Петро Бірбінюк, власник господарства «Джондір-Б»

Бесарабський фермер: Успішний агробізнес в степу Одещини

9 жовтня 2019 1285 0

Коли звертаєш з нещодавно відремонтованої траси Одеса — Рені на те, що колись було дорогою з твердим покриттям на Арциз, найменше розраховуєш в цих посушливих степах натрапити на міцне, заможне та обладнане за першим словом сільгосптехніки підприємство.

Але навіть у цій зоні ризикованого землеробства можна побудувати ефективний аграрний бізнес. Доказом цього є підприємство «Джондір-Б», штаб-квартира якого знаходиться в самому Арцизі. Ми вирішили дізнатися — як же це хазяйнувати в подібних умовах. Ще однією причиною візиту до господарства було незвичайне оновлення автопарку підприємства — гараж підприємства поповнився новою вантажівкою Scania G 440 XT, розробленою спеціально для сільського господарства.

Вантажівка Scania G 440 XT

Початок

Фермерське господарство «Джондір-Б» було засноване в 2005 р. В сільське господарство, як каже засновник Петро Бірбінюк, він потрапив випадково. Майбутній фермер закінчив залізничний технікум і 2 роки працював помічником машиніста та слюсарем. А коли отримав права машиніста, вирішив займатися власною справою і пішов з залізниці.

Перший бізнес і допоміг з назвою майбутнього господарства.

«Чому назвали «Джондір-Б»? Починали ми з того, що надавали послуги оренди сільгосптехніки. У нас були комбайни John Deere 1188, вони непогано себе показали і після того ми продовжуємо використовувати техніку цього бренду. В той час господарства називалися «Нива», «Колос», «Дон»… А ми будемо «Джондір»! А «Б» — перша буква мого прізвища», — пояснює аграрій.

Петро Бірбінюк згадує, що починалося все з 50 га та легендарного трактора Т-40, за кермом якого сидів і сам господар.

Перший рік був дуже успішним, тому підприємство вже наступного року наростило зембанк до 960 га. Але 2006 рік вже був не таким урожайним. Не дивлячись на це, фермер не зупинився і продовжив розвивати господарство. Паралельно підприємство займалося міжнародними перевозками. Возили різні вантажі — вогнетривку глину, колеса, побутову хімію… А зароблені гроші вкладали в агронапрямок.

Читати за темою: Андрій Ковальчук: Слід якісно робити елементарні речі — і результат буде.

Рослинництво

На сьогодні підприємство обробляє близько 3,5 тис. га. Цього року сіяли біля 2 тис. га ранніх зернових, 400 га кукурудзи, 800 га озимого ріпаку, по 100 га соняшника і нута, та 50 га озимого гороху. Оскільки «Джондір-Б» ретельно стежить за сівозміною, площі під цією культурою планують розширювати.

Поля ФГ «Джондір-Б»

Коли проїжджали полями підприємства, нас, як жителів північної частини України зацікавила технологія вирощування кукурудзи в кулісах, яку тут практикують вже близько 15 років. Петро Бірбінюк розповідає, що ця технологія більше притаманна херсонським землеробам, але і буджакські аграрії нею не нехтують. Полягає вона в тому, що кукурудзу сіють по два рядки з пропусками в 2,1 м. Таким чином штучно створюється «фактор крайнього ряду» і допомагає культурі отримувати більше поживних речовин та сонця. Цього року урожайність кукурудзи склала 4,3 т/га і це, за словами власника господарства, дуже гарний показник для даної місцевості, адже в сусідніх підприємствах збирають по 2,5-3 т/га. Ще один «плюс» куліси — поле знаходить під напівпаром, що позитивно впливає на урожайність культури-послідовника, якою найчастіше є озима пшениця. Наприклад, цього року зернові дали 3 т/га. Але 2019 рік — неврожайний, минулого року пшениця дала 6,7 т/га.

До речі, з міжрядною культивацією кукурудзи Петру Бірбінюку допомагають його сини. Цього року хлопці на двох обробили 400 га, знаходячись безпосередньо за кермом трактора. Для цієї задачі використовують два трактори — МТЗ та YTO. За словами аграрія, ці трактори задіяні максимум 2 тижні на рік і не використовуються для інших цілей.

Досушують урожаї на власній сушарці Zaffrani, потужність якої складає 150 т/добу при вологості кукурудзи близько 20%. Завідувач током Ростислав Мазур розповів, що сушарка працює на дизпальному, витрачаючи в середньому 50 л на 20 т кукурудзи при вологості 17%.

Ростислав Мазур, завідувач током

Хоча, за словами Петра Бірбінюка, часто сушарка зовсім не потрібна, адже кукурудза встигає висохнути в полях до 12-14% вологи.

Весь урожай зберігають у напольних складах загальною потужністю 30 тис. т. Повністю всі склади будували самі з нуля. Власник господарства вважає такий підхід перевагою, адже у нових великих ангарах, на відміну від радянських складів, без проблем може працювати як перевантажувач зерна, так і навантажувач.

Автопарк

Весь зібраний урожай вивозять з поля і транспортують в порт власними вантажівками, яких у «Джондір-Б» нараховується 8 одиниць — 6 «великих», МАЗ та КамАЗ.

Найновіша обновка автопарку — Scania G 440 XT. Машину купили всього лише 2 місяці тому і вона встигла попрацювати тільки на напрямку «склад-порт». Але, за словами Петра Бірбінюка, це тимчасово і машини жаліти не має сенсу.

Вантажівка Scania G 440 XT

«Ми їх використовуємо скрізь! Наприклад, один з тягачів сьогодні вночі працював з бочкою — возив воду на обприскування. На зборі врожаю ми машини взагалі не бережемо. У нас сусіди є, які бережуть ці машини, мовляв «це ж Scania». Він возить з урожай з поля КамАЗами, а тягачами тільки в порт. У нас такого немає, у нас вони і в поле, і в порт. Якщо ще тримати парк КамАЗів, то навіщо нам Scania?», — ставить риторичне питання аграрій.

Враховуючи дороги в арцизькому районі, машини повинні там просто розсипатися на запчастини, але Scania тримають удар.

«У нас є машина, яка проїхала вже, здається, 300 тис. км, то по підвісці у нас ніяких питань не було. Тільки заміна мастила і фільтрів. І все!», — розповідає Петро Бірбінюк.

Перша Scania в «Джондір-Б» з’явилася в 2013 р. і зараз тут нараховується три машини цієї марки. Головними «плюсами» шведського бренду Петро Бірбінюк називає економію та простоту в обслуговуванні. За словами аграрія, якщо на ТО машини іншого бренду він витрачає 25 тис. грн, то на Scania — 11 тис. грн.

Про сервіс від Scania Петро Бірбінюк говорить просто — заїхав, швидко все зробили і ніяких проблем.

Менеджер з продажу «Сканія Україна» в Південному регіоні Олександр Шевченко говорить, що кожен клієнт Scania, придбавши новий автомобіль, може отримати контрактне обслуговування та ремонт.

«В рамках цього контракту незалежно від того, де і в якій частині України працює автомобіль, він може заїхати на будь-яку сервісну станцію та отримати там високоякісні послуги по ремонту та обслуговуванню автомобілів Scania. Крім того, оплата за таким контрактом може відбуватися щоквартально або ж щомісяця. Тобто, клієнт може так само планувати і свої фінансові витрати», — пояснює фахівець компанії.

Олександр Шевченко, менеджер з продажу «Сканія Україна» в Південному регіоні

До речі, придбати як нові, так і вживані автомобілі Scania можливо за допомогою фінансових програм від «Сканія Кредіт Україна».

Все ж таки більшість аграріїв, як і Петро Бірбінюк, намагаються купувати нові автомобілі, оскільки машина не може простоювати в сезон максимальних навантажень.

«З новими машинами набагато менше проблем. Вживана кілька рейсів зробила і починається — то кран, то ресора, по подушка… А з новою на найближчі 5 років ніяких проблем», — розповідає головний інженер підприємства Віталій Доній.

Новенька Scania G 440 XT

Так ось, про нові машини. Scania G 440 XT, як ми писали вище, «оселилася» в гаражі господарства два місяці тому, але вже встигла намотати 10,5 тис. км пробігу. Машину було розроблено спеціально для експлуатації сільськогосподарськими підприємствами.

«Цей автомобіль є логічним продовженням нашої лінійки для аграріїв-перевізників. Ми поліпшили слабкі місця автомобіля і зробили його більш адаптивним, зручним і економічним. Перше, на що варто звернути увагу — це підвищений кліренс автомобіля, посилений передній захист у вигляді металевого бамперу, високе положення паливних баків, посилена рама. Тобто, все що потрібно для українських доріг, які не завжди ідеальні», — пояснює Олександр Шевченко.

Гідравліка Scania G 440 XT

Нова вантажівка відрізняється від своїх попередниць насамперед новою вдосконаленою кабіною з покращеною шумоізоляцією і безпекою. Остання перевага досягається завдяки новому положенню водія в кабіні — сидіння зміщене вперед і вліво, щоб поліпшити оглядовість. Конструкція кабіни також отримала зміни — стала більш міцною і зберігає форму при будь-яких можливих ударах і ДТП.

За словами Олександра Шевченка, в Арцизькому районі продано близько 20 одиниць агровантажівок Scania G 410 XT і вже йде продаж нових Scania G 440 XT.

Вантажівки Scania G 410 XT та G 440 XT

«Те, що клієнти купують нові вантажівки, говорить про те, що попередніми моделями вони залишились задоволені. А дивлячись на те, що нові автомобілі отримали покращення, як от нові коробки передач і двигуни, що зробило вантажівку більш економічною, то аграрії зацікавилися ще активніше», — зазначає фахівець компанії «Сканія Україна».

Ще однією перевагою новинки є її власна вага. У поєднанні з напівпричепом загальна маса складає близько 13 700 кг, що дозволяє перевозити 26 т вантажу у рамках дозволеної маси. На 100 км вантажівка витрачає близько 27 л пального. За словами Олександра Шевченка, рідко коли ця цифра може становити 30 л.

Нову Scania G 440 XT в компанії «Джондір-Б» обкатує водій Іван Мітін. Кому як не йому знати про всі переваги автомобіля.

«Що можна говорити — ластівка. На дорозі тримається чудово. Таке відчуття, що конструктор жив в Україні чи взагалі сам українець. Видно, що зроблено для наших доріг. По ямах іде винятково добре. Вона зроблена повністю для комфорту водія. У кабіні одне спальне місце, на відміну від попередньої моделі, у якої їх 2, але воно досить широке і сидіння розміщені так, що й другій людині досить зручно відпочивати. Плюс холодильник стоїть так, що зручно у русі дістати пляшку води, не втрачаючи огляду дороги», — зазначає водій підприємства.

Іван Мітін, водій компанії «Джондір-Б»

Іван Мітін відмічає, що можна приєднати причіп, не виходячи з кабіни. Автоматика сама спускає пневмоподушки напівпричепів.

Техпарк

Як уже раніше розповів нам засновник господарства Петро Бірбінюк, підприємство отримало свою назву від техніки, яку здавали в оренду і сказав, що й по сьогодні підприємство вірне бренду John Deere. Та чи насправді техпарк складається з зелено-жовтих машин, ми теж вирішили перевірити і розповісти вам.

Дійсно, всі трактори господарства — це John Deere. Їх ми нарахували сім: 4 — 8-Series, 3 — 6-Series. Комбайни у господарстві також цього бренду — три одиниці John Deere S660. Самохідні обприскувачі теж John Deere — 7430 і 8430. Можна було б сказати, що вся самохідна техніка господарства цього бренду, але у «Джондір Б» ще є телескопічні навантажувачі JCB. Для посіву у цьому році придбали сівалку Horsch Focus Maestro 6.50 ST. Також є сівалки Vaderstad Rapid. Від комбайна до вантажівок зерно доставляють за допомогою бункерів-навантажувачів Kinze, яких у господарстві три.

«Зараз всі наші комбайни знаходяться у наймі. Один працює в Тарутинському районі (Одеська обл.), а інші два — на Київщині. Взагалі ж ми надаємо дуже багато послуг і сьогодні практично вся наша техніка розкидана по Україні», — розповідає засновник господарства.

Як кинути палити. Секрети від Петра Бірбінюка

В господарстві на приміщенні складу помічаємо великий напис червоними літерами «Не палити». Не дивуємося, адже вогонь і зберігання зерна — речі несумісні. Але Петро Бірбінюк вирішує розповісти, що це не просто напис. Це, можна сказати, запорука успішної роботи у «Джондір-Б».

Напис на приміщенні зернового складу

«От ви зараз запитайте у хлопців, хто у нас курить?. Хай розкажуть, скільки за 5 років залишилося курців. Зараз їх можна на пальцях однієї руки перерахувати. От наприклад, ми боролися із вживанням алкоголю. Давалося 3 спроби не пити на робочому місці. Після першої 5 тис. грн штрафу., після другої — 10 тис. грн, після третьої — звільнення. У тому, щоб кинути палити була лише одна спроба, але вона винагороджувалася. От Олексій (Олексій Стоянов, водій підприємства — ред.) отримав $1 тис. за те, що кинув палити. А якби закурив, то він би вже був винен $3 тис.. І не курить уже 2,5 роки», — розповідає Петро Бірбінюк.

Щоб не було бажання запалити вдома, директор господарства попередив дружину водія, щоб вона теж проконтролювала. Так Олексій зумів і побороти шкідливу звичку, і заробити на цьому.

Загалом же Петро Бірбінюк говорить, що співробітники підприємства, які кинули палити, отримали і 5, і 10 тис. грн. А були й випадки, коли працівники, що вже кинули палити, поверталися до шкідливої звички і тому звільнялися.

Читати за темою: Олег Балагура: Село не може занепадати.

Вести здоровий спосіб життя співробітників у «Джондір-Б» спонукають і комфортні умови, створені на господарстві. Діти працівників щорічно їздять оздоровлятися в «Артек-Буковель», а для самих співробітників працює спортзал прямо на території підприємства.

Петро Бірбінюк жартує, що, по аналогії за палінням, взимку почнуть штрафувати всіх робітників, хто не буде ходити до спортзали, а тренажери потрібно було закупити ще 10 років тому.

Спортзал підприємства «Джондір-Б»

Щоб бути здоровим, потрібно добре харчуватися, тому для працівників обладнали відразу дві їдальні. Одну з них перевірили і ми. У збиральну кампанію тут обідає близько 35-40 працівників. Незважаючи на таку кількість відвідувачів, персонал закладу складається всього з двох працівниць.

«Вони все встигають. 35 людей — це лише в їдальні обідають, а є ще ж люди, які працюють в полях і їм відвозять їжу туди. Меню різноманітне, тут різні перші страви, гарніри, овочі, фрукти, все як треба. Ми самі вирощуємо гусей, курей, качок, вівці», — розповідає завідувач зерновим током Ростислав Мазур.

Машина — людині, а не навпаки

Директор господарства також поділився з нами, яким чином підбирає працівників. Адже, як ми бачимо, вимоги не те, що до кандидатів, а вже до своїх постійних працівників у нього, можна сказати, суворі. Але все виправдано. Комфортні умови праці, відповідальність за техніку, винагороди — все це ставить вимоги і до працівників.

Старший син Павла Бірбінюка

Наразі у господарстві працює 45 чоловік, з них — 8 водіїв.

«Зараз дуже складно знайти кваліфікованого водія. Якщо хтось до нас приходить на роботу, то ми не даємо відразу йому вантажівку Scania. У нас всі «проходять» через КамАЗ. Тобто, якщо я бачу, що він пропрацював рік на КамАЗі, і бачу в ньому потенціал, то тоді ми купляємо йому машину, Scania, наприклад. Ми не купляємо спочатку машину, а потім шукаємо на неї водія. Спочатку людина — а потім уже все інше», — ділиться секретом підбору кадрів директор.

Обережно, вибухівка!

Окрім самого господарства ми також виїхали в поле, де працювала одна з найстаріших у автопарку «Джондір-Б» вантажівок Scania, яка є у «Джондір-Б». По дорозі ми зустрічали і тягачі Scania інших господарств. За словами Петра Бірбінюка, побачивши ефективність роботи машини в йго господарстві, сусіди вирішили придбати у собі таку аграрну вантажівку.

В полі Scania G400 була задіяна на посіві озимої пшениці, підвозила посівний матеріал. За словами водія Івана Колесникова, який працює на машині вже два роки, авто жодного разу за цей період не застрягало в багнюці.

Іван Колесніков, водій «Джондір-Б»

До речі, поле, яке ми відвідали, розташоване на колишньому армійському полігоні. Петро Бірбінюк розповідає, що у 46-ому році минулого століття звідси вивезли 5 сіл і на території 40 тис. га розташувався воєнний об'єкт. Аграрій додає, що і по сьогодні тут інколи викопують снаряди з того часу. Один із них ми помітили зовсім недалеко від ріллі.

Снаряд

Саме таким видався візит на південь України до господарства з назвою «Джондір-Б». Як бачимо, доволі різноманітне господарювання, яке поєднало у собі і логістику, і оренду, і обробіток власних земель. Сподіваємося ці секрети успіху стануть вам в пригоді.

© Андрій Губін, Юрій Токмань, 2019 р., Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus