Андрій Ярмак, керівник проекту, економіст інвестиційного департаменту ФАО

Андрій Ярмак: фермерство буде розвиватися, якщо йому не заважатимуть

24 лютого 2016 459 0

Перша національна аграрна конференція «Мільйон із гектара» зібрала більше 400 учасників з різних куточків країни. Перед відвідувачами була презентована низка напрямків і варіантів розвитку прибуткового господарства на невеликій площі.

Kurkul.com вдалося поспілкуватися з керівником проекту, економістом інвестиційного департаменту ФАО Андрієм Ярмаком одразу ж після його виступу на конференції.

Kurkul.com: Як виникла ідея конференції і наскільки реально зібрати мільйон із гектара?

Андрій Ярмак: Ми вже більше двох років проводимо тренінги для дрібних зернових господарств з Чернігівської та Сумської областей і в рамках цих тренінгів фермери дізнаються, як збільшити виручку, маючи невеликий земельний банк. Ми запропонували низку ідей і людям захотілося дізнатися про це якомога більше. Рівень зацікавленості проектом був таким великим, що ми вирішили зробити останній модуль більш розширеним, запланували зібрати 100-150 учасників, але побачили, що кількість бажаючих є значно більшою. Тому, враховуючи прогресивність Львівського обласного управління АПК, було вирішено разом з ними та «АПК-Інформ» провести такий захід. Цьому також сприяло малоземелля, яке існує в регіоні, а також наближеність до кордонів з ЄС, який зараз є досить цікавим ринком збутку для високовартістних продуктів.

Андрій Ярмак під час виступу на конференції Мільйон із гектара

Kurkul.com: Представники яких сільськогосподарських галузей присутні найбільше на цьому заході?

Андрій Ярмак: Здебільшого це фермери, дрібні підприємці, переважно зернового та фрукто-овочевого напрямку. Серед присутніх на конференції є багато людей, які взагалі не займаються аграрним бізнесом, але вони дуже зацікавлені в тому, щоб придбати землю або максимально ефективно використовувати пай, який вони зараз здають в оренду якомусь іншому підприємству. Тобто, аудиторія досить строката, але її об’єднує бажання створити якісний продукт, який буде користуватися попитом на внутрішньому та зовнішніх ринках.

Kurkul.com: Чи правильно стверджувати, що основна думка конференції, що фермерам треба іти в ніші, щоб вижити?

Андрій Ярмак: Основна думка конференції в тому, що в аграрному бізнесі є безліч можливостей, і тому не обов’язково мати 100 тис. га землі, щоб заробляти в агарному секторі. Можна заробити і на 1 га, на 10 га, на 100 га і на 100 тис. га. Просто кожен з підходів повинен мати обгрунтованість і стратегію. Основна думка, яку я хотів би, щоб люди зрозуміли, що потрібно постійно вчитися, відслідковувати ситуацію на ринку і тоді фермер буде успішним. Якщо ж він пробує вирощувати лише те, що вже вміє, але ця продукція не користується попитом на ринку або він не має конкурентних переваг, то його шанси на розвиток будуть мізерними.

Kurkul.com: Які ринки зараз є найперспективнішими для дрібних фермерів?

Андрій Ярмак: Ми сьогодні представляємо купу різних галузей, але назвати якісь перспективні ринки можна лише для кожного окремого продукту. Якщо ви займаєтесь, наприклад. малиною, для неї може бути перспективним ринок свіжих продуктів і для цього будуть інші вимоги та будуть підходити інші сорти, ніж, наприклад, для виробництва заморожених ягід чи джемів. Тобто, будь-яка галузь потребує стратегічного розуміння того, що ви робите, для чого і на який ринок це націлено. Основне завдання — це робити виважені рішення і орієнтуватися на потреби споживача.

Kurkul.com: Чи є якісь організації, до яких фермери можуть звернутися за практичними консультаціями по розвитку бізнесу?

Андрій Ярмак: Звичайно є! Наприклад, асоціація органічного руху України, асоціація бобових культур, асоціація виробників молока та інші. До Сумського національного аграрного університету можна звернутись за інформацією і науковими знаннями з усіх галузей. Тому, той, хто шукає інформацію, той зможе її знайти.

Андрій Ярмак з відвідувачами виставки

Kurkul.com: Як ви вважаєте, майбутнє українського АПК за фермерством чи за холдингами?

Андрій Ярмак: Майбутнє за тим, що кожний формат має своє право на життя. Головне, щоб для всіх були рівні умови і аграріям не заважали працювати. Тоді АПК буде розвиватись. А наші люди самі знайдуть потрібний формат і потрібну інформацію. На сьогоднішній день розвиток стримується тим, що людям довгий час заважали працювати. Якщо не заважати, то в аграріїв не буде проблем і вони зможуть працювати і без дотацій та якоїсь зовнішньої допомоги.

Kurkul.com: Тобто, ви вважаєте, що зараз аграріям заважають нормально працювати? Особливо на тлі прийняття нового податкового кодексу?

Андрій Ярмак: На сьогоднішній день стало набагато простіше працювати. З приводу податкового кодексу, то він не сам по собі, а, скоріше, підходи до його прийняття і затвердження викликають нерозуміння, як таке взагалі можливо в країні, яка задекларувала певні цінності, таким чином приймати зміни до цього документу. Але і в цих умовах можна успішно працювати і заважають зараз, насправді, менше, ніж раніше.

Kurkul.com: Дякуємо за цікаву розмову і за цікавий захід. Сподіваємося, фермери зможуть почути його головну думку і покращити стан справ у своїх господарствах.

Андрій Губін, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою