На роботизованій фермі ПП «Євросем», яка входить до структури компанії «Ерідон», корів на доїння ніхто не тягне. Вони приходять самі. Це показовий момент запровадження так званої мотиваційної системи доїння.
Про це розповів Микола Дзюбан, керівник напрямку молочного тваринництва «Ерідон», в матеріалі «Тваринництво може приносити до 30% — досвід роботизації ферми Євросем» на Kurkul.com.
Процес доїння повністю автоматизований. Коли корова підходить до робота, відбувається її зважування і контроль здоров'я. Робот відстежує споживання гранул і автоматично коригує їх кількість на наступні доїння залежно від продуктивності тварини. При зменшенні надоїв кількість гранул зменшується, і навпаки.
«Система працює індивідуально з кожною твариною. Коли корова заходить, робот зчитує її дані й налаштовує процес доїння відповідно до її особливостей. Відхилення від очікуваного надою можуть сигналізувати про необхідність корекції раціону», — розповів спеціаліст.
Особливістю системи є мотиваційне доїння. Тобто корови можуть приходити доїтися, коли їм зручно. Деякі тварини дояться п'ять разів на добу. Робот не обмежує кількість доїнь, що сприяє збільшенню надоїв. А смачні гранули служать смаколиком, який заохочує корів приходити на доїння.
«Класичне доїння — це примусова процедура. Є чіткий розклад. Хоче корова, чи ні, а тричі на добу її приганяють на доїння. Мотиваційне — вільне доїння. Ми зі свого боку забезпечуємо мотивацію корови, зокрема за допомогою підкормки під час доїння. А тварина сама обирає, коли їй прийти на доїння. У нас є корови, які приходять на доїння п’ять разів на добу», — пояснив фахівець.
Читайте також: На фермах збільшилось виробництво молока
Він додав, що перехід від прив'язного до роботизованого доїння був непростим. Але корови адаптувалися. Середній час доїння однієї корови — 6 хв. 30 сек.
В результаті, у групі зі 100 голів швидкість доїння становить 3,5 кг молока на хв, це дуже хороший показник. Понад 50% корів у цій групі дають більш як 50 кг молока.
«Такі результати досягаються завдяки індивідуальному підходу. Робот може доїти різними способами: по колу, навхрест, вправо-вліво — все залежить від того, як зручніше тварині. Адже корова, якій некомфортно, не віддасть молоко повністю», — додав Микола Дзюбан.
© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2025 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.