Вплив ширини міжряддя 38 см на ефективність вирощування сої

Вплив ширини міжряддя 38 см на ефективність вирощування сої

23 жовтня 2018 733 0

Ширина міжряддя – це важливий фактор, від якого залежить урожайність сої. Багаторічні дослідження впливу ширини міжрядь на врожайність на середньому заході Америки показують, що зернобобові культури, посіяні з міжряддям <76 см, мають перевагу порівняно з посівами, де відстань ≥ 76 см. Основною причиною переваги є ступінь поглинання світла, завдяки якому при ширині 38 см змикання рядків відбувається приблизно на 15 днів раніше, ніж у посівах з рядками 76 см. Швидше змикання рядків упродовж вегетаційного періоду призводить до кращого поглинання світла та прискорення росту.

Ефективність вужчих міжрядь може залежати від дати сівби. Сівба наприкінці квітня або на початку травня загалом дає вищі врожаї, ніж наприкінці травня або червня, незалежно від ширини міжрядь. Проте навіть у випадку пізньої сівби вузькі рядки зазвичай дають кращий результат, ніж широкі, покращуючи здатність рослин поглинати сонячне світло. Однак вузьке міжряддя не може повністю компенсувати негативний вплив пізніх строків сівби на рівень врожайності.

Оскільки вузьке міжряддя сприяє швидшому змиканню рядків, рослина краще конкурує з бур’янами, не даючи їм змоги рости. Зважаючи на те, що бур’яни стають більш стійкими до впливу гербіцидів, вузькі міжряддя становлять альтернативний спосіб боротьби з бур’янами й допомагають зберегти ефективність гербіцидів. У цьому сенсі вузьке міжряддя допоможе зекономити кошти, які витрачаються на боротьбу з бур’янами. Швидке змикання рядків також може допомогти знизити пересихання ґрунту та ерозію.

Посіви сої

З іншого боку, вузьке міжряддя також спричиняє деякі труднощі. Наприклад, як застосувати гербіциди, інсектициди та фунгіциди без руху по рядках? Внесення можна здійснювати перпендикулярно рядкам. Як правило, це ефективніше працює на початку сезону, тоді як пізніше варто застосовувати повітряне розпилення фунгіцидів та інсектицидів.

Якщо ви не хочете здійснювати повітряне розпилення, можна посіяти сою за схемою через рядок (a skip-row planting system). Така схема ефективна тому, що дає можливість користуватися перевагами вузького міжряддя та залишає місце для проходу техніки, отже, ви зможете здійснювати наземне внесення препаратів упродовж усього сезону.

Варто, однак, враховувати витрати на обладнання. Більшість фермерів вважають недоцільним купувати сівалку для вузькорядного способу сівби лише для однієї культури, тому не сіють сою вузькими рядками. Вирішенням цієї проблеми може бути інвестиція в квадратно-гніздову сівалку (split-row planter), яку можна використовувати для кукурудзи та сої, обираючи відповідну міжрядкову відстань для кожної культури. Останні дослідження показали, що обсяги врожаю кукурудзи з 76-сантиметровою та 51-сантиметровою міжрядковою відстанню у 50% випадків є однаковими, розходження у 50% досягається за рахунок сорту чи особливостей управлінських практик. Така статистика свідчить про те, що можна підвищити врожайність та прибутковість виробництва сої, підтримуючи той самий рівень врожайності кукурудзи.

Посіви сої

Необхідно також зважати на інші фактори. Зокрема вирощувана при вузьких міжряддях соя потерпає від більшості тих самих факторів, що й соя за широкорядного способу сівби. Так, якщо на ваших полях існує проблема бурої гнилі, соєвої нематоди чи білої гнилі, соя при вузькорядному способі вирощування потерпатиме від них більше, ніж при широкорядному. Насправді боротися з білою гниллю за вузького міжряддя навіть складніше. Якщо біла гниль – проблема ваших полів, краще використовуйте альтернативну стратегію.

Таким чином вузький міжрядковий інтервал може дати вам більший врожай за рахунок швидшого змикання рядків, що сприяє кращому поглинанню світла. Інші переваги включають меншу втрату вологості, ефективнішу боротьбу з бур’янами та менший ризик ерозії. Внесення інсектицидів, фунгіцидів та гербіцидів необхідно проводити відповідно до правил обробки вузьких рядків. Обираючи найкращий для вас міжрядковий інтервал, зважайте на попередній досвід вирощування сої та наявність на ваших полях бурої та білої гнилей, соєвої нематоди.

Рисунок 1. Вплив ширини міжряддя на врожаї сої за матеріалами експериментів у штаті Айова. Джерело: Де Брюін і Педерсен, 2008; Свобода та ін., 2011.

За матеріалами сайта crops.extension.iastate.edu, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus