Червона литовська

114
Червона литовська порода Джерело: roysfarm.com
Назва породи Червона литовська Lithuanian red
Тип тварини ВРХ
Напрямок ВРХ - молочні
Компанії племрепродуктори

Історія

Порода сформувалася на початку XX ст. в результаті поліпшення годівлі та утримання аборигенної литовської худоби, відбору та підбору особин і складного відтворювального схрещування з культурними породами: айрширською ангельнською, голландською, червоною датською, швіцькою, шортгорнською. Помісей відбирали за ознакою молочності. Генеалогічна структура заводської частини червоної литовської породи представлена ​​18 лініями і родинними групами, найбільш перспективними з них є 10 ліній споріднених груп. Селекційна програма вдосконалення червоної литовської худоби включає поряд з чистопородним розведенням використання биків червоної датської та ангельнской порід для створення жирномолочних ліній.Червона литовська порода розводиться в 18 районах північній і північно-східній частині Литви. Щорічно в Казахстан, Узбекистан та інші країни, вивозиться до 10 тис. голів племінного молодняку.

Стандарт породи

Більшість тварин яскраво вираженого молочного типу. Основні проміри племінних корів (см): висота в холці – 126, коса довжина тулуба – 157, ширина грудей за лопатками – 43, глибина грудей – 69, обхват грудей- 188, обхват п’ясті – 19. Масть худоби – червона. Середня жива маса корів – 470 кг, записаних в племінні книги – 520 кг, бугаїв – 750 кг.

Господарська характеристика

Молодняк червоної литовської худоби має високу швидкість росту, гарну перетравлюваність корму і дає м’ясо хорошої якості. Бички на інтенсивній відгодівлі в 12-місячному віці мають масу 413 кг, в 15-місячному – 503 кг. Забійний вихід – 58,6 %, вихід м’якоті – 81,6%. Середньодобовий приріст бичків за період від 6 до 15 місяців – 1032 р. Середня продуктивність 164 тис. корів – 3544 кг молока з 3,93 % жиру, 2,2 тис. корів в племінних господарствах – 4555 кг з 4,10 % жиру.

Генетичний аналіз червоного литовського худоби по групам крові показав, що за локусом В і С у тварин цієї породи виявляється множинний алелізм. Ступінь гомозиготности в породі вельми низька (6,8 %). Вона свідчить про високу гетерогенності червоного литовського худоби і великі потенційні можливості поліпшення породи шляхом консолідації популяцій з метою накопичення корисних генів.