28 липня 2024, 09:00, Україна

Довгострокові ягідні проєкти необхідно реалізовувати на власній, а не орендованій землі — думка

Довгострокові ягідні проєкти необхідно реалізовувати на власній, а не орендованій землі. Таку думку висловив співвласник СВК «Ягідки» Олександр Демочко в інтерв'ю «Податківці не розуміють, чому в нас немає урожаю в січні» на Kurkul.com.

«Безперечно, земля має бути у приватній власності. Адже це довгострокова інвестиція. Капіталовкладення у проєкт на 1 га складає приблизно $30 тис. Я б не радив нікому входити в проєкт з такою вагою інвестицій на орендованій землі. Треба розуміти, що після посадки три роки ви просто доглядаєте, обслуговуєте сад, а потім починаєте розганятися, включаєте у свій проєкт збирання і так далі. А якщо ваш договір оренди закінчується? Ви повинні піти до орендодавця і сказати, що продовжмо на тих же умовах, але ви не знаєте, як ви будете з ним домовлятися в майбутньому і що він може надумати. Виникають певні зайві ризики для обох сторін», — пояснив фермер.

На його думку, для розвитку промислового садівництва ринок землі — це корисний елемент реформи.

«Однак я не думаю, що у країні, яка перебуває в умовах війни, можна продавати землю. Я за те, що її вартість має бути справедливою. Я  за розвиток ринку землі та набуття ним рис цивілізованого, але треба враховувати той фактор, який ми маємо сьогодні. Я б трохи пригальмував реформу. Бо в моєму розумінні, українці мають господарювати на своїй землі, мати можливість це робити на такому ж рівні, як іноземний інвестор, який має фінансовий інструмент, який має дуже привабливу процентну ставку тощо», — пояснив Олександр Демочко.

За його словами, варто було б лишити законодавство щодо земельної сфери у тому вигляді, яким воно було до 1 січня 2024 р.

«На мою думку, взагалі для того, щоб держава відбулася, розвивалася, гарантія права власності — це основа основ. Тобто, якщо згадувати період навіть Другої світової війни, коли чимало територій було окуповано, після війни люди повертались на ту територію, навіть не одразу, а через кілька років. То існувала процедура визнання тої чи іншої території, того чи іншого об'єкта власності за родичем людини, кому то належало.Навіть через 10 років ти повернувся з іншої країни з полону, неважливо, але твій батько володів крамницею чи на цій вулиці. Але ти повернувся і маєш змогу встановити право власності. Оце правильно, оце гарантія», — підсумував фермер.

Читайте також:

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2024 р.