Побутує думка, що в разі неможливості зрошення в найближчі роки альтернативою може стати повернення Півдня до богарного землеробства.
Водночас головний агроном господарства «АТФ «Агро-Діло» з Миколаївщини (входить до Миколаївського кластеру компанії A.G.R. Group) Юрій Павлович відмітив, що такий розвиток подій можливий, але виллється значним зниженням урожайності.
Детальніше читайте в матеріалі «Відновлення зрошення після підриву дамби Каховської ГЕС: досвід господарства «Агро-Діло» на SuperAgronom.com.
«Південь — це зона ризикованого землеробства. У нас нормальний рік, коли більш-менш опади є, припадає раз на чотири або навіть п’ять років. Переважають посушливі роки. Буває таке, що урожай повністю згорає. Тому, як тимчасове вирішення проблеми відсутності зрошення, можливо перейти на систему «пар, зернові, соняшник». Інші культури тут вирощувати не можемо», — обґрунтував він.
На його думку, ланка під паром повинна становити до 30% для того, щоб відбувалося накопичення зимової вологи та, в результаті, отримати якийсь врожай. Втім, виникає інше питання: чи економічно вигідний пар?
Врожайність на зрошенні в господарстві «Агро-Діло» зазвичай мають таку: 10-12 т/га кукурудзи, 3-4 т/га ріпаку, 6 т/га озимої пшениці, 3-4 т/га сої.
Обсяги поливу в господарстві завжди розраховують під планову урожайність. Головний агроном зазначив, цього року націлені отримати 3-4 т/га сої, соняшник в таких самих обсягах, а ось по ріпаку отримати того, що хотіли вже не вийде через запізнення зі зрошенням.
Читайте також: Фермерам Півдня доведеться повернутися до технологій богарного землеробства
До слова, ярий ріпак в господарстві посіяли вперше. Встигли посіяти вчасно до дощів, втім затримка зі зрошенням вже позначилася на потенціалі врожайності, каже агроном. Щодо решти культур, додає він, то все залежить від того, як буде з пальним та чи буде вода.
«Важко спрогнозувати, з якими викликами ще доведеться зіткнутися. Але радує, що керівництво тримається мети відновити зрошення у кластері на 100%, планують доставити ще одну дощувальну машину. А особисто я сподіваюся, що всі робітники нашого кластеру зустрінуть новий рік і будуть далі працювати. Бо найголовніше — це люди. Як будуть люди і бажання, то все решту зробимо», — підсумував Юрій Павлович.
© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2023 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.