Наскільки доцільно вносити фунгіциди на побитий градом врожай?

Наскільки доцільно вносити фунгіциди на побитий градом врожай?

12 жовтня 2018 704 0

6 червня 2018 року штатом Айова в США прокотився град, що заподіяв шкоду багатьом акрам кукурудзи та сої. На той момент кукурудза вже досягла V6-V8 етапів розвитку, а соя перебувала на етапах V1-V3. Окрім того, деякі райони штату постраждали від градів ще на початку сезону. Тому постало питання застосування фунгіцидів на пошкоджені градом рослини на середній фазі вегетації.

Внаслідок граду пошкоджені листові пластини та зламані жилки рослин кукурудзи на етапі вегетації. Фото: Марк Ліхт, crops.extension.iastate.edu

Існує декілька причин для внесення фунгіцидів після граду. По-перше, вважається, що пошкоджені градом рослини більш схильні до впливу грибкових патогенів у результаті стресу від ушкоджень градом та порушення листової пластини, що залишає тканину рослини беззахисною перед атакою патогенів. Інша причина полягає в тому, що внесення фунгіцидів після граду сприяє підтриманню, а іноді й підвищенню врожайності. Важливо зазначити, що виробники ЗЗР не гарантують, що внесення фунгіцидів відновить побиті градом рослини, але деякі виробники стверджують, що внесення фунгіцидів допоможе захистити вцілілу рослинну тканину та дозволить максимізувати урожай.

Побиті й обірвані градом листки сої на етапі вегетації. Фото: Марк Ліхт, crops.extension.iastate.edu

Вчені університету Айови провели польові дослідження з метою з’ясування впливу фунгіциду на побиті градом рослини в період вегетації. З 2015 по 2016 рр. на дослідницьких фермах в м. Канова (штат Айова) та м. Еймз (штат Айова) вчені спостерігали за результатами внесення фунгіцидів на пошкоджені градом рослини. Град імітували спеціальною технікою.

На рослини кукурудзи град спрямовували на етапах вегетації V5 та V9, а фунгіциди (піроклостробін + метконазол) вносили через 1-2 тижні як «післяградову терапію» або на етапі R1. Тестували також внесення фунгіцидів як «після граду», так і на етапі R1.

На рослини сої град спрямовували на етапі вегетації V5, а фунгіциди (флюксопіроксад + пірокластробін) вносили через 7-10 днів як «післяградову терапію» або на етапі R3. Тестували також внесення фунгіцидів як «після граду», так і на етапі R3.

Хоча аналіз результатів досі триває, попередньо можна зробити певні висновки.

Кукурудза

Кукурудза. Як і очікували, урожайність на пошкоджених ділянках була нижчою, ніж на неушкоджених. Але внесення фунгіцидів після граду або в інший період не принесло значного покращення (P=0,1) здоров’я рослин та врожайності на етапі V5 та V9 у порівнянні з тими ділянками, де фунгіциди не вносили.

Соя. Як і очікували, урожайність на пошкоджених ділянках була нижчою, ніж на неушкоджених. Вплив фунгіцидів на врожайність сої виявився дещо складнішим у порівнянні з результатами по кукурудзі. Але ми з’ясували, що одиничне внесення фунгіцидів після граду статистично не приносить значного покращення (P=0,1) врожайності на етапі V5 у порівнянні з тими ділянками, де фунгіциди не вносилися.

Ці результати подібні до наших висновків по застосуванню фунгіцидів на ранніх етапах формування зернин (early grain fill). Загалом, можна констатувати, що застосування фунгіцидів не покращує врожайність рослин, пошкоджених на ранніх етапах розвитку, навіть за умов низького ризику захворювань листя. До того ж, важливо зважати на низькі ціни на зерно: щоб покрити витрати на фунгіциди, виробник мусить продати більше бушелів зерна.

Якщо ви плануєте вносити фунгіциди на рослини, пошкоджені градом на ранньому етапі, радимо залишити певну ділянку ушкодженого поля без внесень. Тоді  зможете оцінити доцільність внесення фунгіциду як з точки зору врожаю, так і економічної ефективності.

За матеріалами сайта crops.extension.iastate.edu, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus