Джайдара

222
Джайдара Джерело: fermer.ru
Назва породи Джайдара Jaidar
Тип тварини Вівці
Напрямок МРХ - м’ясні
Компанії племрепродуктори ТОВ «ВКФ «Бородіно-А»

Історія

Це таджицька курдючна порода овець м’ясо – сального напрямку, створена методом селекції – за допомогою тривалого відбору та підбору тварин по їх здатності швидко нагулювати і накопичувати запаси жиру в курдюці. Відповідно до плану породного районування поширена ця порода в усіх районах Узбекистану, крім західних напівпустельних і пустельних, гірських районів, де розводяться відповідно каракульські і гіссарські вівці. Широке поширення отримала ця порода і в північних районах Таджикистану (Аннінському, Пенджакентському, Ура-Тюбінскому, Гатчинському і Науському).

Стандарт породи

Вівці джайдара відрізняються міцною конституцією. Характерна особливість цієї породи овець – коротконогість і розтягнутість тулуба. Тварини мають міцний, добре розвинений кістяк і правильної форми статуру. Зовнішній вигляд овець породи джайдара також характеризує широка і глибока груди, пряма спина, добре розвинені крижі, а також мають широкий і підтягнутий курдюк. Більшість тварин цієї породи злегка горбоносі і з довгими вухами. Переважна масть чорна (65–70 %), зустрічаються вівці рудої, бурою і сірої масті.

Господарська характеристика

Барани породи джайдара важать 100–110 кг, матки – 60–65 кг. Молодняк має гарну скоростиглість і енергію росту. Жива маса ягнят у 4-місячному віці становить 40 – 42 кг. Жива маса дорослої вівці перед забоєм 65–70 кг, туша масою 38–40 кг, забійний вихід 55–60 %. Вихід курдючного жиру – 10–12 кг, у кращих овець – 18–20 кг. Вовна в овець джайдара груба, в руні зазвичай міститься 45 – 60 % пуху, перехідних волокон – 7–18, ості – 20–26 і мертвого волоса – 9 – 16 %. Вовна косичної будови, довжина косиці – 8–11 см. Річний настриг з баранів – 2,5–3,5 кг, з маток – 2–3 кг. Для овець джайдара характерна хороша витривалість. Круглий рік їх утримують в основному на підніжному кормі: взимку – на пустельних і напівпустельних пасовищах, а влітку – на полонинах, де тварини добре випасаються і накопичують велику кількість жиру.