Назва породи | Зааненська Zaanen |
Тип тварини | Кози |
Напрямок | МРХ - молочні |
Компанії племрепродуктори | ТОВ «Платон Агрікультура» ФГ «Еко-Карпати» |
Одна з небагатьох порід, виведена методом «народної селекції» у благодатній долині з соковитими травами Зааненталь Швейцарських Альп. У XIX столітті потужні, високоудійні тварини були помічені одним з впливових чиновників. Він і поширив славу про молочних кіз з поступливим характером по всьому світу. Вони потрапили в Америку, Україну, Росію, Австралію. На основі зааненської виведена знаменська, полтавська, орловська породи. Кожна країна «охрестила» демократичну породу на свій лад, американські зааненскі, британські зааненскі, білі короткошерсті, білі голландські, білі німецькі поліпшені. Порода визнана в США, на неї є племінна книга, що підтверджує чистопородность тварини зааненської породи.
Головна відмінність зааненских кіз від інших – це білий колір шерсті, досить великий розмір і яскраво виражені особливості молочного типу. Тулуб великий і щільний, кістки міцні і легкі. М’язова система розвинена непогано, шкіра тонка і еластична. Голова маленька, вуха невеликі, прямостоячі. Кінцівки довгі, міцні. У цапів є невеликі роги, в деяких кіз можуть бути також маленькі ріжки, а можуть зустрічатися і безрогі представники породи (у 75 % тварин немає рогів). Шерсть білого кольору, іноді з жовтим відтінком, коротка і груба. Якщо взимку сильні холоди, то зазвичай ще виростає підшерсток. На шиї часто утворюються невеликі шкіряні вирости, які обростають шерстю, в народі їх називають суржиком. Частина голови, вух і вимені не вкрите шерстю, на цьому місці утворюються темні пігментні плями. Вим’я нагадує за формою велике півкулю з довгими і товстими сосками.
Вага самок досягає 50–60 кг, самців – 75–85 кг. Кращі представники можуть досягати ваги в 100 кг (самці), а кози – 90 кг. У них народжуються великі козенята: вага при народженні до 4,5 кг. Щомісяця вони додають у вазі до 5 кг. Продуктивність молочна у кіз найкраща в світі, в середньої одна особина дає 1000–1200 літрів на рік, рекорд – 3507 літрів. Побити його поки не вдалося жодній іншій породі. Лактація триває від 280 до 360 днів в році, у ялових самок вона протягом двох років може бути безперервною. Молочні гени передаються по батьківській лінії, тому самців часто використовують для підвищення продуктивності інших порід. Кізоньки відрізняються доброзичливим характером, не агресивні. Вони невибагливі в утриманні, хоча кількість молока залежить від якості кормів. Важливо знати, що ця порода кіз без запаху, тому її можна утримувати навіть на невеликій території. Молоко кізок теж має приємний аромат. Неприємний запах можуть мати тільки самці плідники, тому їх тримають в окремих загонах.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.