Мін’юст та Мінагрополітики виявилися неготовими до рішення ЄСПЛ (ОПИТУВАННЯ)

368
0
Мораторій на землю сільськогосподарського призначення порушує Європейську конвенцію з прав людини
Kurkul.comМораторій на землю сільськогосподарського призначення порушує Європейську конвенцію з прав людини

Заборона в Україні на купівлю та продаж земель сільськогосподарського призначення порушує Європейську конвенцію з прав людини. Такого висновку дійшов Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ), розглянувши справу «Зеленчук та Цицюра проти України» (Zelenchuk and Tsytsyura v. Ukraine). Суд зазначив, що жодна інша країна у складі Ради Європи не вводила такої заборони і підкреслив невідповідність підходу України до припинення мораторію. 

Рішення Суду є обов’язковим до виконання Україною. Проте, інформацію про те, що Уряд має вжити заходів для усунення цього порушення вказано у не у резолютивній частині (обов’язкова до виконання), а у мотивувальній.

«Там ідеться про те, що мораторій на відчуження земельних ділянок суперечить Конвенції, а отже уряд має вжити заходів для усунення цього порушення. Утім: 1) це зазначено НЕ в резолютивній частині, а в мотивувальній; 2) сам Суд зазначає, що уряд не повинен вживати заходи зразу. У таких випадках зазвичай ідеться про «розумний строк». А це поняття дуже широке, але не рік і, скоріше за все, не два», — повідомили в ексклюзивному коментарі Kurkul.com власні джерела в уряді.

Також суд не призначив жодних грошових компенсацій двом позивачам, окрім відшкодування державою судових витрат у розмірі €3 000 кожному. Ця сума має бути сплачена протягом трьох місяців із дня набуття відповідним рішенням статусу остаточного. У випадку невиплати на суму компенсації нараховуватиметься пеня. Отже, сам факт встановлення порушення є достатньою справедливою сатисфакцією, пояснює наше джерело. Хоча, якщо будуть наступні позови від інших осіб, вони можуть мати більш негативні наслідки як для репутації, так і для бюджету держави.

ЄСПЛ виніс рішення 22 травня, а офіційного роз’яснення документу від Мін’юсту немає до цього часу. При цьому в уряду є тримісячний строк на те, щоб передати справу на розгляд Великої палати Суду, іншими словами — оскаржити згадане рішення ЄСПЛ. Колегіальне вирішення таких питань є прерогативою Кабінету Міністрів Україні. Чи виявлять бажання скористатися аналогічним правом заявники, пані Зеленчук і пан Цицюра, невідомо.

Учасники ринку вважають, що обидва міністерства лише затягують час, бо рішення Суду стало для них несподіванкою. До того ж, на носі вибори.

Як ви ставитесь до зняття мораторію на продаж земель с/г призначення?

  • Мораторій треба зняти

  • Мораторій слід продовжити

  • Зняти треба, але зараз цього робити не слід

  • Байдуже

Дізнавайтесь першими найсвіжіші фермерські новини України на нашій сторінці в Facebook, на каналі Telegram, а також підписуйтесь на Куркульський вісник.

Выполнено с помощью Disqus