Реклама

Фермер з Житомирщини планує майже втричі збільшити плантацію міскантуса

25 червня 2024 4678 0
Збір міскантуса
Збір міскантуса

Американські фермери вважають міскантус простою й прибутковою культурою, адже плантація живе до 20-25 років: один раз посадив і протягом тривалого часу збирай суху масу і май кошти. Ринок збуту розвинений, завжди є попит. 

Однак, українських виробників міскантуса можна порахувати на пальцях і на це є причини. Про це пише SuperAgronom.com.

  • Перша причина — це досить велика сума інвестицій, яку потрібно вкласти на старті. 

Середня ціна 1 га промислової плантації (17 000 рослин на гектар) складає десь близько 130 000 грн, близько 80% — на посадковий матеріал, решта на механізацію, технологію, оплату праці та дизельне пальне.

Посадковий матеріал міскантуса коштує близько 9 грн за одну ризому, плюс варто враховувати логістику і розмитнення. В Україні посадковий матеріал коштує близько 7 грн. Також, якщо ви плануєте площу під культурою понад 5 га, варто придбати специфічну саджалку. Її орієнтовна ціна €50 тис. Не кожен може дозволити собі такі капіталовкладення. Тим більше, що окупність буде не раніше третього року, а чистий прибуток — не раніше п’ятого. 

Сума прибутку з міскантуса різниться залежно від того, чи вирощується культура для своїх потреб, чи на продаж. Якщо на продаж, то в якому вигляді — січкою чи переробляти на пелети, або на пальне тощо.  

  • Друга причина — складність отримання посадкового матеріалу міскантуса і його зберігання.

Кореневища міскантуса спершу викопують і  розрізають, що займає час. А вікно між збиранням і посадкою мале. Що ще важливіше — зберігати ризоми, щоб вони не зіпсувалися, а це ще той виклик! Температура у сховищі має постійно підтримуватися на рівні 1°C.

«Велика помилка фермерів, які починають вирощувати міскантус, якраз-таки криється у зберіганні посадкового матеріалу. До посадки він має зберігатися у сховищах зі спеціальною температурою і вологістю, це дуже впливає на схожість. При високій вологості і температурі понад 1°C, ризоми втрачають енергію проростання і схожість знижується, ризоми починають підгнивати. У нас є власне комп’ютеризоване овочесховище, але більшість аграріїв такого не мають, тому нерідко, коли найбільше збитків вони отримували на старті», — пояснив Вадим Кричковський, співзасновник ТОВ «Міскантус технолоджи» і директор ТОВ «Органік-Д».

Вирощувати міскантус Вадим Кричковський почав у 2022 році, спонукали два чинники — малородючі піщані і торфові ґрунти в господарстві на Житомирщині, які часто підтоплюються, та бажання диверсифікувати бізнес.

Нині в господарстві міскантусом засаджено 110 га, в планах на наступний рік — збільшити цю площу до 300 га, а до 2028 року — розвинути плантацію до 2,5 тис. га і розпочати будівництво целюлозно-паперової фабрики.

Наразі переробляють біомасу в пелети, на які є високий попит в країнах ЄС. Пелети там використовують за двома призначеннями: щоб спалювати та як підстилку для коней. До прикладу, таку підстилку часто замовляє кінна поліція в Німеччині. Перевага в тому, що ця підстилка безпечна, бо коні її не споживають. Аналогічний попит на продукт в ОАЕ.

Читайте також: Чехи вирощуватимуть на Волині енергетичну тополю

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2024 р. 

Виконано за допомогою Disqus

Реклама