Цього сезону зима більше нагадувала ранню весну. М'яка погода швидко пробудила не лише рослини, але й ціле військо шкідників та хвороб, які вже чатують на полях озимої пшениці. Як захистити майбутній урожай і коли настають найважливіші моменти в розвитку озимої пшениці, що потребують вашої особливої уваги? Розбираємось разом з Сергієм Корнюшенко, менеджером із розвитку агротехнологій Південного регіону LNZ Group.
Стадії розвитку пшениці озимої, коли варто бути особливо пильним:
«Всі розуміють, що чим довше прапорцевий листок залишається зеленим, тим більшим може бути врожай. У цей час треба захистити його від хвороб та шкідників», — розповідає Сергій Корнюшенко.
У фазах цвітіння та наливу колосу з'являється багато шкідників, котрі можуть зіпсувати вже сформований врожай. Саме в цей період може зʼявитись одне з поширених захворювань — фузаріоз колосу. Тому треба не проґавити та захистити своєчасно врожай від шкідників та хвороб.
Читайте також: Відсутність зими, але надія на врожай — стан озимих в Україні
«Зрозуміло що впродовж всього періоду вегетації озимої пшениці треба за нею неодмінно доглядати, але у вищеперелічені фази моніторинг бажано посилити», — додає фахівець.
Патогени грибів існують в ґрунті та на рослинних рештках кожен рік. Але для розвитку того чи іншого гриба потрібні особливі умови, як от температура, наявність чи відсутність вологи в верхньому шарі ґрунту та крапельної вологи у повітрі тощо.
«Зараз ми вже помічаємо на листі озимої пшениці ознаки септоріозу. Надалі на пшениці можуть проявитися альтернаріоз, піренофероз, фузаріоз, борошниста роса та іржа. Досвідчені агрономи знають просту істину — з патогенами грибів краще працювати профілактично, ніж потім проводити лікування рослин», — зазначає Сергій Корнюшенко.
М'яка зима вплинула й на те, що більшість шкідників добре себе почувають і будуть докучати аграріям протягом всього сезону.
«Найближчим часом ми можемо помітити злакових мух, попелиці, а надалі — різні типи совок, трипсів та клопа шкідливу черепашку», — додає фахівець.
Вже сьогодні на деяких полях можна побачити присутність зимуючих бур'янів. В основній масі забурʼянені поля, де попередником був озимий ріпак. Також це поля з рідкими сходами озимої пшениці.
«На забурʼянених полях варто провести гербіцидну обробку вже найближчим часом. Захист від таких бурʼянів, як амброзія, осот чи падалиця соняшника, варто здійснювати на більш пізніх фазах розвитку озимої пшениці, включаючи фазу розвитку прапорцевий листок», — зазначає менеджер компанії.
Спроєктуймо одну зі схем захисту озимої пшениці на прикладі поля в Дніпропетровській обл. Наразі фаза розвитку пшениці озимої — 2- 3 листки, попередник — соняшник, на полі знаходяться зимуючі бур'яни та помітні перші ознаки септоріозу. Середня температура +15℃. Відтак рекомендована схема буде наступною:
«Фактично ця система захисту дозволяє захистити посіви озимої пшениці впродовж всієї вегетації. Змінюючи норми та комбінуючи в тій чи інший послідовності ми можемо вносити ці препарати окремо чи в суміші, з огляду на стан поля та на розвиток хвороб, шкідників і бур'янів», — розповідає Сергій.
Коли ми порахуємо усі витрати на вирощування озимої пшениці, то на схему захисту припадатиме від 5 до 10% витрат, залежно від технології вирощування.
«Для всіх господарств я б не рекомендував проводити економію на засобах захисту рослин. Працюючи комплексом ми можемо зберегти від 10 до 30% врожаю. Єдине, можна виключити третій обробіток, якщо ви бачите, що ваша пшениця дуже слабка і потенціал врожаю не перевищуватиме 3 т/га», — каже Сергій.
Втім варто памʼятати, що навіть купівля дорогих препаратів не убезпечить вас від помилок. Сергій Корнюшенко вказує на найпоширеніші:
Безсніжна зима сприяла тому, що в лісосмугах під листям накопичилось багато шкідників, які вже з ранньої весни почали працювати на посівах. Окрім цього відновили вегетацію зимуючі бур'яни, фіксуються патогени, такі як септоріоз.
І висновок простий — перший обробіток озимої пшениці доведеться робити в комплексі. Щоб правильно поєднувати фунгіциди та інсектициди треба дотримуватись порядку змішування пестицидів за препаративними формами.
«Розгляньмо конкретний приклад. Треба поєднати три продукти — фунгіцид Талер КЕ, інсектицид Октант Турбо КС та мікродобриво DEFENDA Мікро. Тобто першими у бакову суміш ми додаємо мікродобриво, другим — рідкий препарат у вигляді суспензії й останнім додаємо препарат, який має формуляцію емульгуючого концентрату. Тобто в нашому прикладі — DEFENDA Мікро + Октант Турбо + Талер», — пояснює представник LNZ Group.
© Юлія Маковей, Kurkul.com, 2025 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.