АгроПолігон «Арніка». Соя

АгроПолігон Арніка: Вирощування органічної сої

АгроПолігон «Арніка» 30 вересня 2017 195 0

Наша команда приїхала до ТОВ «Лан-Агро», що входить у структуру агропромислової групи «Арніка», у рамках проекту АгроПолігон, щоб дізнатися про технологію вирощування органічної сої та результати такого вирощування.

Отож їдемо полями господарства «Лан-Агро» у супроводі Сергія Середи, шеф-агронома «Арніки», та Володимира Іванюка, радника з органічного землеробства.

Сергій Середа

Сергій Середа, шеф-агроном агропромислової групи «Арніка»

Основна увага — технології вирощування сої

Досить швидко дісталися і того поля, на прикладі якого будемо досліджувати технологію вирощування сої у господарстві.

Це поле площею 81,5 га, засіяне соєю сорту Хорол.

Погодні умови цього року були складними, і не лише для сої, але й для інших культур: у квітні спостерігалося значне похолодання та нічні заморозки на грунті, травень також теплом не радував. Через погодні умови і сівбу провели лише у кінці травня, хоча за більш сприятливих умов її можна було б виконати раніше на 10-14 днів. А влітку розпочалася значна спека з посухою, кількість опадів за вегетаційний період була надзвичайно низькою. При середньомісячній нормі опадів 45 мм тут випадало не більше 30 мм за два місяці. Тобто умови розвитку сої були не найсприятливішими.

Посіви сої, сорт Хорол

Насіння. Сорт Хорол ранньостиглий, має період вегетації 100-105 днів. Тому яскравої зелені на полі ми вже не побачили, соя поступово жовтіє. Ще 2-3 тижні, говорить Сергій Середа, і поле буде готове до збирання.

«Сорти сої обираємо у першу чергу за такими параметрами, як стійкість до стресових факторів та показники урожайності. Стійкість до хвороб особливо важлива, адже боротися з хворобами фунгіцидами ми не можемо. Сорт Хорол проявив себе дуже добре. Він стійкий до ураження шкідниками та хворобами, ранньостиглий, а тому рано звільняє поле, що робить його гарним попередником для озимої пшениці. І до того ж високоврожайний», — говорить Сергій Миколайович.

Він також розповідає, що сою у господарстві висівають різних груп стиглості, щоб оптимізувати збирання та грамотно перерозподілити навантаження на техніку.

Сівбу на полі, яке ми оглядаємо, проводили 27 травня з нормою висіву 900 тис. насінин/га та міжряддям 38 см.

«Ми надаємо перевагу сортам сої детермінантного типу. А таким сортам для гарного гілкування потрібен певний простір. Ми їм цей простір забезпечуємо за рахунок більших міжрядь, бачите, як добре гілкуються рослини?», — пояснює шеф-агроном.

Перед висівом обов’язково проводять інокуляцію насіння, для цього застосовують преміум інокулянт Легум Фікс у рекомендованих виробником нормах (220-250 г на гектарну норму насіння).

«У органічному виробництві, якщо працювати за всіма правилами, сою потрібно повертати на поле раз на 4 роки, щоб не накопичувались інфекції у ґрунті та в майбутньому не було проблем з хворобами культури. Тому й інокуляцію проводимо обов’язково при сівбі. Ми поки що не завжди можемо дотриматись цього правила, інколи доводиться повертати сою на поле вже на третій рік, проте всіляко намагаємось оптимізувати сівозміну таким чином, щоб виконати вказану умову. Вводимо, наприклад, до сівозміни нові бобові культури: нут, сочевицю. На дослідних ділянках цього року посіяли також маш, чину. Якщо отримаємо очікувані результати, подумаємо над введенням цих культур до основної сівозміни. Оскільки наша технологія передбачає насичення сівозміни бобовими до 50%, додавання нових бобових культур дозволить нам рідше повертати на поле сою і при цьому дотриматись системи», — розповідає Володимир Іванюк.

Попередником сої на даному полі була кукурудза на зерно.

Технологія обробітку включала:

  • оранка з осені після збирання попередника; - оборотним плугом
  • закриття вологи боронуванням навесні;
  • 6 проходів важкою зубовою бороною;
  • культивація; - стерньовий культиватор
  • досходове боронування для знищення бур’янів у стадії білої ниточки; - сітчастою бороною (штрігель борона)
  • боронування по сходах — виконувалось двічі; - сітчастою бороною (штрігель борона)
    два міжрядні обробітки по мірі проростання бур’янів. – культиватором для міжрядного обробітку

Технологічних операцій досить багато, проте не варто й забувати, що мова йде про органічне вирощування. І хоч ручної праці на цьому полі ніхто не докладав, поле чисте.

При цьому бур’яни цьогоріч почувалися значно впевненіше, ніж культурні рослини: спека не заважала їх їм розвиватися. Проте своєчасно проведені роботи по сходах - міжрядні обробки та застосування штрігельної борони не залишили смітним рослинам шансів пригнітити культуру. Що стосується шкідників, то спека частково стримувала їхнє розмноження. Уражених рослин на полі дуже мало, подекуди трапляється пошкоджене листя, проте пошкодження не критичні для майбутнього урожаю.

Особливістю вирощування у господарстві є регулярне обстеження стану полів за допомогою квадрокоптера DJI Phantom 4 Pro. Висота його підйому до 500 метрів та сучасна камера дають можливість оглядати великі площі полів «Арніки», слідкувати за станом поля та посівів на усій площі, а не лише в його окремій частині. Потім інформацію аналізують в агрономічній службі та приймають рішення про строки проведення наступних або необхідність додаткових технологічних операцій. За допомогою квадрокоптера відстежують усі важливі процеси на полі: обробіток ґрунту, сівбу, збирання урожаю, очистку техніки при переїзді з поля на поле.

Коли результат праці можна оцінити наочно

Високі рослини з міцними стеблами рясніють стручками. Ознак ураження хворобами не спостерігається, тут повною мірою ілюстровано слова Володимира Іванюка, які він нам сказав ще на кукурудзяному полі: «Якщо рослина здорова з самого початку, хімічні «ліки» їй не знадобляться».

Ми не втримались та порахували стручки на кількох рослинках у різних частинах поля. Отримали середню цифру 33 стручки, причому кожен з них містить від 3 до 5 бобів. Подекуди трапляються погано виповнені стручки, але, як на таке спекотне літо, було б досить дивно, якби ми їх не знайшли. При цьому у рослин з поля «Лан-Агро» міцне розгалужене коріння з безліччю бульбочок, які усередині мають обнадійливе яскраво-рожеве забарвлення.

Коренева система сої вже має бульбочки

«Думаю, цього року отримаємо не менше 2,5 т/га урожаю. Могло б бути більше, та ми, незважаючи на вивірену технологію, все ж не всесильні, з погодою поки що на рівних позмагатись не можемо», — говорить Сергій Середа.

Подивившись навкруги, ми відзначили, що у господарстві старанно дотримуються просторової ізоляції посівів. І якщо поряд з полем розташовані посіви сої інших підприємств, вони відділені від посівів Арніки буферними зонами. Чужу сою бачили лише звіддалік, проте різницю між посівами не помітити не могли. А тому і запитали, чи не звертаються, бува, власники сусідніх господарств за порадами, чи не цікавляться особливостями вирощування сої у Арніки? Нам відповіли, що цікавляться. І не лише агрономів запитують, а й механізаторів: «А от що то ви зараз на полі робите? А потім що будете?». Власним досвідом в «Арніці» діляться охоче.

Здорове насіння — здорові рослини

Зворотною дорогою побіжно оглядаємо поля сусіднього господарства, яке також входить в структуру «Арніки». Тут окрім товарних посівів сої розміщені також насіннєві, є й дослідні ділянки, на яких випробовують нові сорти селекції Інституту органічного землеробства.

«Сорти сої для сівби добираємо з асортименту Інституту органічного землеробства, це надійна селекція, а головне — районована, тому погодні примхи регіону їй не такі страшні. А нові сорти обов’язково випробовуємо та вивчаємо на дослідних ділянках, дивимося на усі особливості, як-то кажуть, на власні очі. Адже щоб успішно запустити сорт у масове товарне виробництво, потрібно його добре вивчити та знати всі його «забаганки», якщо вони є», — посміхається шеф-агроном.

Насіннєвий посів радує око: міцні високі зелені рослини, велика кількість добре виповнених стручків, повна відсутність бур’янів. Володимир Іванюк пояснює, що тут застосовували і ручну працю. Адже насіння господарству потрібне якісне, тому з бур’янами боротьба ведеться усіма доступними методами.

«Якісне, здорове та сильне насіння — одна з важливих складових успішного вирощування, і не лише органічного. А у органічному виробництві вона має першочергове значення, адже хімічних засобів захисту ми не використовуємо. Тому треба дбати про те, щоб рослини були з самого початку здоровими та не враженими інфекціями», — пояснює Володимир Іванюк.

Настав час прощатися з нашими гостинними господарями, проте ми обов’язково повернемося, щоб у рамках нашого АгроПолігону оцінити результати вирощування сої та переконатися, що прогноз Сергія Середи щодо врожайності культури збувся.

© Олена Басанець, SuperAgronom.com, 2017

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою