АгроЕкспедитори перевіряли поля Миколаївщини та Херсонщини

День 2. Миколаївщина та Херсонщина: «Агро Діло», «Злато Таврії» та «Хлібодар»

АгроЕкспедиція «Соняшник 2016» 10 серпня 2016 594 0

Кажете, соняшник повертає свою «голову» за сонцем? А може то він просто «проводжає поглядом» нашу команду, що вже на всіх парах мчить у поля, аби оцінити стан посівів цієї культури? :) Підозрюємо, так і є! Адже наших журналістів, які залучилися підтримкою експертів із BASF, Limagrain, Vaderstad та ПАТ «Креді Агріколь Банк», неможливо не помітити.

Другий день АгроЕкспедиції «Соняшник 2016» видався не менш насиченим ніж попередній. Вчора, 9 серпня 2016 року, наш шлях пролягав через Миколаївську та Херсонську області на Дніпропетровщину. А це 950 км та 3 господарства: АТФ «Агро Діло», ТОВ СП «Злато Таврії» і ТОВ «Хлібодар».

Карта маршруту АгроЕкспедиторів

Усе задля збільшення врожайності!

Підприємство «АгроДіло», що на Миколаївщині, розпочало свою діяльність у 2011 році. Земельний банк господарства становить майже 10 тис. га. При цьому 60% цих земель знаходиться під зрошенням. Як зазначив агроном відділення Грейгове АТФ «АгроДіло» Володимир Єламов, на цьому показники не зупиняються, тут активно розширюють власний земельний банк та встановлюють нові дощувальні системи. Для порівняння, в минулому році підприємство мало у своєму розпорядженні 6 тис. га.

Основний «орієнтир» підприємства ― цукрові буряки, які тут сіють на площі 4,2 тис. га. Під соняшник господарство виділило 1,5 тис. га.

Володимир Єламов, головний агроном відділення Грейгово АТФ «Агро Діло»

Головний агроном відділення Грейгове Володимир Єламов розповідає, що в господарстві звикли попереджувати проблему, а не вирішувати її безпосередньо вже в момент виникнення. Тож під соняшник у господарстві «АгроДіло» вносили 100 кг/га амофосу з осені і близько 50 кг/га селітри. Захищали соняшник препаратами BASF: гербіцидом «Євролайтнінг» у співвідношенні 1 л/га і фунгіцидом «Ретенго» – 0,5 л/га. На поле під зрошенням також вносили гранмініцид «Агіл» компанії Adama. Через проблеми із совкою минулого року у господарстві також використовували препарат DuPont «Кораген». У цьому сезоні такої необхідності не було. Хоча, за словами агронома, щодо соняшника на зрошенні є питання стосовно грибка, який активно розвивається у теплому та вологому середовищі.

Найкращим попередником під соняшник Володимир Єламов вважає зернові. На відвідуваному нами полі раніше вирощували пшеницю.

Зрошувальна система у роботі

Агроном «АгроДіло» показав нам і німецьку зрошувальну систему Zimmatic, що допомагає покращити перспективні показники врожайності. Вона може допомогти збільшити їх фактично в 2–3 рази. Під поливом у господарства ж наразі перебуває 150 га. Цьогоріч на соняшник витратили води 1,5 куб. м/га.

Володимир Єламов говорить, що в Снігирівському районі, де, власне, ми й побували, врожайність соняшнику у середньому, як правило, становить 15–17 ц/га. Хто ж працює більш наполегливо, може одержати 20–22 ц/га.

Працювати господарству доводиться на південному чорноземі. Щоб стабілізувати кислотність ґрунту, тут вносять гіпс.

У полі

«За рахунок цього можна змінити структуру ґрунту. Змінюється його кислотність. А показники солі істотно зменшуються. Гіпс вносимо близько 5 т/га», – ділиться подробицями маркетолог компанії BASF Михайло Черниченко.

Зрошувальні канали

Такі «родзинки» «АгроДіло» – не єдине, чим можна похизуватися. Показали нам і гарний парк імпортної сільгосптехніки. Тут є і John Deere, і Case, і Fendt, і причіпна техніка компанії Vaderstad: сівалки Tempo, Spirit і Tempo V, що може змінювати ширину міжряддя, тож її можна застосовувати як для посіву цукрового буряку, так і для кукурудзи, а також соняшнику. Зі зрошувальної техніки господарство має також агрегати Berthoud та Amazone.

Значним напрямком роботи для «АгроДіла» все ж залишається боротьба з бур’янами. Найбільше в господарстві потерпають від амброзії.

Збирати врожай планують наприкінці серпня – на початку вересня. Збір почнеться при вологості культури з показником близько 7%.

АгроЕкспедитори разом з господарями поля

Але ніякі перипетії та негаразди не можуть зіпсувати настрою люблячому свою справу агроному. Володимир Єламов із любов’ю ставиться до всього, що робить.

«От виходиш у поле. Дує вітерець. Навколо – ні душі. Лише ти і твоє «дітище». Ось такі моменти люблю найбільше», – зазначає агроном.

Сподіваємося, що за таку небайдужість до сільського господарства земля віддячить йому сповна і «досита» заповнить комори «АгроДіла».

Велика різниця

Залишивши Миколаївщину, ми попрямували до наступного господарства – «Злато Таврії», що знаходиться на Херсонщині. На полях ФГ нас зустрів його директор Олексій Дмитрієв, до якого команда відразу «прикипіла» всією душею. Причина одна: він – аграрій від Бога.

Олексій Дмитрієв, директор господарства «Злато Таврії»

Земельний банк «Злата Таврії» становить 6,5 тис. га, з яких 1,9 тис. га – під соняшником. Нам вдалося побувати на двох полях підприємства, засіяних цією культурою. На одному – гібриди соняшнику української селекції, на іншому ж – демопосіви гібридів різних компаній. Різниця між ними істотна.

http://kurkul.com/storage/blogs/AE_podsolnuh_day2/inf_AE_Kurkul_ob_zlato_tavrii.jpg

«На першому полі у нас посіяні два гібриди – «Сонячний настрій» Всеукраїнського наукового інституту селекції та одеський «Бонд». Отже, вся площа під ними «усипана» вовчком соняшниковим. Це свідчить про неякісне насінництво», – коментує пан Олексій.

Бур'яни у полі

Вовчок соняшниковий, у свою чергу, є надзвичайно небезпечною рослиною, яку навіть занесли до Книги рекордів Гіннеса як таку, що продукує найбільше насінин з однієї рослини. Їх кількість може сягнути півмільйона. Насіння швидко розноситься вітром чи в процесі руху комбайна. Втрати врожаю соняшнику через масове поширення вовчка можуть становити 70–90 %.

«На сьогодні ця рослина є основним шкідником на півдні України. І жоден гербіцид, крім «Євролайтингу» компанії BASF, не здатний від неї врятувати», – засвідчує директор «Злата Таврії».

Засушливий сезон

Господарство під час посіву соняшнику на першому полі дотримувалося технології no-till. Із добрив тут вносили нітроамофоску з розрахунку 100 кг/га, а також застосовували ґрунтовий гербіцид.

Друге ж поле, що нам показав Олексій Дмитрієв, – абсолютна протилежність попередньому. На ньому зібрана лінійка декількох компаній за гібридами. В цілому їх налічується 45.

«Тут, крім класичних гібридів, є й стійкі до «Євролайтингу». Вони оброблені ним для того, щоб показати різницю між полем, де вовчок дуже шкодить рослині, і тим, на якому абсолютно дотримувалися технології», – розповідає директор «Злата Таврії».

«Улюбленцем» пана Олексія все ж є гібрид «Мегасан» компанії Limagrain, що добре зарекомендував себе останніми роками. На півдні країни він дає стабільно високий врожай та досить стійкий до характерної для цієї зони засухи. Проте аграрій не поспішає робити прогнозів щодо врожайності соняшнику на своїх полях. Говорить лише, що максимум, якого раніше вдавалося досягти, становив 40 ц/га.

«На полі, де посіяні гібриди української селекції, врожай можна прогнозувати приблизно 15 ц/га – це в кращому разі. А якби вовчка соняшникового не було, то, можливо, було б і близько 30 ц/га. Так, у минулому році врожайність «Сонячного настрою» становила 29–30 ц/га», – наголошує директор господарства.

Збирати врожай соняшнику в «Златі Таврії» планують почати за вологості культури 9%. У кінці серпня почнуть збирати перші посіви. Десикацію проводитимуть лише на дуже пізніх посівах. Це той соняшник, який цвістиме у кінці місяця.

Фінансується господарство з «власної кишені». І в майбутньому планується його розширювати. У перспективі тут з’явиться власна система зрошення та додасться новий напрям діяльності – тваринництво. Планують розводити ВРХ.

Тож нехай усе вдасться, а експерименти та новаторство приведуть лише до позитивних результатів.

Як отримати більше?

Лише пізно ввечері ми дісталися до останнього господарства. Нас вітав усміхнений і гостинний головний агроном ТОВ «Хлібодар» Дмитро Онищенко.

Дмитро Онищенко, головний агроном ТОВ «Хлібодар»

Це господарство на Херсонщині має в обробітку 6,6 тис. га землі. Соняшник є однією з основних культур у господарстві. Цього року його посіяли на площі 1,9 тис. га.

До речі, соняшник тут сіють високоолеїновий. Господарство стало першим в усьому регіоні. Бо сусід Каргілл поставив умову: якщо вміст олеїнової кислоти буде більшим від 82 %, то надбавка буде становити +50$.

http://kurkul.com/storage/blogs/AE_podsolnuh_day2/inf_AE_Kurkul_ob_hlibodar.jpg

«На нашому демополі представлено 82 гібриди соняшнику. Наразі всі вони в хорошому стані. За врожайністю «переможе найсильніший», тобто той, який покаже найкращий результат», – розповідає Дмитро Вікторович.

Загалом агроном наголошує, що досягненню високих показників заважають проблеми, про які ми вже чули в попередньому господарстві. Головний шкідник Півдня, вовчок соняшниковий, дає знати про себе й тут.

Поле ввечері

«Минулого року там, де вирощували соняшник, що сім разів потерпав від вовчка, ми отримали 7 ц/га. А там, де оброблювали «Євролайтингом», – 18 ц/га. Для кращого розуміння, 1тонна, за нинішніми цінами, – це 8 тис. грн», ― ділиться досвідом пан Дмитро.

Соняшник у господарстві посіяли 7 квітня. Норма висіву становила 37 тис. шт./га. Восени провели дискування.

Попередником зазначеної культури був льон. Взагалі ж у господарстві дотримуються класичної сівозміни: 30/30/30 + 10: 30% – під зернові, 30% ― під соняшник, 30% – під пар і ще 10% – під ріпак.

«Ми працюємо в основному за рахунок природної родючості ґрунтів. Тому отримуємо екологічно чистий урожай не лише соняшнику, а й, наприклад, пшениці», – розповідає агроном «Хлібодару».

Дмитро Вікторович говорить, що отримує неабияке натхнення від усього, що робить, і просто обожнює дивитися на поля, які буяють.

Фото на згадку

«Я представник «старої школи» аграріїв, які працюють не задля економічного збагачення, а для морального задоволення», – закінчує свою розповідь Дмитро Онищенко.

Ще один день АгроЕкспедиції «Соняшник 2016» завершився. Втомлені, але сповнені позитивних емоцій ми прибули до Дніпра, аби вже вранці знову сісти до АгроЕкспоМобіля та вирушити на Полтавщину. Там на агроекспедиторів уже чекають у ТОВ «Фармко» та на МЕЗ «Кернел».

Ваше господарство має трапитися нам на шляху? Кличте в гості! Напишіть коментар до цього матеріалу чи на сторінці проекту АгроЕкспедиція у Facebook і ми до Вас завітаємо!

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою