Горьківська

168
Горьківська Джерело: vetugolok.ru
Назва породи Горьківська Gorky
Тип тварини Вівці
Напрямок МРХ - м’ясні
Компанії племрепродуктори ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Руно» ТОВ «Платон Агрікультура»

Історія

Горьківська порода овець була отримана в результаті схрещування грубо-вовняних маток і баранів породи гемпшир в 1936–1960 роках. Місцеві самки були плідні, але при цьому показники продуктивності були дуже низькими. А ось гемпшир відрізнялися гарною живою вагою і настригом вовни. Але при цьому виявилися нездатні до виживання в суворих умовах Горьківської області. Вихід руна поступово знижувався, а через пару років все чистокровні Гемпшири загинули. Але в результаті вийшло продуктивне добре акліматизоване м’ясне потомство. Схрещування місцевих і гемпширських баранів відбувалося до другого покоління, потім проводилася селекційна робота, відбиралися найбільш хороші особини. Надалі розведення проходило всередині групи. Порода була затверджена в 1950 році.

Стандарт породи

За зовнішнім виглядом горьківські вівці мають дуже багато спільного з гемпширами, у них досить широка, але трохи короткувата голова, широка і глибока грудина, коротка товста шия, пряма широка спина, широкий низький загривок. Конституція овець цієї породи досить міцна і цілком відповідає напрямку їх продуктивності. Вівці мають легкий, але дуже міцний кістяк, добре розвинену мускулатуру і досить розвинену підшкірну клітковину. Вовна чорно-сірого забарвлення. Малюки народжуються чорними, у міру дорослішання набувають сірого забарвлення, а дорослі особини мають комбінований колір: по всьому тілу шість біла, крім ніг і голови – темний колір.

Господарська характеристика

Позитивною рисою овець горьківської породи є їх прекрасна пристосованість до місцевих умов і в зв’язку з цим вельми висока життєвість. Падіж ягнят при нормальних умовах утримання – явище вкрай рідкісне: на племінних фермах зберігають з числа народжених ягнят до 96 %. Матки і цінні барани-плідники в ряді випадків використовуються в племінних стадах протягом 10–11 років. Жива вага дорослих баранів коливається в межах 80–95 кг, окремі з них важать до 120 кг. Дорослі вівцематки досягають ваги 58–65 кг, кращі 90–97 кг. Ягнята – 4,1-4,7 кг, в чотиримісячному віці від 28 до 32 кг при максимумі 40 кг. У восьмимісячному віці вага ягнят досягає 45-55 кг при максимумі 67 кг. При відгодівлі ягнят на пасовище в віці восьми місяців вони важать 48–55 кг, а забійна вага їх коливається в межах 53–60 %. При цьому на частку м’язів і жиру доводиться 80–83 % і на частку кісток лише 17–20 %.

Плодючість – у належних умовах утримання та годівлі від 100 маток племінні ферми отримують в рік до 155–165 ягнят.

У племінних стадах середній річний настриг вовни становить 3 кг. З дорослих баранів настригають в середньому по 5 кг при максимумі 9 кг, з маток – по 4 кг, а з ярок – по 3 кг. Кращі матки дають по 5,0–6,5 кг вовни.

Вовна овець горьківської породи однорідна, напівтонка, в основному 56 якості, 8–10 см довжини, при цьому вона дуже зрівняна на всіх частинах тулуба по тонині і по довжині. Вихід чистого волокна коливається в межах 55–65 % ваги не митої вовни.