Назва породи | Українська верхова Ukrainian |
Тип тварини | Коні |
Напрямок | Коні - верхові |
Компанії племрепродуктори | ТОВ «Перший Сумський племінний конезавод» СФГ «Кінний завод «Сніжків» СТОВ «Вікторія» Ерастівська дослідна станція ДУ ІЗК НААН АФ «Проскурів» СТОВ «Черкасиплемсервіс» |
У 1945 р. в Україні було розпочато роботу по виведенню нової вітчизняної породи верхових коней. Для її створення використовували місцевих верхових коней, збережене поголів’я Новоспасівського та інших кінних заводів Луганської області, жеребців та кобил західноєвропейських напівкровних порід (тракененська, ганноверська, угорські), а також жеребців орлово-ростопчинської та чистокровної верхової порід. Спочатку роботу проводили в Українському кінному заводі № 173 (Дніпропетровська область), а згодом у Провальському, Скадовському та Олександрійському кінних заводах. Після ліквідації перших трьох кінних заводів до роботи підключились Дніпропетровський, Деркульський, Ягільницький, а з 1975 р. і Лозівський кінний завод. Методичне керівництво здійснювали ВИДІ конярства та колишній Український трест кінних заводів. За піввіковий період спеціалістами і працівниками кінних заводів, племконеферм методом складного відтворювального схрещування була виведена оригінальна порода верхових коней, яка поєднала в собі енергійний темперамент, силу і жвавість чистокровних, красу й елегантність форм орлово-ростопчинської, великий зріст, масивність, продуктивність рухів та спортивні якості західноєвропейських порід, міцну конституцію, високу плодючість та адаптивність місцевих порід.Наказом від 16 жовтня 1990 р. № 168 Державна комісія Ради Міністрів СРСР по продовольству і закупівлях затвердила нову породу коней, присвоївши їй назву українська верхова.
Характерними рисами екстер’єру цих коней є гармонійна будова тіла, пропорційна з прямим профілем голова, довга, високо поставлена шия, глибокі й широкі груди, пряма спина, довгий, добре обмускулений круп, міцні кінцівки. Як недоліки екстер’єру трапляються шаблюватість кінцівок, запале зап’ястя, звислий круп тошо. Переважають масті гніда з відтінками, руда, ворона та каракова, інші зустрічаються дуже рідко. Середні проміри коней української верхової породи (см): жеребців – 165,4–165,0–192,2–20,7, кобил – 162,8–162,5–191,7–20,1.
Рекорд за жвавістю належить кобилі Хохлатка, яка подолала дистанцію 1600 м за 1 хв 40 с. Спортсмени України на конях цієї породи неодноразово були переможцями змагань на чемпіонатах світу і Європи й отримали золоті та срібні медалі (XXII Олімпійські ігри в Москві, міжнародні змагання «Дружба-84» у Польщі, у 1993 р. у Москві і Львові в змаганнях з подолання перешкод). Українські верхові коні користуються попитом у країнах Східної та Західної Європи, Балтії, Білорусі та ін. Вони добре проявили себе на різноманітних сільськогосподарських роботах. Жеребці є цінними поліпшувачами місцевих коней.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.