Дамаська

1621
Дамаська Джерело: pravdu.com.ua
Назва породи Дамаська Damascus
Тип тварини Кози
Напрямок МРХ - молочно-м’ясні
Компанії племрепродуктори ТОВ «Платон Агрікультура»

Історія

Одна з найкрасивіших порід у всьому світі, і це не перебільшення – дамаська порода кіз шамі. Справа в тому, що на їх батьківщині, в Сирії, кіз цієї породи так і називають – божественно красива. Історія породи досить велика, ще в древніх рукописах описана надзвичайно красива зовнішність кіз і їх продуктивні якості. Місцеві жителі навіть створювали різноманітні казки, пісні і приказки про кіз. Насправді порода називається шамі, місцеві жителі також використовують такі найменування, як баладі або алеппо. Вони дійсно мають гарний, шляхетний вид, володіють врівноваженим характером і високими продуктивними якостями. Добре приживаються і в інших країнах з більш теплим, або холодним кліматом. Має відмінні молочні показники, тому шамі часто використовують для схрещування з іншими породами, щоб підняти їх рівень молочності. Все більше і більше фермерів виявляють інтерес до цієї породи, тому шамі придбала визнання вже в багатьох країнах з інших континентів. Але все ж найбільш великими центрами по вирощуванню шамі вважається Кіпр, Палестина, Ізраїль і Сирія.

Стандарт породи

Справжня чистокровна шамі має очі молочного, практично білого кольору і красиву довгу шерсть, що нагадує пальто. Більшість представників породи рогаті. Ще одна характерна особливість породистих кіз – це звисаючі вуха, довжина яких може досягати 30 см.

Господарська характеристика

Порода відноситься до важкого типу, максимальна вага яку може набрати цап шамі становить 130 кг при зрості 1 м, а кози важать 80–90 кг з ростом 75–85 см в холці. Козенята народжуються досить великими – 4–5 кг, а через 3–4 місяці їх вага може досягати 35 кг. На материнському молоці козенята можуть додавати до 300 г щодня. За один окот кози можуть призводити від одного до чотирьох козенят, але найчастіше народжуються двійні. Лактаційний період становить 240–300 днів, за цей час коза може призвести понад 1000 літрів молока, жирністю 4 – 4,5 %. Шамі швидко дозрівають і готові до розмноження ще до 1 року. Цапи зазвичай дозрівають до 9 місяців, а кізоньки до 8–9 місяців. Не дивлячись на те що самки ще досить маленькі (важать близько 45 кг), але вже повноцінно можуть виходити своїх перших козенят. У наш час ці кози не загубили свої позитивні якості, а за участю вчених почали створюватися нові більш досконалі різновиди шамі. Завдяки вовні коза сприятливо себе почуває в спеку і в холод. Невибаглива до їжі, може прогодуватися на будь-якій місцевості.