Айрширська

3994
Айрширська порода Джерело: nastanova.com
Назва породи Айрширська Airshire
Тип тварини ВРХ
Напрямок ВРХ - молочні
Компанії племрепродуктори ДП «ДГ ім. Декабристів Інституту свинарства І АПВ НААН» ТЗОВ «Агрофірма «Угринів»

Історія  

Порода була виведена в суворих шотландських кліматичних умовах, в графстві Айршир, звідки і бере свою назву. Предком айрширської корови є шотландська місцева худоба, яку схрещували з голландськими, тисватерськими й олдернейськими типами ВРХ. Почали розводити цей вид худоби у 18 столітті. Офіційно айрширів визнали в 1862 році.

Оскільки тварини айрширської породи швидко звикають до нового клімату, вони популярні не тільки в європейських країнах (Фінляндія, Великобританія, Швеція), але й у Північній Америці.


Стандарт породи

Колір айрширської ВРХ — червоно-білий або коричнево-білий. Шерсть м’яка і густа, а шкіра щільна та еластична.

Характерними екстер’єрними особливостями айрширів є загальний гармонійний склад, яскраво виражений молочний тип (темперамент), середній формат тіла, пропорційно розвинена молочна залоза з циліндричними дійками, частками та чвертями.

Тварини цієї породи добре складені і мають міцну конструкцію тіла. Голова невеликих розмірів, груди досить широкі, а шия тонка. Ноги поставлені правильно. Спина пряма і широка, а крижі рівні.

Дорослі корови досягають 400-550 кг маси тіла, висота в холці близько 130 см. Бик важить близько 600-800 кг і має зріст 140 см (висота в холці).


Господарська характеристика

Айрширська порода – одна з лідерів серед молочних порід. Саме їй належить друге місце в світі за кількістю надоїв і перше за якістю молока.

Характерна ознака айрширів — високі молочність (5,5-8 тис. кг), жирність (4,2-4,3%), кількість білка (3,4-3,5%), оптимальна інтенсивність молоковіддачі (1,3-1,5 кг/хв.), індекс вимені (44-47%), низький рівень затрат корму на одиницю продукції взагалі та концентратів зокрема — відповідно 0,95 та 0,25 к. од. на літр молока.

Айрширська велика рогата худоба має задовільні м’ясні якості, забійний вихід становить 55-60%.

Порода погано переносить спеку, аж до зниження надоїв молока, тому в країнах, де переважає висока температура, вони зустрічаються рідко. Цей тип великої рогатої худоби добре підходить для пасовищного утримання.

Айрширська корова славиться своїм непростим характером. Вона дуже ляклива й досить агресивна до людей, але на доїння завжди йде з бажанням.