Українські виробники яблук можуть перегнати польських колег — експерт
20 лютого 2018 372 0
За словами економіста департаменту технічного співробітництва ФАО Андрія Ярмака, для того, щоб виробництво яблука було прибутковим в Україні, воно повинно розвиватися з врахуванням українських переваг на зовнішніх ринках. Про це експерт пише на своїй сторінці у facebook.
«Спілкування з науковцями та практиками яблучного бізнесу під час конференції в Польщі переконало мене в тому, що майбутнє в нашого яблука дуже непогане. Просто наші виробники, у переважній більшості, його не розуміють», — розповідає Андрій Ярмак.
Крім того, експерт назвав причини, чому українські виробники яблук можуть стати більш успішними, ніж польські, на зовнішніх ринках і пояснив, що для цього потрібно.
У більшості регіонів України майже вдвічі менше дощів, ніж у Польщі, що дає нам можливість ефективніше управляти захистом яблук та забезпечувати кращі смакові якості.
У багатьох регіонах України значно більші коливання між денною та нічною температурами, що дозволяє отримувати прекрасне забарвлення яблука, а це досить важко в умовах Польщі.
В Україні більше сонячних днів, що також позитивно відбивається на зовнішньому вигляді та смакових якостях.
Українські виробники можуть ставити захист від граду, який також захистить від опіків, у той час, як у поляків і так занадто мало сонця, тому такий захист значно затягує вегетацію та дозрівання яблука, та погіршує його смакові якості й зовнішній вигляд.
Завдяки більш теплому, сонячному літу та довшому сезону вегетації наші виробники можуть вирощувати ширший перелік сортів.
За умови застосування сучасних технологій оптичного сортування та доробки продукції, українське яблуко буде мати вищий рівень товарності.
В Україні можна мати, як мінімум, не гіршу врожайність яблук, але для цього потрібно накопичувати знання та досвід і активно його розповсюджувати.
Поляки майже не можуть експортувати яблуко на великі відстані, тому що в них твердість яблука виходить гіршою (по тим причинам, що згадані вище). Водночас, для українських виробників досягнення відповідного рівня твердості не проблема.
Вартість робочої сили вже зараз не є перевагою. Різниці практично немає — адже в Польщі вже працюють українці. Великим українським проектам уже потрібно задуматися над залученням іноземної дешевої робочої сили, яка б давала результат. На жаль, продуктивність праці українців, що збирають яблука в Україні зараз у середньому нижча, ніж українців у Польщі.
Велика перевага — це вартість землі. Щоб почати бізнес по яблуку в Польщі, потрібно купити землю, і вона там дорожчає шаленими темпами. Відповідно, загальні інвестиції на 1 га в нас можуть бути нижчими.
Відсутність європейських дотацій в Україні, на думку Андрія Ярмака, є значною перевагою. У Польщі було забагато коштів на створення кооперативних сховищ і взагалі на кооперацію. У результаті, дуже часто, будували сховища вдвічі більші, ніж потрібно, була чимала корупція при цьому. А потім кооперативи банкрутували, бо утримувати все це не могли. Вони й зараз не додають вартості, а «з’їдають» її.
Географічне розташування України дозволяє нам логістично краще торгувати з Близьким Сходом. Тим більше, що ми купуємо там багато цитрусових. Зустрічні потоки –- це значна економія на логістиці.