Бура карпатська

1894
Бура карпатська порода Джерело: www.khustnews.in.ua
Назва породи Бура карпатська Brown carpathian
Тип тварини ВРХ
Напрямок ВРХ - молочно-м’ясні
Компанії племрепродуктори ПРАТ «Племінний завод «Закарпатський»

Історія

Виведена на Закарпатті наприкінці ХІХ ст. й належить до порід молочно-м’ясного напрямку продуктивності. Тварини сучасної породи є прямими нащадками стародавньої бурої карпатської худоби, поширеної свого часу в усій Середній Європі. В районі Альп її називали бурою альпійською, в Швейцарії - швіцькою, в Австрії - горноінською і монтафонською, а в Німеччині - альгауською. Це були дрібні коротконогі тварини з густою довгою бурою й темно-бурою шерстю.

У результаті тривалого міжпородного схрещування місцевої худоби з заводськими породами альпійського походження при спрямованому доборі щодо молочно-м’ясної продуктивності утворилася бура карпатська порода. У 1972 році її було визнано породою. Розводять буру карпатську породу у Закарпатській області та окремих гірських районах Івано-Франківської.

Стандарт породи

Масть бура, від світлого до темного відтінків. У дорослих тварин по спині тягнеться світло-сірий пояс. Носове дзеркало темне. Худоба має пропорційну будову тіла та міцну конституцію. Щодо розмірів, то їх можна віднести до порід середньої величини. Основні проміри повновікових корів (см): висота - 128-130; глибина грудей - 67,2; коса довжина тулуба - 155,3; обхват грудей за лопатками - 181-189; обхват п'ястка - 19,4-20,0.

Індекс рівномірності розвитку вимені достатньо високий - 45,7%.

Жива маса бугаїв становить 700-1000 кг, корів - 400-500 кг.

Господарська характеристика   

Головна перевага бурої карпатської породи полягає в тому, що її можна ефективно вирощувати на природних пасовищах - і в низинах, і в горах. Генетика цих тварин стійка до гострих інфекційних хвороб, вони добре пристосовані до місцевих умов, чутливі до поліпшення умов утримання та годівлі, а корови дають особливе молоко, яке використовується у виготовленні високоякісних твердих сирів та дитячого харчування. При цьому молочна продуктивність у бурої карпатської відносно невелика - 3000-4000 кг молока жирністю 3,6-3,7%.

У корів високі материнські якості, добре виражені ознаки молочності. Вони мають високий потенціал плодючості, що становить 85-95%, рівень виходу телят - 90-93%.

М’ясна продуктивність бичків бурої карпатської породи доволі висока. Забійний вихід становить 55–58%.