Реклама
Рейдерська атака на ФГ «Дар» викликала великий резонанс

Страх та ненависть у Попасному або Як господарство «Дар» подарували безхатченку

Служба новин 21 жовтня 2016 722 0

Тривожні чутки «прилетіли» до редакції Kurkul.com з Дніпропетровщини. Новоспечений господар ФГ «Дар» Дмитро Дарадуда замість збору врожаю та проведення осінньої посівної, повинен перейматися іншою проблемою — керувати обороною власного господарства від загонів рейдерів. Здавалося б, така історія могла статися лише в Середньовіччі, а не в ХХІ ст. у сучасній правовій державі, але, нажаль це відбувається саме зараз у с. Попасне Новомосковського району Дніпропетровщини. Масла у вогонь підливають і місцеві правоохоронці, які за словами представників господарства, виставляють рейдерів як потерпілих!

Команда Kurkul.com спробувала розібратися у ситуації і підбити деякі підсумки подій.

Біда не приходить одна

На початку серпня ФГ «Дар» спіткало горе — помер голова родини фермер Василь Дарадуда. Покійний аграрій залишив у спадок для своїх нащадків потужне господарство з зембанком у 2,6 тис. га, засобами виробництва на загальну суму в 30 млн грн та частиною зібраного урожаю на току.

Шляхом голосування спадкоємцем і керівником господарства став Дмитро Дарадуда — син покійного власника. Його помічниками в цій нелегкій справі стали сестра Марина та дружина Ірина. Але десь через тиждень після смерті батька у «друзі» до новоспеченого фермера почали набиватися підозрілі особи.

Дмитро Дарадуда з дружиною та сестрою
Дмитро Дарадуда з дружиною та сестрою

Як розповів Дмитро Дарадуда, в інтерв’ю офіційному сайту Дніпропетровської асоціації фермерів та приватних землевласників, перший такий незваний гість з’явився у нього 8 серпня.

«До мене раптом заявляється Іван Біліченко, з яким особисто досі я не був знайомий, але знав його, оскільки він працював колись у нас в СБУ. І він пропонує мені свої послуги у випадку, якщо знайдуться «охочі» відібрати у мене батьківський «Дар». Оскільки, за його словами, він володіє інформацією, що сторонні особи намірилися його привласнити, відтак варто вчасно соломку підіслати», — розповідає починаючий фермер.

Але Дмитро не сприйняв серйозно цю пропозицію, адже подумав, що його просто хочуть налякати. Тим більше, справ із фермою було багато — ніколи звертати увагу на дрібниці.

Через десять днів після цього візиту, за словами Дмитра Дарадуди, до нього прийшов інший гість з пропозицією. Депутат місцевої районної ради запропонував фермеру вигідно продати його спадок і пообіцяв сприяти у цій справі. Така пропозиція обурила чоловіка, і він спробував пояснити народному обранцю, що в жодному разі не продасть господарство, яке його батько по крихті збирав протягом четверті сторіччя.

ФГ Дар
ФГ Дар

Останньою ж краплею стала розмова Дмитра з головою Новомосковської РДА Павлом Селіховим, який, за словами нашого співрозмовника, в приватній розмові став запевняти, що за його посередництва фермер зможе дуже вигідно продати господарство.

«А коли я і йому заявив, що не збираюся продавати, Павло Іванович заходився переконувати, а швидше і наполягати, що це неодмінно треба зробити. Що так буде краще для мене», — розповідає Дмитро Дарадуда.

До речі, Павло Селіхов — колишній «регіонал», на люстрації якого в червні минулого року наполягав політичний діяч Геннадій Корбан. Голову Новомосковської РДА різні джерела називають протеже нардепа Вадима Нестеренко (до обрання у ВРУ працював на керівних посадах у багатьох агропідприємствах Дніпропетровщини) та екс-віце-прем’єра Олександра Вілкула.

Зараз голова РДА з фермерами на контакт не виходить.

Новий власник — безхатченко

Після таких наполегливих пропозицій з боку представників влади, Дмитро Дарадуда зрозумів, що справа так просто не закінчиться і вирішив звернутися за порадою до голови обласної АФЗУ Анатолія Гайворонського.

«Я йому порадив дивитися в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців, бо скоріше за все планується рейдерське захоплення і господарство можуть переписати на іншу людину. І дійсно, одного дня ввечері власник змінився. Це класична схема рейдерського захоплення», — говорить Анатолій Гайворонський.

Згідно з реєстром, новий власник господарства — Владислав Іванченко, прописаний за адресою вул. Біломорська, 2, що знаходиться в Кам’янському. За цією адресою зареєстровано КЗ СЗ «Центр комплексного обслуговування бездомних осіб», себто — притулок для безхатченків. Документи ж були змінені держреєстратором Світланою Мшар з Одещини, яка зробила переєстрацію навіть без виїзду до Попасного, при чому всі печатки та установчі документи знаходилися у Дмитра Дарадуди.

А Владислав Іванченко, до речі, згідно документів, міг би дозволити собі щось краще за притулок, адже в держреєстрі на нього записане ще одне сільгосппідприємство — ТОВ «Івей» (код ЄДРПОУ 40589591) з статутним капітало в 1 млн грн. Отже, цю особу не вперше задіюють для подібних махінацій.

Читати по темі: Рейдери разом із чиновниками відібрали у фермера господарство

Що правда, вже 8 вересня господарство знову було переписане на нового власника. Ним став Василь Кузнєцов, зареєстрований в Дніпрі. На цю людину, згідно системі YouControl, записано ще кілька господарств в Дніпропетровській області.

Новий «власник» господарства зібрав 4 жовтня прес-конференцію, на якій заявив, що «Дар» він придбав на законних підставах, заплативши всі податки та збори, але фермерська самооборона не дає йому потрапити на територію підприємства. Також Кузнєцов розповів, що 23 вересня з розрахункового рахунку «Дару» було переведено 2,38 млн грн на господарство голови АФЗУ Анатолія Гайворонського. З приводу цього факту новий власник підприємства звернувся з заявою до правоохоронних органів.

«Та сторона, якою сьогодні практично управляє Анатолій Гайворонський, прикриваючись боротьбою з рейдерами, доводить це підприємство до повного розбазарювання і витягують з нього гроші. Озброєна самооборона фермерів, яка зараз стоїть на ФГ «ДАР», точно не потрібна. Фермерам потрібна нормальна правова підтримка — адвокати, юристи, а не автомати. Коли з'являється Асоціація фермерів з автоматами, а не юристами, виникає питання: навіщо потрібна така Асоціація? Автоматами у нас в країні можуть користуватися збройні сили і правоохоронні органи, а не фермери», — заявив Василь Кузнєцов.

При цьому, новий власник господарства не згадував про те, що озброєні люди стоять і з іншого боку барикад.

Читати по темы: Рейдери атакують фермерське господарство на Дніпропетровщині

Стінка на стінку

Майже одразу у господарстві в Попасному було зібрано самооборону з фермерів-членів АФЗУ та місцевих селян, які готові відстоювати права законного власника господарства. Також на підмогу обіцяє стати загін «Правого сектору».

Оглядач на вежі
Оглядач на вежі

Нові ж власники повідомили, що вже готові прибути у господарство та вивезти на продаж «свій» врожай. З їхнього боку до господарства було стягнуто близько двох сотень чоловіків в масках.

«У них є різна зброя: і холодна, і вогнепальна. Цілодобово біля господарства чергують дві-три автівки, стежать за тим, щоб з нашого боку не було ніяких рухів», — говорить дружина Дмитра Дарадуди Ірина.

У такій ситуації господарство знаходилося більше місяця. Самооборона охороняє врожай на току та сільгосптехніку, а «представники нового власника» не дають фермеру працювати і постійно тримають ситуацію у напрузі. Також цілодобово тут знаходяться працівники поліції.

Тишу було порушено 19 жовтня. Згідно інформації Litsa.com.ua, озброєні люди викрали один із комбайнів господарства прямо з поля, та порізали шини.

Наступного дня бійці фермерської самооборони спробували повернути майно родини Дарадуди, але по селянам несподівано відкрили вогонь з автоматичної зброї та рушниць. У результаті одного з учасників самооборони фермера з Новомосковського району Дмитра Тисячного поранено в ногу.

Після цього у конфлікт втрутилися правоохоронці та змусили тих, хто відкрив вогонь, скласти зброю, а постраждалого аграрія відвезли до лікарні.

Читати по темі: На Дніпропетровщині стріляли по фермерах

Феміда не помічає чи не хоче помічати?

Поки самооборона оберігає майно господарства, спадкоємець намагається добитися справедливості у силових структурах. Але родину Дарадуди представники закону не просто не чують, а ще й називають винуватцями конфлікту.

«Ми були на прийомі у голови обласного управління МВС. Вони визнали іншу сторону потерпілою і пропонували нам спільними зусиллями збирати врожай. Тобто, щоб ми заключали якийсь договір, прибирали врожай, відвезли його на зберігання і там би на нього наклали арешт, щоб він зберігався до рішення суду», — розповідає Ірина Дарадуда.

Жителі Попасного біля господарства
Жителі Попасного біля господарства

За словами дружини фермера, представники влади навіть не хотіли слухати юриста, якого надала АФЗУ для захисту потерпілої сторони. Більше того, саме Дарадуду звинувачують в тому, що він незаконно не допускає «справжнього власника» на господарство.

«Почали нам погрожувати, якщо ми не зберемо врожай, то на нас заведуть кримінальну справу», — скаржиться пані Ірина.

Не чують спадкоємців, що унаслідували «Дар» і в столиці. За словами Ірини Дарадуди, вони зверталися в усі можливі інстанції, але їх всюди ігнорують.

«Ми вже не знаємо куди звертатися, адже на всіх рівнях ситуація ігнорується. Всі приймають протилежну сторону і розводять руками. Ми повинні доводити всім, що ми — власники господарства, а не навпаки», — говорить дружина фермера.

Барикади біля господарства
Барикади біля господарства

Завдяки сприянню АФЗУ документи по справі вдалося подати до Мін’юсту, де ними зараз і займаються.

«Ми бачимо, що в цій атаці на «Дар» задіяна влада, адже людину, яка здійснила захоплення, поліція вважає потерпілою», — говорить Анатолій Гайворонський.

Рейдерська хвиля

За словами голови обласної АФЗУ, на Дніпропетровщині це не єдина ситуація — регіон просто накрило хвилею рейдерства.

«По області кругом таке свавілля. І зрозуміло, що без підтримки влади та силових структур це відбуватися не може. Адже, якщо б рейдери боялися якоїсь відповідальності, такого б не було», — говорить Анатолій Гайворонський.

І дійсно, одночасно з ситуацією в Попасному, рейдери дали про себе знати недалеко від Кривого Рогу. Про це на своїй сторінці в Facebook повідомив бізнесмен та громадський діяч Карл Волох.

«Сьогодні зустрівся з родиною фермерів з-під Кривого Рогу. Від розповіді про рейдерські захоплення — волосся дибки. Спочатку поліцейський слідчий за скаргою від неіснуючої персони на те, що фермери нібито незаконно обробляють її 200 га (при тому, що пай максимум — 8) відкриває провадження про шахрайство. Потім — постанова про обшук і з дому виносять усі печатки, гроші і документи. Після цього протягом декількох днів власником їх агрофірми стає Сейшельська компанія (перереєстрація відбувається в Києві!). А далі з'являються люди з автоматами (не поліція) і комбайнами самих фермерів ударними темпами прибирають весь урожай з 8 тисяч гектарів агрофірми і вивозять вже зібрану продукцію зі складів. Місцеві менти, прокурори і судді тільки руками розводять — мовляв, нічого не можуть зробити. А фермерів тупо грабують, продовжуючи вивозити продукцію», — пише він.

За словами Волоха, адвокат фермерів стверджує, що в апеляційному суді одночасно з ним знаходилися ще троє потерпілих з абсолютно аналогічного приводу.

«Якщо це не поодиноке явище, то все дуже погано. З точки зору інвестиційного клімату воно перекриває сто урядових реформ по дерегуляції, детінізації та підвищенню прозорості. І взагалі показує, що держава у нас зникає, бо не здатна захистити ні громадян, ні бізнес», — пише Карл Волох.

Замість висновку

На жаль рейдерство в Україні набуває катастрофічних масштабів, а новини про такі випадки з’являються на Kurkul.com по кілька разів на тиждень. Проте ми сподіваємося, що законність рано чи пізно таки візьме гору, а представники влади перестануть покривати рейдерів.

Якщо ви зіштовхнулися з подібною ситуацією та хочете розповісти про неї на сторінках Kurkul.com, пишіть нам на пошту yevtushenko@latifundistmedia.com або на сторінку видання у Facebook.

В матеріалі використовувалися фото з сайтів: Facebook, farmer.dp.ua, svit24.net.

Андрій Губін, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою