Багатовекторний кооператив виведе фермерів з боргів — експерт

15 червня 2016 76 0
Кооперація розвиватиме фермерство
pixabay.comКооперація розвиватиме фермерство

Усі дрібні фермери мають одну головну проблему — вони дрібні, заявив експерт з економіки та розвитку ГО Agro.ReformsUA Костянтин Паскевич, повідомляє Аgronews.

За його словами, сам по собі дрібний фермер залишається незахищеним перед впливом зовнішніх і внутрішніх факторів. Тому він приречений, одночасно відчуваючи «тиск» як з боку ринку, так і своїх обмежених можливостей.

«Фермери усього світу намагаються отримати синергію від об'єднання у кооперативи. Синергія у цьому випадку — це мінімізація витрат і збільшення доходів. Мінімізація відбувається через оптові закупівлі, а максимізація доходів виключно через поліпшення умов продажу», — сказав він.

Він переконаний, що дрібні фермери можуть бути досить успішними у вирощуванні нішевих культур — ягід, горіхів, часнику і т. ін. При наявності механізму постійного збуту своєї продукції. При цьому треба робити диверсифікацію, щоб потім не вийшло що «всі яйця складені в один кошик».

«Рішенням може бути змодельована ситуація створення багатовекторного кооперативу, який за рахунок узгодженого всередині розподілу виробництв почне «згладжувати» сезонність продукції», — вважає експерт.

Також додав, що практично будь-яка культура у сільському господарстві має свою сезонність, як у вирощуванні, так і у цінах реалізації. Відповідно 8 місяців фермер вкладається у бізнес, інші ж 4 збирає і продає свій урожай. За 8 місяців роботи дрібний фермер накопичує борги за ЗЗР, паливо, насіння перед постачальниками або банком, оскільки у нього немає у достатній кількості оборотного капіталу. Це призводить до збільшення собівартості продукції.

«До того ж, у нього часто немає можливості якісно зберегти свій урожай в очікуванні вигідної пропозиції на ринку, і, в більшості випадків, він продає його ще з поля за копійки. Плюс до всього, на фермера впливають і зовнішні фактори — погода, інфляція, нестабільна ситуація на ринку. Після того як він розрахується по боргах у нього фактично нічого не залишається», — підсумував він.

Виконано за допомогою Disqus