Кавказька бура

171
Кавказька бура порода Джерело: fermers.ru
Назва породи Кавказька бура Caucasian brown
Тип тварини ВРХ
Напрямок ВРХ - молочно-м’ясні
Компанії племрепродуктори ТОВ «Генетичні ресурси»

Історія

Селекціонери поставили перед селекторами завдання – створити породу високодійних корів. З цією метою місцевих корів схрещували з швіцькими бугаями. Висока молочна продуктивність є спадковим фактором. Для схрещування відбирали бичків, матері яких відрізнялися хорошими надоями. Робота тривала 30 років, починаючи з 1930 року.

Нова порода була офіційно зареєстрована в 1960 р, як кавказька бура, молочно-м’ясної продуктивності. У той же час розвивалася друга лінія кавказької породи ВРХ — м’ясо-молочна. Кавказьких корів схрещували з биками костромської і лебединської породи. В результаті селекції масть тварини не змінили, але вихід м’яса у них більший, ніж у місцевої худоби і у поголів’я, яке має характеристики швіцьких ВРХ.

Стандарт породи

За зовнішнім виглядом худоба кавказької бурої породи досить гармонійно складенна, але має коротке тіло. Корови невисокі – висота в холці від 123 до 129 см, ширина грудей коливається від 37 до 41 см. Голова маленька, шия коротка, зад широкий, трохи звислий (ширина в маклоку близько 50 см), ноги трохи вкорочені. Вим’я у корів, як правило округлої форми, але зустрічається і чашоподібне. Масть корів бура, різних відтінків. Жива маса корів коливається від 450 до 550 кг, бугаї важать в середньому 750 кг.

Господарська характеристика

Кавказькі бурі корови мають гарні відтворювальні якості. У корів часто народжується по два, а іноді і по три теляти. За продуктивністю худобу кавказької бурої породи розділяють на два напрямки: молочного та подвійного (комбінованого) напряму продуктивності. У свою чергу, корови подвійного напряму продуктивності, бувають з ухилом як в молочний (молочно-м’ясного напряму продуктивності) так і в м’ясний (м’ясо-молочного напряму продуктивності) тип.

Показники молочної продуктивності бурої кавказької породи корів значно різняться в залежності від продуктивних якостей тварин. Так, корови бурої кавказької породи молочного типу мають найвищий показник молочної продуктивності (в племінних господарствах вони дають 4000 – 4500 кг молока жирністю 3,8 – 4 %, і вмістом білка 3,3–3,4 %). У свою чергу, молочно-м’ясний тип корів дає молока на 23,5 % менше молочного типу. А найнижчий показник молочної продуктивності мають корови м’ясо-молочного типу – вони дають на 61,1 % менше молока, ніж корови молочного напряму продуктивності. М’ясні якості худоби кавказької бурої породи досить хороші. Забійний вихід коливається від 53 до 60 %, в залежності від віку, вгодованості і маси тварини.