НДІ сої: одинадцять років на ринку селекції

4 березня 2016 148 0

За останні роки соя стала культурою світового значення. Одночасно з нарощуванням виробничих і експортних потужностей в Україні активно розвивається селекція вітчизняних сортів сої. Провідна роль в цьому належить першому й єдиному в країні приватному Науково-дослідному інституту сої, якому нещодавно виповнилось 11 років. Його метою є створення високоврожайних і конкурентоспроможних сортів сої для всіх кліматичних зон України з використанням останніх досягнень вітчизняної та зарубіжної селекції.

За період з 2005 по 2015 рік фахівцями Інституту були створені такі сорти сої як Ворскла, Таврія, Інна, Полтава, Ірина, Галина, Поема, Либідь, Десна, Черемош, Хорол, Корсак, Танаїс, Кубань, Терек. Робота велася фахівцями Інституту спільно з закордонними фахівцями і селекціонерами, які працюють в установах НААН України. На цей момент в структурі Інституту функціонують лабораторії селекції та насінництва сої, селекції технічної коноплі, контролю якості, методики досліджень. Модернізація лабораторного комплексу Інституту дозволить найближчим часом проводити молекулярні дослідження, що прискорить процес виведення нових сортів.

Науково-дослідна робота проводиться на полях площею 260 га, щорічно на них розміщуються 11 селекційних розсадників, на яких проводиться селекційна робота з використанням в якості вихідного матеріалу близько 3,5 тис. зразків оригінальних рослин сої та 2 тис. зразків оригінальних рослин технічної коноплі.

За даними «Української асоціації виробників і переробників сої» експорт цієї культури в 2016 р. складе 2,5 ― 2,6 млн т. У найближчі 4 роки вітчизняні аграрії планують наростити показники вирощування сої до 5,4 млн т. Багато в чому досягненню цієї мети сприятиме і плідна робота «НДІ сої».

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою