Реклама

Фермер із деокупованої частини Харківщини ще досі не може зібрати врожай 2022 року

25 серпня 2023 352 0
Беседін Олексій, керівник ФГ «Ланндар» та ФГ «Колос»
Беседін Олексій, керівник ФГ «Ланндар» та ФГ «Колос»

Вже майже рік господарства ФГ «ЛАННДАР» та ФГ «Колос» на Харківщині деокуповані, проте повноцінно працювати не можуть.

Про це розповів герой проєкту «Аграрне Відродження» Олексій Беседін в матеріалі «Урожай 2022 року ще стоїть у полі — проєкт «Аграрне відродження» про життя після деокупації» на Kurkul.com.

За словами фермера, восени вдалось зібрати лише малу частину врожаю соняшнику. Кукурудза на зерно також залишилась в полі.

Засіяли цьогоріч всього 600 га, але вже сьогодні фермер бачить, що частину врожаю не зможе зібрати. Решта територій — засмічено. Туди фермер не має доступу, хоча не проти їх засівати.

«На рахунок мін поки не знаю, оскільки ми елементарно не можемо дістатись до тих полів. Вони стоять ще з торішнім врожаєм. Виходить, ці території близько до лінії розмежування і туди доступу немає. Люди також не ризикнуть туди поїхати. Це дуже велика проблема для господарства», — поділився він.

Гуманітарне розмінування на території господарств фермера не проходить. Такого роду розмінування передбачене на території поза 20 км від лінії фронту, в той час, коли с. Курилівка за 15 км від бойових дій. Тому цілу зиму фермер разом з військовими здійснював аеророзвідку, щоб виявити на яких з його полів є небезпечні обʼєкти. Таким чином оглянули 700 га. Але це не розв'язує проблему засміченості.

«Робимо власну протимінну машину. Для цього їздили до людей, подивились, як у них це працює, і тепер наші інженери мудрують. Ми розуміємо, що треба сіяти і попереду трактора доведеться пускати машину-розмінувальник. На своїх полях ми знаходили різні залишки снарядів, міни. Завжди викликали спеціалістів з ДСНС. Вони доволі швидко реагують. Але все побачити неможливо, тому потрібні дієвіші методи», — пояснив фермер.

Він додав, що, на щастя, трагічних випадків у господарстві не було. Але був не один випадок, коли людей під час роботи на полі поранило від осколків мін.

Також Олексій зазначає, що є велика проблема з кадрами. Населений пункт знаходиться фактично у «сірій» зоні. Через високі ризики люди не хочуть сюди повертатись. От, наприклад, бухгалтерка фермера на даний час знаходиться в Харкові. І доводиться ледь не щонеділі туди відвозити документи, щоб вчасно занести їх у систему.

«Постачання пального, ще більш-менш вистачає. Наші партнери, з якими ми працювали до війни, погоджуються возити. Як далі буде — не знаю. А щодо добрив, насіння — то це велика проблема. Фактично цього року посіялись завдяки допомозі The Howard G. Buffett Foundation та компанії LNZ Group», — розповідає він.

У планах фермера відновити господарство до довоєнних обʼємів. Але для цього треба, щоб лінія фронту змістилась.

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2023 р. 

Виконано за допомогою Disqus

Реклама