АгроПолігон Арніка

АгроПолігон Арніка: органічне вирощування сої, нуту, сочевиці

АгроПолігон «Арніка» 20 червня 2018 306 0

Новий сезон АгроПолігону в Агропромисловій групі «Арніка» розпочато! Цього року ми стежитимемо одразу за сімома культурами, які вирощують у господарстві.

Агропромислова група «Арніка» розташовується у Полтавській області та є найбільшою компанією в Україні, котра займається органічним землеробством.

У сівозміні підприємства 50% бобових культур, а саме: соя, нут, сочевиця, а решта не бобові — озима пшениця, конопля, кукурудза, льон. Сіють бобові по зернових і навпаки. В органічному виробництві категорично заборонено вирощувати одну й ту ж саму культуру 2 роки підряд, тому за сівозміною ретельно слідкують.

Сергій Середа, шеф-агроном підприємства «Арніка»

Зустрів команду АгроПолігону шеф-агроном підприємства Сергій Середа, який розповів, що в господарстві нещодавно закінчили посівну кампанію і їм вже є чим із нами поділитися.

Сочевиця за органічної технології

Посівна кампанія 2018 в «Арніці» розпочалась із сочевиці, у другій декаді квітня. Зазвичай під цю культуру в господарстві відводиться приблизно 1 тис. га посівних площ, цього року було виділено 700 га.

У деяких місцях попередником цієї культури є льон, десь – соя, а от АгроПолігон опинився на полі, де передувала сочевиці озима пшениця. На площі 116 га посіяно сорт Лінза з нормою висіву 1,5 млн/га, глибиною посіву 5 см і міжряддям 19 см. Перед посівом було проведено інокуляцію насіння.

Основний обробіток, який застосовується для сочевиці, це оранка, яку виконали восени. Весною ж закрили вологу боронуванням у декілька проходів важкою шлейфовою бороною, а також зробили передпосівну культивацію. Наступним етапом стало вже досходове боронування, а після того, як рослини з’явилися на поверхні, двічі провели боронування по сходах. Саме тому на момент наших відвідин із бур’янами проблем не було й небажаних рослин не спостерігалося.

Добрива хімічного походження в господарстві не застосовують, бо органічна технологія цього не дозволяє. Єдине, що можна вносити органіку, але вона має бути зі спеціалізованих органічних ферм, яких, по суті, й немає.

У господарстві за всіма культурами, зокрема й сочевиці, мають невеликі тестові ділянки, де вносять біологічні препарати і спостерігають за їхньою ефективністю. Після того, як мине рік спостережень, можна буде робити висновки, тобто, чи підходить препарат і в якій мірі його застосовуватимуть надалі.

«Оскільки органікою ми займаємося не так давно, ще не маємо перевірених часом препаратів. Поки є демо-поля, де проводяться дослідження на ефективність тих чи інших біологічних засобів захисту», — розповів Сергій Середа, шеф-агроном підприємства.    

Те, що вноситься беззаперечно на всіх площах господарства, — трихограма. Зазвичай це відбувається тричі за сезон.

На початку червня став спостерігатися брак вологи, але дощ, який пройшов за кілька годин до нашого приїзду, був дуже вчасним, бо досліджувана культура досягла фази початку цвітіння.

Загалом стан посівів Сергій Середа оцінив як добрий, але точну оцінку можна буде дати ближче до збирання врожаю.

Вказаний захід планують розпочати на початку липня. Минулого року врожайність сочевиці отримали в межах 1,6 т/га, цього сезону, враховуючи стан посівів, очікують отримати не менше.

Нут – нова, але перспективна в господарстві культура

Агрохолдинг «Арніка» займається вирощуванням турецького гороху лише другий рік поспіль, але на нього покладають великі надії, адже площі під культурою зросли майже в 10 разів — з  200 га до 2 тис. га.

Найбільш частий попередник для всіх культур тут кукурудза, але не надовго. Із введенням нішевих культур відбувається оптимізація сівозміни у холдингу, у зв’язку з чим, років через 2-3, коли черговість культур стане такою, як планується, кукурудза перестане переважати як попередник, вона розділить цю участь із соєю або чимось іншим.  Що ж до досліджуваного поля, то тут попередником є саме соя. 

У господарстві середня площа поля становить 100 га, посіви нуту, які нас цікавлять, розміщуються на 47 га. 

Сіяли культуру, а саме – сорт Зоговіт, 8 травня з нормою 350 тис./га, глибиною посіву 6 см і міжряддям 45 см. 

Загалом, під всі культури в «Арніці» приблизно однакова технологія обробітку ґрунту. Основною є оранка. Окрім цього, для нуту, зробили боронування важкою шлейфовою бороною в декілька проходів, боронування до появи сходів і міжрядну культивацію. 

На момент проростання рослин спостерігалося деяке випадання густоти через хвороби й перезволоження, бо йшли дощі, але відсоток цих випадів був досить незначним.

Перед посівом, провели інокуляцію насіння нуту, щоб рослинам було легше засвоювати азот з повітря. 

В органічному землеробстві дещо складніше захищати посіви, аніж за класичної технології, бо, як всім відомо, застосування будь-яких хімічних препаратів суворо заборонено. Для того, щоб вберегти рослини від хвороб і шкідників, тут застосовують біологічні препарати фунгіцидної дії та вносять трихограму. 

«Ми співпрацюємо з підприємством «Черкасибіозахист», яке постачає нам трихограму. Їхні спеціалісти повністю супроводжують процеси, пов’язані із захистом рослин, тобто проводять моніторинг шкідників, визначають строки й норми внесення, вирішують, який саме вид комах застосувати, тощо», — зазначив шеф-агроном. 

Цього року в Інституті органічного землеробства, який входить до складу агропромислової групи, створили відділ захисту рослин. Там працюють кваліфіковані науковці, а саме фітопатологи та ентомологи, які на полях підприємства, а також в лабораторних умовах проводять досліди, визначають ефективність використання біопрепаратів та ентомофагів за різних умов. Це робиться для того, аби мати змогу спиратись на власний досвід у боротьбі з хворобами та шкідниками. 

Нут – посухостійка культура, попри те, що на початку червня вже спостерігалася нестача вологи, на ньому це ніяк не позначилося. 

На час візиту культурі залишався буквально тиждень до початку фази цвітіння і стан посівів оцінювався як добрий. Зважаючи на висоту рослин, до жнив у поле технікою вже заходити не збираються. 

У перший рік вирощування нуту урожайність отримали 2,3 т/га у бункерній вазі. Тепер  планують отримати не менше, зважаючи й на те, що погодні умови лояльніші, порівняно з торішніми. 

Соя за пізніх строків посіву 

У «Арніці» розповідають, що сою посіяли в достатньо пізні строки, 24 травня, але це рішення було однозначно вдалим, бо культура не відчула стресу від нестачі вологи і більш пізні посіви вже наздогнали і навіть перегнали ті, що сіялися на місяць раніше. На момент нашого візиту культура вже досягла фази 2-3 трійчастих листків. 

У 2017 році на даному полі вирощувалася кукурудза, тепер — сорт сої власної селекції — Хорол. На полі 139 га посів проводили з густотою 700 тис./га, глибиною 5 см і міжряддям 45 см. 

Перед тим як розпочати сівбу, насіння сої також обробили інокулянтами, для кращої фіксації азоту з повітря. 

Минулого року в органічному виробництві урожайність культури була 1,8 т/га і, що важливо, класична технологія показала менші результати. Наразі ж від класики відмовилися повністю і порівнювати технології тепер не вийде. 

«За нашої органічної технології, що відпрацьовується в Інституті органічного землеробства, в умовах посушливого літа нам вдається зберегти вологу  – фіксуємо її з атмосфери, тому культури не отримують такий стрес, як за класики», — поділився Сергій Середа. 

Під органічну сою з осені поле зорали, а вже весною провели боронування важкою шлейфовою бороною та передпосівну культивацію. Після посіву виконали боронування досходове і по сходах, тому ситуація з бур’янами – під контролем. Найближчим часом ще планується один міжрядний обробіток. 

Що ж до захисту посівів, 20 травня на всі поля та прилеглі лісосмуги внесли трихограму, друге застосування планується в 20-х числах червня, а третє внесення залежатиме від відсотка зараження шкідниками. 

За період існування АгроПолігону ми вперше спостерігатимемо одразу за такою кількістю культур в одному господарстві, але ж усе буває вперше! Уже найближчим часом розкажемо про особливості вирощування органічних пшениці й кукурудзи, а також продовжимо слідкувати за технологією вирощування бобових, тому — залишайтеся з нами. 

© Анастасія Аврамчук, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою