Ціна української землі виросте в 3,5 рази — Світовий банк

11 жовтня 2018 2195 0
Ціна української землі виросте в 3,5 рази — Світовий банк

Світовий банк прогнозує зростання цін на с/г землю при відкритті ринку землі з $1 до $3,5 тис./га. Про це розповіла директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен, передає AgroPolit.com.

«Коли ми робили ці розрахунки, то брали за основу модель, яку збирався використовувати уряд України. Згідно з нею, тільки резиденти, громадяни України, мали право купувати землю. Принаймні, у найближчому майбутньому. Ціна на землю залежатиме від низки факторів. Передусім від того, які обмеження будуть на купівлю, чи зможе земля використовуватися як застава. Це критичний момент з точки зору повноцінного функціонування ринку. Наша команда дійшла висновку, що на першому етапі після відкриття ринку землі ціна буде нижчою. Можливо, $1-1,5 тис/га. З часом, коли ринок стане більш зрілим, ціна підвищиться до $3-3,5 тис. Для того, щоб такі ціни колись сформувалися, мусить з'явитися прозора система ринку, доступний, відкритий для всіх реєстр земельних ділянок з їхньою вартістю», — зазначила вона.

За її словами, нинішній статус-кво шкодить народу. Мораторій вигідний двом групам людей, які багатіють завдяки мільйонам власників землі.

«Перша — це люди, які орендують землю за мізерну плату. Друга — ті, хто використовують мораторій для власної наживи. Ці групи дуже впливові і пов'язані. У них є доступ до грошей та ресурсів. Завдяки їм вони змогли утримувати дію мораторію майже двадцять років», — наголосила Сату Кахконен.

Вона додала, що 4,5 млн власників земельних паїв не отримують ті кошти, які б вони могли отримати при справедливій ціні на свої наділи. Саме тому Європейський суд з прав людини ухвалив рішення, що такий мораторій порушує права людини.

«Чесно кажучи, я не знаю, коли мораторій буде скасовано, але я сподіваюся, що це відбудеться якнайшвидше, щоб люди могли використовувати свої активи для свого ж блага», — пояснює вона.

На її думку, скасування мораторію стимулюватиме подальше економічне зростання України.

«Зараз Україна не використовує на 100% свій сільськогосподарський потенціал. На шляху інвестицій у сферу сільського господарства є багато перепон і земельний мораторій серед них — номер один», — розповідає Сату Кахконен.

Виконано за допомогою Disqus