т; КАС: 50 тис. т. Транспортування КАС на початку весняної компанії було обмежено погодними умовами та специфікою зберігання (наявність ємностей для зливу)».

Через збіг ряду факторів на внутрішньому ринку виник дефіцит мінеральних добрив азотної групи.

«Загальна частка цієї групи добрив в споживанні в 2016 р. склала 75%. Розмір дефіциту аміачної селітри оцінюється в 25%, по КАС — в 39%, по карбаміду в 40%. У перерахунку на діючу речовину (азот), дефіцит становить 34%. Дефіцит призвів до затримки внесення добрив, що позначиться на врожайності основних культур», — зазначається в прес-релізі.

СХУ і ФРУ вважають, що попередити негативні наслідки дефіциту ще можливо, зробивши два заходи: запуск мінімум двох підприємств хімічної промисловості (Черкаського Азоту і РівнеАзоту) і створення умов для стабільного функціонування ринку мінеральних добрив в майбутньому, в тому числі, введення в дію рішення про застосування антидемпінгових мит щодо низки іноземних виробників.

Виконано за допомогою Disqus