Російська рисиста

465
Російська рисиста Джерело: dovidkam.com
Назва породи Російська рисиста Russian Trotter
Тип тварини Коні
Напрямок Коні - упряжні
Компанії племрепродуктори ТОВ НВА «Перлина Поділля» Мирогощанський аграрний коледж ТДВ «Русь» ТОВ «Племінний репродуктор «Еліта» ТОВ СУТСП «Ел-Тур» ПСП «Комишанське» ТОВ «Перемога-Плюс»

Історія

Російська рисиста порода коней виведена методом міжпородного схрещування орловської рисистої породи з американською стандартбредною з подальшим розведенням помісей «у собі». Ця порода створювалася в умовах інтенсивної годівлі концкормами, стайнево-пасовищного утримання, раннього тренування і випробувань, а також добору та підбору за жвавістю та бажаним запряжним типом.Загалом же у створенні російської рисистої породи коней можна виділити три періоди.

Перший (90-ті роки XIX ст/ – 1914 р.) відомий тим, що розпочалося схрещування орловських кобил з американськими жеребцями. Другий період (1914—1927 pp.) характеризувався припиненням ввозу американських коней через початок першої світової війни.Третій період (1927—1949 pp.). A. M. Владикін у 1927 p., очолюючи групу вчених, за дорученням Наркомзему РСФРР склав план племінної роботи з орлово-ростопчинськими помісями, який передбачав створення нової породи. Нова порода вітчизняних рисаків була затверджена в 1949 р.

Найбільш розповсюджена порода коней в Україні. Нині поголів’я цієї породи в нашій країні налічує близько 140 тис. голів, або 34,9 % від загальної кількості коней.

Стандарт породи

Коні російської рисистої породи поєднали в собі великий зріст, нарядність форм та масивність орловських рисаків з високою жвавістю американської стандартбредної породи коней. Сучасні російські рисаки мають міцну суху конституцію, пряму спину, добре виповнений м’язами поперек, правильної будови кінцівки, міцні сухожилля та зв’язки суглобів.З вад екстер’єру можна вважати опущений круп, в окремих тварин, шаблюватість задніх та розкид передніх кінцівок, м’які й прямі бабки, цибатість, вкороченість, перехват під зап’ястям та понижену плодючість кобил. Середні проміри кобил 159–162–184–19,8 см.

 Господарська характеристика

Біговий клас рисаків визначається їх жвавістю на 1600 м. Серед російських рисаків 729 ввійшли до класу 2.05, і за цим показником вони на рівні вимог європейського стандарту. Цьому успіху сприяла передусім висока селекційна робота і вдосконалення технології утримання, вирощування, тренування та випробування коней. Основними завданнями селекційної роботи з російською рисистою породою є підвищення жвавості, скороспілості та плодючості при збереженні великого росту і легкозапряжного типу. Основним методом поліпшення є чистопородне розведення, а також прилиття крові переважно стандартбредних коней та обмежено французьких рисаків. Чистопородні жеребці й кобили належать до ліній Подарка, Гільдейця, Трепета, Заморського Чуда, Додиря, Лоу Ганновера, Воломайта, Скотленда, Аксворті.