- ТЕМА ДНЯ:
- АгроЕкспедиція Посівна 2018
54
Кириченко Віктор Васильович
НауковецьАкадемік НААН України Відділення рослинництва, фахівець у галузі селекції і генетики.
Вік: 71 рік
Народився 20 листопада 1946 р. у с. Милаївка Бєловського району Курської області.
Освіта:
- 1965 р. — закінчив з відзнакою Кучеровский сільськогосподарський технікум.
- 1968-1973 рр. — навчався у Харківському сільськогосподарському інституті ім. В. В. Докучаєва, спеціальність — агрономія.
- 1973-1976 рр — закінчив аспірантуру у науково-дослідному інституті рослинництва, селекції та генетики ім. В. Я. Юр'єва Південного відділення ВАСГНІЛ.
Кар'єра:
- З 1965 р. — працював агрономом колгоспу ім. Кірова Щигровского району Курської області.
- 1976 р. — старший лаборант у науково-дослідному інституті рослинництва, селекції та генетики ім. В. Я. Юр'єва Південного відділення ВАСГНІЛ.
- 1976-1980 рр. — молодший науковий співробітник у науково-дослідному інституті рослинництва, селекції та генетики ім. В. Я. Юр'єва Південного відділення ВАСГНІЛ.
- 1980-1991рр — старший науковий співробітник у науково-дослідному інституті рослинництва, селекції та генетики ім. В. Я. Юр'єва Південного відділення ВАСГНІЛ.
- 2002 р. — член- кореспондент УААН за фахом селекція рослин.
- 2007 р. — академік Національної академії аграрних наук України, відділення — рослинництво.
- 2000-2012 рр. — директор Інституту рослинництва ім. В.Я.Юр'єва НААН.
- З 2014 р. — очолює Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр'єва. За сумісництвом працює завідувачем кафедри генетики, селекції та насінництва в Харківському національному аграрному університеті ім. В. В. Докучаєва.
Наукова діяльність:
- 1979р. — захистив кандидатську дисертацію на тему: «Деякі генетичні аспекти підбору батьківських пар при створенні високопродуктивних сортів ярого ячменю» в Інституті рослинництва, селекції та генетики ім. В. Я. Юр'єва УААН.
- 2002р. — захистив докторську дисертацію на тему: «Теоретичні основи селекції соняшнику і практичне використання ефекту гетерозису» в Інституті зернового господарства УААН.
- З 2003р. — доктор сільськогосподарських наук .
- 2004р. — присвоєно вчене звання професора і почесне звання заслуженого діяча науки і техніки України.
- Вченим опубліковано 360 наукових робіт, в тому числі 6 монографій, 1 підручник, 19 навчальних посібників, має 86 авторських свідоцтв і патентів.
Стиль життя:
Сімейний стан: одружений. Дружина — Кириченко Валентина Трохимівна.
Цікаві факти:
- В. В. Кириченку належить пріоритет у розробці науково обґрунтованої технології селекції і насінництва соняшнику в умовах Лісостепу і Степу України. За його участю створено 88 сортів та гібридів соняшнику. Нині близько 50 з них включено до Реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Найбільш відомими є Ясон, Оскіл, Квін, Боєць, Богун, Форвард та інші.
- За його безпосередньої участі і в співавторстві розроблена перша в Україні Комплексна програма розвитку Харківської області в 2011-2015 рр і на період до 2020 року, яка є прикладом інвестиційно-інноваційного розвитку для областей України.
- Сформував наукову школу з генетики, селекції та насінництва соняшнику, готує кадри вищої кваліфікації для науково-дослідних установ і вищих навчальних закладів.
- Віктор Васильович головний редактор наукового журналу «Генетичні ресурси рослин» , «Посібник українського хлібороба» та збірника наукових праць «Вісник Центру наукового забезпечення агропромислового виробництва Харківської області».
- Кириченко В.В. є членом редколегій зарубіжних видань.
- В.В.Кириченко Президент асоціації «Селекція і насінництво соняшнику».
Нагороди:
- Орден «За заслуги» III ступеня.
- Орден «За заслуги» II ступеня.
- Заслужений діяч науки і техніки України.
- Лауреат премії НААН України «За визначні досягнення в аграрній науці».
- Лауреат премії НАН України імені В.Я.Юр’єва.
- «Срібний орден «За патріотизм” ІІ ступеня»;
- «Золотий орден «За патріотизм” І ступеня».
Відзнаки:
- «Слобожанська слава».
- «Слов’янська честь».
- «Золота Софія».
- «Харків’янин року».
- Почесний громадянин Харківського району Харківської області.
Грамоти:
- Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Цитати:
- «Без розуміння, які зміни відбуваються в атмосфері, у повітрі, що робиться в ґрунті, що має бути через 5-10 років, що відбувається з грибними та вірусними хворобами, що робиться із шкідниками, як вони розвиваються, селекцію вести практично неможливо»(Kurkul, жовтень 2017).
- «Із сировини ми робимо продукти харчування: ось із кукурудзи можна отримати 220 видів продуктів харчування, із зерна — 10, із гороху — 10. Ми в змозі організувати переробку тут, в Україні. Більше того, Україна годує світ — ми продаємо мільйони тонн зерна закордон. Харківська область не повинна цього робити і за безцінь продавати зерно перекупникам»(Kurkul, жовтень 2017).
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.
Оновлено: 16 лютого 2018 року.
Ми зібрали в базі понад 900 досьє фермерів, науковців та фахівців сільського господарства. База постійно оновлюється.
Якщо вам відома більш актуальна інформація по якомусь досьє, ніж наявна в нас, напишіть, будь ласка, на адресу kudinenko@latifundistmedia.
Якщо ви не знайшли себе тут, то заповніть анкету і приєднуйтесь до куркулів зі всієї України.
Матеріали до теми