АгроЕкспедиція Цукровий буряк 2017. Сумська область: Жовтневий цукровий комбінат і Угроїдський цукровий завод

299
0
Коренеплоди цукрових буряків надходять на переробку
Kurkul.comКоренеплоди цукрових буряків надходять на переробку

Перший екіпаж АгроЕкспедиції Цукровий Буряк 2017 так солодко описував свої подорожі по Західній Україні, що ми вирішили сформувати другий екіпаж і подивитися, наскільки цукровим може бути північний схід України. Тому сьогодні нас чекає Сумщина і підприємства: «Жовтневий цукровий комбінат» і агрофірма «Угроїдський цукровий завод», які працюють спільно з групою компаній «УКР.АЗ.-Дружба» з вирощування цукрових буряків.

Компанію нам охоче склали надійні партнери Bayer, «Бізон-Тех», Credit Agricole Bank, «КВС-УКРАЇНА» і PEUGEOT CITROЁN UKRAINE. А це означає, що нам не страшні ні бруд, ні холод, ні нематоди з довгоносиками! І навіть такий несподіваний перший сніг не зміг стати перешкодою для наших намірів.

Цукровий буряк у Сумській області в цифрах:

 1. З 2016 р. склав усього лише 0,56% в загальноукраїнському виробництві найсолодшій культури.
 2. Займає 10 місце за розміром посівних площ серед інших сільськогосподарських культур в даному регіоні.
 3. У 2017 році загальна площа посівів цукрових буряків в сільськогосподарських підприємствах області становить 6,3 тис. га, що на 244,3% вище торішнього показника! Тут Сумщину випередила тільки Чернівецька область, в якій в минулому році буряк взагалі практично не сіяли.
 4. З 2016 р. обсяги виробництва цукрових буряків в регіоні склали близько 79,14 тис. т із середньою врожайністю понад 43,3 т/га.
 5. За результатами 2016 р. займала серед областей 16-е місце за площами і 14-е за врожайністю.
 6. В області працює тільки один цукровий завод — Жовтневий у Миколаївці, який з 2012 р. був «законсервований». Відзначимо, що на початку ХХ століття на території нинішньої Сумщини було сконцентровано велику кількість цукрових заводів, що належать магнатам Кенігу, Харитоненко, Суханову і Терещенко.
 7. Павловський цукровий завод в Сумах був одним з найбільших в Європі, а на підприємства охоче їхали працювати фахівці з Німеччини, Бельгії, Польщі та інших країн.

Цукровий буряк

Тенденції поточного сезону в регіоні:

 1. Мало дощу. Сумщина, як і більшість регіонів України, постраждала в цьому році через низький кількості опадів. Хоча посуха тут була менш критичною, ніж у Полтавській області. Також 1 липня по регіону пронісся сильний ураган, який місцями істотно пошкодив посіви.
 2. Бур'яни не встигли. У період посіву цукрових буряків дощів зовсім не було, тому багато полів встигли зарости бур'янами до появи сходів. А це, в свою чергу, не могло не позначитися на врожайності.
 3. Блішки і сірий довгоносик. Спостерігалася поява таких шкідників, як блішки і сірий довгоносик.
 4. Більше землі. Значно зросла площа посівів цукрових буряків, що обумовлено запуском єдиного в області цукрового заводу. Ще в минулому році цю культуру сіяли тільки два підприємства в регіоні, землі які знаходяться на півдні області, а сировина постачалася на заводи Полтавщини.
 5. Низькі показники. Показники врожайності серед агропідприємств регіону, які розпочали збирання, не перевищують 50 т/га.
 6. Невчасний дощ. Довгоочікувані опади таки спустилися на поля області, але от біда — вже почався сезон збирання врожаю буряка. Дощ з мокрим снігом знизять темпи УКОП, так і рівень цукристості сировини.

Жовтневий цукровий комбінат

В першу чергу ми вирішили відвідати єдиний діючий в області цукровий завод, який знаходиться в селищі Миколаївка Білопільського району. Перший цукрозавод в тоді ще Миколаївці-Вирівська побудували в 1844 р. А через півстоліття магнат-цукрозаводчик Іван Харитоненко побудував в селі черговий осередок своєї «солодкої імперії», яка з часом і стала «Жовтневим цукровим комбінатом».

Правда, в новітній історії завод очікували не найкращі часи. Так, з 2012 р. він був «законсервований», поки не перейшов під управління компанії «Суми Цукор». Ця фірма за сприяння азербайджанської компанії ALKE і особисто Афгана Салманова в цьому році відродила цукроваріння на Сумщині.

Перед прохідною комбінату нас начальник служби охорони Володимир Лисенко. Він на заводі працює вже більше 15 років і знає тут кожен гвинтик. А якщо щось і забуде, то підказати йому зможе головний інженер Володимир Стельмах, який нам теж склав компанію під час екскурсії по підприємству. 

Володимир Лисенко, начальник служби охорони «Жовтневого цукрового комбінату»

Завод запустився 21 вересня і керівництво планує не менше трьох місяців безперервної роботи.

«Звичайно, хочеться до Нового року закінчити роботу з гідними показниками. Але якщо сировини буде більше, то і працювати будемо довше», — розповідає про плани підприємства Володимир Лисенко.

Будівля старого комбінату

Перед стартом проводився незначний ремонт, але серйозної модернізації не було.

«Було завдання запустити завод в тому стані, в якому він був, і отримувати максимальний вихід цукру. Поставили нові центрифуги, провели поточний ремонт, зробили його більш наближеним до сучасної технології. Велику модернізацію ми плануємо в наступному році», — розповів Володимир Стельмах.

Володимир Стельмах, головний інженер «Жовтневого цукрового комбінату»

На сьогодні підприємство здатне переробляти 2,8 тис. т сировини на добу, а на кагатном поле біля заводу можуть розміститься 9 тис. т. Крім цього, завод орендує ще одне кагатне поле площею 4,5 га у сусідній агрофірми. Всього ж на обох полях на момент приїзду АгроЕкспедіціі знаходилося 31 тис. т сировини. Цих запасів вистачить приблизно на два тижні безперебійної роботи підприємства.

Буряк безперервно підвозиться як з господарств, які вирощують коренеплоди для «Суми Цукор», так і від сторонніх постачальників.

«Сьогодні погода зіпсувалася, пішов сніг з дощем, тому підвозять трохи менше сировини. А при гарній погоді бувало, що в день брали до 4 тис. т буряка. Якість сировини досить гарна», — розповідає начальник сировинного відділу Олександр Бондаренко.

Олександр Бондаренко, начальник сировинного відділу «Жовтневого цукрового комбінату»

Найдальше поле, з якого привозять сировину, знаходиться прибизно у 80 км від комбінату. З моменту запуску заводу тут встигли прийняти 100 тис. т сировини, а всього очікують приюлизно 250 тис. т. Буряк надходить з цукрістістю 15,5%-17%. За словами завідуючої сировинною лабораторією Олени Фролової, за роки, які вона працює на заводі, найвищий показник цукрістості був на Рівні 17,5%.

Цукор отримують третьої категорії. Вихід цукру на рівні 13% з кольоровістю не більш 0,8, в основному ж — на рівні 0,3-0,5.

Олена Фролова, завідуюча сировинної лабораторією комбінату

Готова продукція зашивається в мішки на трьох лініях, які одночасно обслуговують 6 працівників. О першій годині вони можуть підготувати до відвантаження 450 мішків. А далі продукція надходить на склад, розрахований на 14 тис. т одноразового зберігання.

У сезон на комбінаті в Миколаївці працює 450 чоловік, а в ремонтний період — 200. Частина з них місцеві, а частина — приїжджі. Для таких працівників у заводу є гуртожиток. До речі, і головний інженер Володимир Стельмах теж є його постояльцем. Робота відбувається в три зміни по 12 годин.

Цукор

Техніка на підприємстві, в основному, вітчизняного виробництва. Тут є 3 електричних і 5 механічних кагатоукладчиків. Буряк відправляють в довгий шлях на завод два трактори ХТЗ Т-150. Допомагає в цьому процесі орендований навантажувач Claas. Автопарк підприємства також узятий в оренду і складається з продукції КамАЗа і КрАЗу. Завдання по підвозці сировини завод бере на себе.

Експерти АгроЕкспедиції зі свого боку відзначають, що запуск заводу для Сумської області — це позитивна тенденція для регіону. Регіональний представник «КВС-УКРАЇНА» в Полтавській області Володимир Курячий додає, що тепер головне, щоб цей завод і в наступному сезоні продовжив працювати.

«Площа під цукровими буряками в Сумській області в цьому сезоні, звичайно, зросла. І тут не було такої посухи, як, скажімо, в Полтавській області. Тут була нормальна погода, а тому і урожай буде більш-менш нормальний. Хоча площа вони збільшили, тому що завод запустили. В області він один цілим залишився з 18-ти, що діяли раніше», — зауважує Володимир Курячий.

Володимир Курячий, регіональний представник «КВС-УКРАЇНА» в Полтавській області

 Дорогою до наступного підприємства нашій команді вдалося побувати на одному з полів цукрових буряків. Культура у потрібний момент явно недоотримала бор, внаслідок чого на коренеплодах сформувалися виїмки, що здатні істотно знизити цукристість.

АгроЕкспедитори у полі буряків
Також варто відзначити, що на густоту посівів значною мірою вплинув град, який у цьому районі пройшов у липні. Хоча потенційна урожайність на побаченому полі, за підрахунками АгроЕкспедиторів, складає близько 60 т/га.

Угроїдський цукровий завод: у пріоритеті солодкі корені


Після знайомства з єдиним працюючим у області цукрокомбінатом ми не могли не скористатися можливістю дізнатись більше про тих, хто постачає на підприємство коренеплоди. І хоча  світловий день останнім часом все більше скорочується, через що ми не встигли виїхати в поля, АгроЕкспедиторам все ж вдалося поспілкуватися з директором одного з господарств, яке вирощує цукрові буряки. Для цього ми заглянули в м. Суми в офіс господарства «Угроїдський цукровий завод» (завод — це тільки частина назви, а так агропідприємство займається суто рослинництвом в районі с. Олександрівка Лебединського району Сумської області).

Угроїдський цукровий завод
Тут нас зустрів Андрій Голуб, керівник підприємства, а також на робочому місці ми застали генерального директора компанії «Суми Цукор» Геннадія Вольського.

Як розповів Андрій Голуб, на 1229 га площ «Угроїдський цукровий завод» займається вирощуванням сої, кукурудзи, та, починаючи з цього року, цукрових буряків. Посіви буряків у поточному сезоні зайняли 925 га, на інших площах висіяли сою.

Андрій Голуб, керівник підприємства «Угроїдський цукровий завод»

«Наступного року ми плануємо по сої сіяти цукрові буряки, а по буряках буде кукурудза, соя та яра пшениця. Хочемо зробити сівозміну хоча б трипільною, щоб на те ж саме поле буряки поверталися тільки на третій рік», — ділиться своїм баченням майбутньої структури сівозмін у господарстві Андрій Голуб. 

Технологія вирощування цукрових буряків

Підготовка ґрунту.  Попередником цукрових буряків була пшениця, яра та озима. Після попередника виконали лущення стерні з одночасним внесенням NPK 16:16:16 у нормі 350 кг/га. Також восени провели оранку на глибину 30-32 см. Навесні залишилось лише закрити вологу боронуванням і виконати сівбу у період з 15 по 29 квітня. Для цього задіяли трактор John Deere з культиватором Farmet и навісною сівалкою Kverneland Monopill SE. За добу сіяли 120 га.

Як відзначив наш експерт Сергій Горопашний, представник компанії «Бізон-Тех», підготовці ґрунту під цукрові буряки слід приділяти особливу увагу.

Сергій Горопашний, представник компанії «Бізон-Тех»

«Є дві основні технології: покращений зяб та подоба напівпару. Перша — це спочатку дискування, а під зиму оранка. Друга — одразу оранка, потім культивація та вирівнювання площ. Головна умова: оранку потрібно проводити на глибину не менше 30-32 см», — коментує експерт.

Вибір гібрида. У цьому сезоні господарство сіяло 5 гібридів компанії SESVanderHave. Але хочуть спробувати і гібриди інших селекцій. Цікавляться тут і новими технологіями вирощування буряків, такими як КОНВІЗО® СМАРТ.

«Нам потрібні такі технології. Так значно простіше вирощувати цукрові буряки. Одну-дві обробки провів, і все. Адже боротися з дводольними бур’янами у посівах дуже непросто», — пояснює Андрій Голуб.


Густота посіву. Сіяли цукрові буряки з нормою висіву 1,3 пос.од./га, а до збирання отримали густоту близько 100-110 тис./га.
 
Система добрив. Окрім осіннього внесення NPK перед сівбою внесли також 200 кг/га карбаміду. Також у липні разом із фунгіцидно-інсектицидною обробкою проводили підживлення посівів тим же карбамідом у нормі 7 кг/га двічі з інтервалом у 10 днів.

Система захисту. Спочатку на поля внесли ґрунтовий гербіцид із д.р. S-метолахлор плюс прилипач. Далі застосовували гербіциди бетанальної групи, а також препарати з д.р. метамітрон, трифлусульфурон-метил, клопіралід, хізалофоп-п-етил. Щоправда, гербіцидні обробки проводять з огляду на стан полів та їхню засміченість. Наприклад, прийшлося «повоювати» з гірким полином.

Для фунгіцидних обробок застосовували продукти з д.р. флутріафол та карбендазим. Зі шкідниками борються за допомогою препаратів із д.р. циперметрин та хлорпірифос.


Урожайність. У господарстві сподівалися отримати урожай на рівні 50-55 т/га. Однак посушливі погодні умови (через них, зокрема, тут «згоріла» соя — зібрали по 2 т/га) внесли свої корективи. На даний час вдається копати по 45 т/га у заліку. А ось цукристість на бурякоприймальному пункті «Жовтневого цукрового комбінату» фіксують на рівні 16-17%, що для регіону досить непоганий показник.

АгроЕкспедитори з Андрієм Голубом і Геннадієм Вольським
Після детальної та цікавої бесіди нам залишається лише вручити подарунки, пообіцяти заїхати до господарства іншим разом, щоб таки поглянути на поля, та вирушити далі. Нас чекає Полтавщина, а перший екіпаж тим часом буде знайомитися з буряківництвом Кіровоградщини. Тож чекайте на нові цукрові розповіді вже скоро.

 

Не пропусти останні новини! Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.

Выполнено с помощью Disqus
 

Матеріали до теми