Юрій Колесник з дружиною на семінарі з розвитку органічного виробництва

Юрій Колесник: Конопля — архіприбуткова культура

19 березня 2016 1195 0

Напередодні семінару «Промислові коноплі — актуальні питання вирощування», що відбудеться 22 березня в м. Глухів, Kurkul.com вирішив дізнатися про перспективи розвитку галузі переробки продуктів коноплярства у одного з піонерів цього напрямку в нашій країні засновника ФГ «Екосвіт» Юрія Колесника.

Виявляється, що окрім традиційних продуктів коноплярства, з насіння цієї рослини можна виробляти халву, сир та протеїн, а популярність подібної продукції активно зростає.

Kurkul.com: Чому ви обрали таку досить нестандартну для переробки культуру, як конопля?

Юрій Колесник: Ідея зародилася в 2005 році, коли я жив у Чехії. Одного разу я потрапив на агровиставку, яка на той момент займала лише один павільйон. На сьогоднішній день ця виставка вже стала однією з найсерйозніших на виставок з коноплярства. Мене здивувало, що з коноплі можна щось зробити, відмінне від загальноприйнятих навішаних принципів.

Повернувшись в Україну, я вирішив створити громадське об’єднання, але побачив, що ми ще дуже не глибокі в наших знаннях. В 2006 році ми посадили 70 га конопель на ентузіазмі і пройшли увесь цей «міліцейський» шлях з вишками та з охороною… Зараз, дякувати Богові, все більш-менш змінилося. Принаймні вишки прибрали. Коноплю технічну можна вирощувати хоч в центрі міста, якщо у вас на це є ліцензія. Це архіприбуткова культура, можна радити всім українцям!

Kurkul.com: До коноплі ви займалися іншими культурами?

Юрій Колесник: Ні, я був жителем суворого залізобетону, корінним киянином, приїхав в село просто з Чеської Республіки. Вивчив усі види тракторів, навісної техніки.

Kurkul.com: А хто основні постачальники сировини і в яких об’ємах ви її зазвичай закуповуєте?

Юрій Колесник: Розумієте, постачальників як таких в Україні ще небагато. Окрім цього, наше українське суспільство не помічає того, що конопля експортується, і експортується фактично безкоштовно, якщо враховувати європейські ціни. Тому основний наш компаньйон – це Інститут луб’яних культур в м. Глухів і колишняА компанія нинішнього мера Глухова Мішеля Терещенка (Linen of Desna, — прим. ред.), в якого теж є 400 га коноплі.

Kurkul.com: Ви сказали, що плануєте посів коноплі. Які площі ви думаєте засіювати?

Юрій Колесник: Наразі у нашій державі є дуже складний момент для коноплярів – це ліцензування. Тобто багато недоречностей прибрали, але багато і залишили. За всіма нашими підрахунками і канонами Інституту, сіяти менше ніж 40 га в нашій країні нерентабельно, оскільки ліцензія обійдеться дуже дорого. На 70 га ми вже помилились. Ми вже знаємо, як на цьому можна втратити гроші. Але також ми знаємо і все, що не треба робити.

Kurkul.com: Тобто з 2006 р. ви більше вирощуванням конопель не займалися?

Юрій Колесник: Це був наш перший досвід. На жаль, покищо українським сімейним міні-господарства садити коноплю дуже дорого.

Kurkul.com: Чим зараз займається ваше господарство?

Юрій Колесник: Ми вже «опеклися» на посіві. Проте це нам дало можливість заглибитись у переробку. Ми зробили устаткування, на якому лущимо коноплю. Наприклад, у нас є проектоване і вже готове для роботи наше українське устаткування для виготовлення протеїну.

Kurkul.com: Це ви самі спроектували? І хто виготовляє його для вас?

Юрій Колесник: Я сам придумав і сам зробив. Щодо нашої науки: щоб виробити правильну методику, запустити процес потрібна велика кількість людей, а не один індивідуум, котрий займається цим на ентузіазмі. Тому, якщо наше суспільство почне читати, розвиватись і розуміти, що насіння коноплі – дуже корисний, продукт для здоров’я, ми зможемо розробити методики обробки, виробити й вивести все це в повноцінну технологію.Крім того, наше господарство готове ділитись, навчати, віддавати українцям знання, щоб цей процес нарешті був запущений.

Kurkul.com: Які продукти ви виготовляєте з коноплі і її насіння?

Юрій Колесник: Ми виробляємо ядро. Європа це пропустила, вони просто подрібнюють конопляне насіння. Проте вартість у них досить висока — близько €30 майже в будь-якій європейській країні. Плюс ми давимо олію, робимо протеїн. Зараз отримали аналізи й документацію на 43%-вий протеїн. Але вже є теоретичні знання, щоб довести цей протеїн до 50%-ого, який є загальноприйнятим в Європі стандартом. Виготовляємо топінамбурні чіпси, зробили гарбузовий білок. Зараз вже отримали аналіз вмісту білка в гарбузі (у нас 54%). І знову таки потрібне допрацювання технології, і, згідно нашій теорії, показник можно довести до 66% білка. До гарбузового білка ми «занурились» додатково, тому що це найліпшій додаток до 50% конопляного білка, згідно таблиці перетравлення амінокислот (ВСАА-класа (Branched Chain Amino Acids). Суто знайомим, друзям, робимо сир, соуси, ікру з коноплі. Фантазія у людини безмежна!

Продукція ФГ «Екосвіт»

Kurkul.com: Де можна придбати вашу продукцію чи принаймні спробувати?

Юрій Колесник: У нас є сайт fg-ekosvit.zakupka.com, з яким працюють дрібні оптові покупці. Також нашу продукцію можна знайти в інтернет-магазинах для сироїдів, веганів, вегетаріанців. Вегани, вегетаріанці, сироїди – це наша парафія. В колі веганів і сироїдів нас знають.

Розумієте, ми все-таки більше позиціонуємо себе як родоначальники, як ті, хто «проштовхує» технології в нашій країні, а не як продавці готової продукції.

Андрій Губін, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою