Вирощування органічної сої — відносно складний, але більш прибутковий процес. Іноземних споживачів дуже цікавить виробництво не ГМ-продукції. Тому вониготові платити конкурентну ціну за справжню органічну сою .
Ціна на продовольчі боби залежить від ціни на Чиказькій фондовій біржі. До цього слід ще додати премію за «чистоту», яка становить близько $100 за 1 т. Фахівці кажуть, що в кінцевому рахунку прибуток від нетрансгенної сої виходить більшим.
Для вирощування органічної сої необхідно отримати усі дозволи для ведення органічного землеробства. Господасртво може зробити це самостійно або звернутися до профільних організацій, наприклад «Органічна Україна». Адже зараз існує багато різних форм державної та місцевої підтримки для організації «чистого» землеробства. Існують технічні програми, покликані на покращення якості кінцевого продукту, якою є компенсація запровадження HACCP і сертифікація в рамках цієї системи.
Сьогодні в Україні середня врожайність органічної сої становить 1,5-1,8 т/га. За сприятливих умов врожайність в органічному виробництві може досягати 2,5 т/га.
Технологічна карта для ГМ-сої та класичної сортової суттєво різниться лише у гербіцидній обробці, а от сортові характеристики, контроль репродукції та чистоти посівмату доступні лише сортам. Отже, диверсифікація ризиків, як запевняють у
«Заатбау Україна
», очевидна.
АгроПолігон Арніка: Вирощування органічної соїПроростання бур'яну пригнічує розвиток паростків сої зі швидкою зімкненістю крон. Тому необхідно оперативно проводити доступні гербіціидні обробки. Чим менший бур'ян під час механічної операції, тим така обробка ефективніша. Стадія «білої ниточки» бур'яну є найбільш ефективною, оскільки на цій стадії він найкраще піддається будь-яким механічним пошкодженням.
Обробіток ґрунту коткуванням підвищує температуру посівного шару, забезпечує збереження вологи і стимулює проростання бур'янів, які будуть знищені наступною передпосівною культивацією.
Таким чином, з метою запобігання швидкому розповсюдженню бур'янів, слід вжити всіх необхідних заходів боротьби з бур'янами ще перед висіванням сої. Найбільш важливою є технологія створення «фальшивого ложа», за якої поле готується під посів, далі слід почекати проростання бур'яну і знищити його за допомогою борони, заглиблюючи її зубці не більш, ніж на 4 см. Цю процедуру можна повторити в разі необхідності. Період проведення цих заходів становить не менше 10 днів. Це означає, що якщо посів сої проводиться на початку травня, то підготовку поля слід починати у квітні, тобто за 2 тижні перед очікуваною датою висівання.
Наступний етап боротьби з бур'янами — після висівання сої, але перед проростанням. Для досходової обробки можна застосовувати технологію «сліпого боронування» за допомогою борони, користуючись тим, що в цей період бур'ян швидко проростає.
За 3-4 дні після висівання і принаймні за кілька днів до проростання сої бур'ян у фазі «білої ниточки» можна знищити, пройшовши один раз бороною, опускаючи зубці на невелику глибину. У разі застосування цього методу глибина закладання насіння має становити не менше 5 см.