Коренеплоди цукрових буряків надходять на переробку

АгроЕкспедиція Цукровий буряк 2017. Сумська область: Жовтневий цукровий комбінат і Угроїдський цукровий завод

АгроЕкспедиція «Цукровий буряк 2017» 30 жовтня 2017 404 0

Перший екіпаж АгроЕкспедиції Цукровий Буряк 2017 так солодко описував свої подорожі по Західній Україні, що ми вирішили сформувати другий екіпаж і подивитися, наскільки цукровим може бути північний схід України. Тому сьогодні нас чекає Сумщина і підприємства: «Жовтневий цукровий комбінат» і агрофірма «Угроїдський цукровий завод», які працюють спільно з групою компаній «УКР.АЗ.-Дружба» з вирощування цукрових буряків.

Компанію нам охоче склали надійні партнери Bayer, «Бізон-Тех», Credit Agricole Bank, «КВС-УКРАЇНА» і PEUGEOT CITROЁN UKRAINE. А це означає, що нам не страшні ні бруд, ні холод, ні нематоди з довгоносиками! І навіть такий несподіваний перший сніг не зміг стати перешкодою для наших намірів.

Цукровий буряк у Сумській області в цифрах:

 1. З 2016 р. склав усього лише 0,56% в загальноукраїнському виробництві найсолодшій культури.
 2. Займає 10 місце за розміром посівних площ серед інших сільськогосподарських культур в даному регіоні.
 3. У 2017 році загальна площа посівів цукрових буряків в сільськогосподарських підприємствах області становить 6,3 тис. га, що на 244,3% вище торішнього показника! Тут Сумщину випередила тільки Чернівецька область, в якій в минулому році буряк взагалі практично не сіяли.
 4. З 2016 р. обсяги виробництва цукрових буряків в регіоні склали близько 79,14 тис. т із середньою врожайністю понад 43,3 т/га.
 5. За результатами 2016 р. займала серед областей 16-е місце за площами і 14-е за врожайністю.
 6. В області працює тільки один цукровий завод — Жовтневий у Миколаївці, який з 2012 р. був «законсервований». Відзначимо, що на початку ХХ століття на території нинішньої Сумщини було сконцентровано велику кількість цукрових заводів, що належать магнатам Кенігу, Харитоненко, Суханову і Терещенко.
 7. Павловський цукровий завод в Сумах був одним з найбільших в Європі, а на підприємства охоче їхали працювати фахівці з Німеччини, Бельгії, Польщі та інших країн.

Цукровий буряк

Тенденції поточного сезону в регіоні:

 1. Мало дощу. Сумщина, як і більшість регіонів України, постраждала в цьому році через низький кількості опадів. Хоча посуха тут була менш критичною, ніж у Полтавській області. Також 1 липня по регіону пронісся сильний ураган, який місцями істотно пошкодив посіви.
 2. Бур'яни не встигли. У період посіву цукрових буряків дощів зовсім не було, тому багато полів встигли зарости бур'янами до появи сходів. А це, в свою чергу, не могло не позначитися на врожайності.
 3. Блішки і сірий довгоносик. Спостерігалася поява таких шкідників, як блішки і сірий довгоносик.
 4. Більше землі. Значно зросла площа посівів цукрових буряків, що обумовлено запуском єдиного в області цукрового заводу. Ще в минулому році цю культуру сіяли тільки два підприємства в регіоні, землі які знаходяться на півдні області, а сировина постачалася на заводи Полтавщини.
 5. Низькі показники. Показники врожайності серед агропідприємств регіону, які розпочали збирання, не перевищують 50 т/га.
 6. Невчасний дощ. Довгоочікувані опади таки спустилися на поля області, але от біда — вже почався сезон збирання врожаю буряка. Дощ з мокрим снігом знизять темпи УКОП, так і рівень цукристості сировини.

Жовтневий цукровий комбінат

В першу чергу ми вирішили відвідати єдиний діючий в області цукровий завод, який знаходиться в селищі Миколаївка Білопільського району. Перший цукрозавод в тоді ще Миколаївці-Вирівська побудували в 1844 р. А через півстоліття магнат-цукрозаводчик Іван Харитоненко побудував в селі черговий осередок своєї «солодкої імперії», яка з часом і стала «Жовтневим цукровим комбінатом».

Правда, в новітній історії завод очікували не найкращі часи. Так, з 2012 р. він був «законсервований», поки не перейшов під управління компанії «Суми Цукор». Ця фірма за сприяння азербайджанської компанії ALKE і особисто Афгана Салманова в цьому році відродила цукроваріння на Сумщині.

Перед прохідною комбінату нас начальник служби охорони Володимир Лисенко. Він на заводі працює вже більше 15 років і знає тут кожен гвинтик. А якщо щось і забуде, то підказати йому зможе головний інженер Володимир Стельмах, який нам теж склав компанію під час екскурсії по підприємству. 

Володимир Лисенко, начальник служби охорони «Жовтневого цукрового комбінату»

Завод запустився 21 вересня і керівництво планує не менше трьох місяців безперервної роботи.

«Звичайно, хочеться до Нового року закінчити роботу з гідними показниками. Але якщо сировини буде більше, то і працювати будемо довше», — розповідає про плани підприємства Володимир Лисенко.

Будівля старого комбінату

Перед стартом проводився незначний ремонт, але серйозної модернізації не було.

«Було завдання запустити завод в тому стані, в якому він був, і отримувати максимальний вихід цукру. Поставили нові центрифуги, провели поточний ремонт, зробили його більш наближеним до сучасної технології. Велику модернізацію ми плануємо в наступному році», — розповів Володимир Стельмах.

Володимир Стельмах, головний інженер «Жовтневого цукрового комбінату»

На сьогодні підприємство здатне переробляти 2,8 тис. т сировини на добу, а на кагатном поле біля заводу можуть розміститься 9 тис. т. Крім цього, завод орендує ще одне кагатне поле площею 4,5 га у сусідній агрофірми. Всього ж на обох полях на момент приїзду АгроЕкспедіціі знаходилося 31 тис. т сировини. Цих запасів вистачить приблизно на два тижні безперебійної роботи підприємства.

Буряк безперервно підвозиться як з господарств, які вирощують коренеплоди для «Суми Цукор», так і від сторонніх постачальників.

«Сьогодні погода зіпсувалася, пішов сніг з дощем, тому підвозять трохи менше сировини. А при гарній погоді бувало, що в день брали до 4 тис. т буряка. Якість сировини досить гарна», — розповідає начальник сировинного відділу Олександр Бондаренко.

Олександр Бондаренко, начальник сировинного відділу «Жовтневого цукрового комбінату»

Найдальше поле, з якого привозять сировину, знаходиться прибизно у 80 км від комбінату. З моменту запуску заводу тут встигли прийняти 100 тис. т сировини, а всього очікують приюлизно 250 тис. т. Буряк надходить з цукрістістю 15,5%-17%. За словами завідуючої сировинною лабораторією Олени Фролової, за роки, які вона працює на заводі, найвищий показник цукрістості був на Рівні 17,5%.

Цукор отримують третьої категорії. Вихід цукру на рівні 13% з кольоровістю не більш 0,8, в основному ж — на рівні 0,3-0,5.

Олена Фролова, завідуюча сировинної лабораторією комбінату

Готова продукція зашивається в мішки на трьох лініях, які одночасно обслуговують 6 працівників. О першій годині вони можуть підготувати до відвантаження 450 мішків. А далі продукція надходить на склад, розрахований на 14 тис. т одноразового зберігання.

У сезон на комбінаті в Миколаївці працює 450 чоловік, а в ремонтний період — 200. Частина з них місцеві, а частина — приїжджі. Для таких працівників у заводу є гуртожиток. До речі, і головний інженер Володимир Стельмах теж є його постояльцем. Робота відбувається в три зміни по 12 годин.

Цукор

Техніка на підприємстві, в основному, вітчизняного виробництва. Тут є 3 електричних і 5 механічних кагатоукладчиків. Буряк відправляють в довгий шлях на завод два трактори ХТЗ Т-150. Допомагає в цьому процесі орендований навантажувач Claas. Автопарк підприємства також узятий в оренду і складається з продукції КамАЗа і КрАЗу. Завдання по підвозці сировини завод бере на себе.

Експерти АгроЕкспедиції зі свого боку відзначають, що запуск заводу для Сумської області — це позитивна тенденція для регіону. Регіональний представник «КВС-УКРАЇНА» в Полтавській області Володимир Курячий додає, що тепер головне, щоб цей завод і в наступному сезоні продовжив працювати.

«Площа під цукровими буряками в Сумській області в цьому сезоні, звичайно, зросла. І тут не було такої посухи, як, скажімо, в Полтавській області. Тут була нормальна погода, а тому і урожай буде більш-менш нормальний. Хоча площа вони збільшили, тому що завод запустили. В області він один цілим залишився з 18-ти, що діяли раніше», — зауважує Володимир Курячий.

Володимир Курячий, регіональний представник «КВС-УКРАЇНА» в Полтавській області

 Дорогою до наступного підприємства нашій команді вдалося побувати на одному з полів цукрових буряків. Культура у потрібний момент явно недоотримала бор, внаслідок чого на коренеплодах сформувалися виїмки, що здатні істотно знизити цукристість.

АгроЕкспедитори у полі буряків
Також варто відзначити, що на густоту посівів значною мірою вплинув град, який у цьому районі пройшов у липні. Хоча потенційна урожайність на побаченому полі, за підрахунками АгроЕкспедиторів, складає близько 60 т/га.

Угроїдський цукровий завод: у пріоритеті солодкі корені


Після знайомства з єдиним працюючим у області цукрокомбінатом ми не могли не скористатися можливістю дізнатись більше про тих, хто постачає на підприємство коренеплоди. І хоча  світловий день останнім часом все більше скорочується, через що ми не встигли виїхати в поля, АгроЕкспедиторам все ж вдалося поспілкуватися з директором одного з господарств, яке вирощує цукрові буряки. Для цього ми заглянули в м. Суми в офіс господарства «Угроїдський цукровий завод» (завод — це тільки частина назви, а так агропідприємство займається суто рослинництвом в районі с. Олександрівка Лебединського району Сумської області).

Угроїдський цукровий завод
Тут нас зустрів Андрій Голуб, керівник підприємства, а також на робочому місці ми застали генерального директора компанії «Суми Цукор» Геннадія Вольського.

Як розповів Андрій Голуб, на 1229 га площ «Угроїдський цукровий завод» займається вирощуванням сої, кукурудзи, та, починаючи з цього року, цукрових буряків. Посіви буряків у поточному сезоні зайняли 925 га, на інших площах висіяли сою.

Андрій Голуб, керівник підприємства «Угроїдський цукровий завод»

«Наступного року ми плануємо по сої сіяти цукрові буряки, а по буряках буде кукурудза, соя та яра пшениця. Хочемо зробити сівозміну хоча б трипільною, щоб на те ж саме поле буряки поверталися тільки на третій рік», — ділиться своїм баченням майбутньої структури сівозмін у господарстві Андрій Голуб. 

Технологія вирощування цукрових буряків

Підготовка ґрунту.  Попередником цукрових буряків була пшениця, яра та озима. Після попередника виконали лущення стерні з одночасним внесенням NPK 16:16:16 у нормі 350 кг/га. Також восени провели оранку на глибину 30-32 см. Навесні залишилось лише закрити вологу боронуванням і виконати сівбу у період з 15 по 29 квітня. Для цього задіяли трактор John Deere з культиватором Farmet и навісною сівалкою Kverneland Monopill SE. За добу сіяли 120 га.

Як відзначив наш експерт Сергій Горопашний, представник компанії «Бізон-Тех», підготовці ґрунту під цукрові буряки слід приділяти особливу увагу.

Сергій Горопашний, представник компанії «Бізон-Тех»

«Є дві основні технології: покращений зяб та подоба напівпару. Перша — це спочатку дискування, а під зиму оранка. Друга — одразу оранка, потім культивація та вирівнювання площ. Головна умова: оранку потрібно проводити на глибину не менше 30-32 см», — коментує експерт.

Вибір гібрида. У цьому сезоні господарство сіяло 5 гібридів компанії SESVanderHave. Але хочуть спробувати і гібриди інших селекцій. Цікавляться тут і новими технологіями вирощування буряків, такими як КОНВІЗО® СМАРТ.

«Нам потрібні такі технології. Так значно простіше вирощувати цукрові буряки. Одну-дві обробки провів, і все. Адже боротися з дводольними бур’янами у посівах дуже непросто», — пояснює Андрій Голуб.


Густота посіву. Сіяли цукрові буряки з нормою висіву 1,3 пос.од./га, а до збирання отримали густоту близько 100-110 тис./га.
 
Система добрив. Окрім осіннього внесення NPK перед сівбою внесли також 200 кг/га карбаміду. Також у липні разом із фунгіцидно-інсектицидною обробкою проводили підживлення посівів тим же карбамідом у нормі 7 кг/га двічі з інтервалом у 10 днів.

Система захисту. Спочатку на поля внесли ґрунтовий гербіцид із д.р. S-метолахлор плюс прилипач. Далі застосовували гербіциди бетанальної групи, а також препарати з д.р. метамітрон, трифлусульфурон-метил, клопіралід, хізалофоп-п-етил. Щоправда, гербіцидні обробки проводять з огляду на стан полів та їхню засміченість. Наприклад, прийшлося «повоювати» з гірким полином.

Для фунгіцидних обробок застосовували продукти з д.р. флутріафол та карбендазим. Зі шкідниками борються за допомогою препаратів із д.р. циперметрин та хлорпірифос.


Урожайність. У господарстві сподівалися отримати урожай на рівні 50-55 т/га. Однак посушливі погодні умови (через них, зокрема, тут «згоріла» соя — зібрали по 2 т/га) внесли свої корективи. На даний час вдається копати по 45 т/га у заліку. А ось цукристість на бурякоприймальному пункті «Жовтневого цукрового комбінату» фіксують на рівні 16-17%, що для регіону досить непоганий показник.

АгроЕкспедитори з Андрієм Голубом і Геннадієм Вольським
Після детальної та цікавої бесіди нам залишається лише вручити подарунки, пообіцяти заїхати до господарства іншим разом, щоб таки поглянути на поля, та вирушити далі. Нас чекає Полтавщина, а перший екіпаж тим часом буде знайомитися з буряківництвом Кіровоградщини. Тож чекайте на нові цукрові розповіді вже скоро.

 

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою