На що звертати увагу при виборі сортів сої

На що звертати увагу при виборі сортів сої

23 листопада 2018 1397 0

До вибору сортів сої важливо підійти так само серйозно, як і до вибору гібридів кукурудзи. Якщо обрати тільки один чи два сорти, не взявши до уваги особливості ведення господарства та природні умови вашого регіону, швидше за все, отримаєте гірший урожай.

Більшість із порад щодо вибору гібриду кукурудзи можна застосувати і до вибору сортів сої. Треба обирати високоврожайні різновиди, оскільки марно чекати високих врожаїв від сорту з генетикою низької врожайності. Шукайте ті сорти, які щорічно дають хороші результати в різних умовах. Зважайте на особливості ваших с/г методів та природні умови полів, щоб вибрати найкращий сорт, якій підійде вашому господарюванню. Вивчайте існуючу інформацію перш ніж прийняти рішення. Познайомтеся з результатами університетських тестувань, тестувань, проведених насіннєвими компаніями, клубами Форуму за майбутнє сільського господарства (FFA) та кооперативами. Зауважте власний досвід.

Відбір за терміном дозрівання

Обираючи сорт сої, зважайте на такий параметр як термін дозрівання. Посадивши сорти з різними термінами дозрівання, можна мінімізувати ризики втрати урожаю через непогоду. Зазвичай сорти з пізнішим терміном визрівання дають кращу врожайність. Визначити тип дозрівання за інформацією насіннєвих компаній може бути складно, оскільки насправді цей параметр може варіюватися залежно від умов навколишнього середовища. Рекомендують обирати сорти з групи стиглості від 0,5 до 1,0.

Хвороби та гербіцидні властивості

(Вирощування трансгенних сортів в Україні офіційно заборонене, але ж реалії ринку змушують говорити про них - прим. ред.)

Трансгенні можливості сортів сої обмежені різним набором гербіцидних властивостей. Обирайте гербіцидні характеристики й технології, актуальні для боротьби з бур’янами, що ростуть на ваших полях. Удосконалені сорти можуть боротися з соєвою нематодою, синдромом раптової загибелі  (SDS), бурою гниллю, хлорозом у результаті залізодефіциту, білою гниллю та фітофторою.

В Айові найбільш популярними є сорти, які протидіють нематоді, оскільки нематоди скорочують врожайність на 30%. Окрім того, відомо, що ураження соєвою нематодою пов’язане з SDS та хлорозом. Боротьба з нематодою і залізодефіцитом може бути особливо ефективною, якщо користуватися генними властивостями самої рослини. Однак, вже розробили і більш передову пестицидну технологію боротьби з SDS. Критерієм для оцінки сортів часто виступає їх здатність протидіяти фітофторі та білій гнилі, тому ці параметри варто враховувати, обираючи свої сорти сої. Проте не варто , поступатися генетичною здатністю до високого врожаю на користь стійкості до хвороб і шкідників. Треба виважено визначити, які з цих параметрів хочете отримати генетично, а які здобудете за рахунок методів контролю.

Міцність стебла та стійкість до деформації бобів

Слід також зважати на міцність стебла та деформацію бобів. Соя, посаджена з високою нормою висіву або на дуже родючій землі, має більшу схильність до вилягання через висоту, якої сягають стебла. Якщо злам стебла – проблема вашого поля, це може призвести до гіршої врожайності та сповільнення достигання врожаю. Деформація бобів зазвичай виникає в результаті затримки дозрівання, коли вологість насіння опускається нижче 13% і потім проходять цикли регідрації та висихання. Втрати від деформації можна мінімізувати, якщо обирати декілька сортів, зокрема з групи оптимального дозрівання.

Крім названих факторів, варто брати до уваги вартість насіння. Сорти з найвищою врожайністю не обов’язково є найбільш прибутковими. Вартість посівного матеріалу треба оцінювати, виходячи з їх потенційної врожайності та коштів, які будуть необхідні для догляду за посівами. Сорти, генетично удосконалені для боротьби з бур’янами, шкідниками та хворобами, можуть виявитися більш економічно вигідними, оскільки допоможуть скоротити витрати на гербіциди і пестициди, чи, принаймні, стануть альтернативним джерелом управління ризиками.

Dr. Mark Licht is an assistant professor and extension cropping systems specialist with Iowa State University Extension and Outreach.

За матеріалами сайту iastate.edu, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus