Реклама

В Україні планують створити систему контролю вирощування ГМ культур

16 березня 2023 80 0
В Україні планують створити систему контролю вирощування ГМ культур
Kurkul.com

В Україні необхідно створити реєстр та систему контролю вирощування ГМ культур, щоб чітко володіти інформацією щодо обсягів та площ їх виробництва. Найбільше це стосується кукурудзи та сої. Таку думку висловив перший заступник Міністра агрополітики Тарас Висоцький, пише пресслужба Мінагрополітики.

Як зазначили у відомстві, впорядкувати вирощування ГМО культур в Україні має законопроєкт №5839 «Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки».

«Треба чітко зрозуміти переваги продукції без ГМО на світовому ринку. Зокрема, це стосується вирощування генно-модифікованої кукурудзи. Позиція Мінагрополітики — не дозволяти її вирощування та будь-який обіг на території України. Що стосується цукрового буряку і ріпаку (в Україні за інформацією учасників ринку все ж таки  є досвід культивування цих ГМ культур), то наша пропозиція — відтермінувати заборону їх вирощування мінімум на вісім років», — зазначив Тарас Висоцький. 

За його словами, Мінагрополітики спільно з представниками Європейського Союзу, народними депутатами та стейкхолдерами доопрацювали законопроєкт, врахувавши більшість зауважень та застережень.

«Фактично наша країна зробила вибір і чітко прямує у напрямку ЄС. Тому всі зміни та реформи відбуваються також у цьому ключі. І аграрний сектор працюватиме по встановлених в ЄС правилах. Звісно, буде певний час для їх впровадження, діятимуть перехідні положення, можливо інші аспекти. Що стосується ГМО, то це питання біологічної безпеки й жодних компромісів тут не буде. І всі питання в цій сфері необхідно врегулювати до моменту вступу України до ЄС», — наголосив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України.

Читати за темою: Якщо в Україні дозволять ГМ-ріпак, то його буде знищено на 100% — Дробязко 

Законопроєктом №5839 передбачається:

  • розмежування повноважень органів державної влади з метою усунення дублювання функцій у сфері поводження з ГМО;
  • удосконалення системи оцінювання ризиків ГМО щодо можливого впливу на здоров’я людини та навколишнього природного середовища;
  • запровадження повноцінного регулювання генетично-інженерної діяльності в замкненій системі;
  • запровадження європейських механізмів державної реєстрації ГМО та створення єдиного реєстру ГМ-джерел (в чинному Законі  три реєстри: ГМО, генетично-модифікованих сортів рослин та харчових продуктів);
  • запровадження поняття післяреєстраційного моніторингу та простежуваності;
  • удосконалення вимог до маркування ГМ-продукції;
  • посилення державного контролю на всіх етапах поводження з ГМО (створення, випробування, виробництва/вирощування, обігу і маркування), а також встановлення відповідальності за порушення законодавства у цій сфері.

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2023 р. 

Виконано за допомогою Disqus

Реклама