Реклама
Безступенева трансмісія виведе трактори українського виробництва на світовий рівень

Прорив в українському тракторобудуванні: харківський «політех» і ХТЗ об’єднали зусилля

3 лютого 2017 933 0

ХТЗ відновив свою роботу. Надію на відродження українського тракторобудування тепер мають не лише працівники заводу, але й вчені, студенти, аспіранти кафедри «Автомобіле- та тракторобудування» Харківського «політеху», яка кілька років тому презентувала унікальну для пострадянського простору розробку – безступеневу трансмісію. Вона виведе трактори українського виробництва на світовий рівень – стверджують конструктори. До того ж, завдяки цій трансмісії фермери зможуть модернізувати застарілі трактори і не «списувати» їх завчасно. Про її переваги, характеристики, можливості та перспективи Kurkul.com розповіли люди, які працювали над розробкою понад десять років.

Навздогін за світовими лідерами тракторобудування

Ідеєю створювати трактори із безступеневою трансмісією на кафедрі «Машино- та тракторобудування» НТУ «ХПІ» загорілися ще на початку 2000-х років, коли помітили, що найпрогресивніші закордонні фірми у сфері сільгоспмашинобудування (Fendt, John Deere, CLAAS, Massey Ferguson та ін.) все частіше роблять ставку на цю технологію. Проте реалізовувати її почали лише через десять років.

«У 2010 році ХТЗ уклав півмільйонний контракт з НТУ «ХПІ», і ми почали роботу над цією трансмісією. Проте в 2011 році робота призупинилася, оскільки тракторобудівний завод повідомив, що не має на це грошей. У 2013 році увірвався терпець, і ми сказали: ми все розробили, навіть креслення, дайте можливість довести справу до кінця! І нарешті ми «пробили» цю справу – всього за 9 місяців ми виготовили, зібрали і в кінці 2014 року виїхали на випробування в поле», — розповідає історію створення трансмісії завідувач кафедри, академік Вадим Самородов.

Але що ж, власне, таке ця безступенева трансмісія? Вадим Борисович Самородов разом із «делегацією» молодих вчених, аспірантів зустрів нас у одній з аудиторій «політеху», і продемонстрував цей механізм, і майже новенький трактор ХТЗ-21021, на якому він встановлений.

«Трансмісія дає можливість управляти трактором завдяки «одній кнопочці»: одним натисканням кнопки рушати з місця, збільшувати швидкість чи зменшувати, – це і є безступеневе управління. Тут все вирішує гідравліка. Тут змінюється лише подача з гідронасоса в гідромотор і, таким чином, тягове колесо розкручується або гальмує. 75% тракторів у світі працюють сьогодні на безступеневих трансмісіях. Але на всьому пострадянському просторі ми, харків’яни, першими взялися за її розробку і довели справу до кінця», — розповідає Вадим Борисович, і знайомить нас із молодими вченими, які працювали над її розробкою.

Польові випробування

Кандидат технічних наук Микола Мітцель досліджував роботу безступеневої трансмісії не у кабінеті, а безпосередньо у польових умовах. Він їздив з трактористами у поле, фіксував дані прямо у кабіні, в режимі онлайн, під час обробітку полів двох сільськогосподарських підприємств Харківської області.

«Трансмісія пройшла цілий ряд випробувань. Спеціально під неї підбиралося обладнання. Ми займалися тим, чим на заводі (ХТЗ — ред.) не займалися довгі роки. Ми отримали абсолютно нові для науки дані, виявили режими, які дозволяють економити пальне не на 10-15%, а на всі 20-25%. Паралельно працював ще трактор з механічною коробкою передач, різниця витрат пального на них складала 10-15% або 17-18 л при оранці 1 га», — ділиться спостереженнями Микола Мітцель.

Абсолютно інший рівень

Молодий науковець Євген Пилипенко працював над розробкою трансмісії з 2013 року. Патетично каже: ночей не досипав, а тепер мріє, щоб ХТЗ поставив її на конвеєрне виробництво.

«В цю справу вкладена душа. Я хочу, щоб ця трансмісія витіснила з виробництва уже застарілу механічну. Це виведе ХТЗ на інший, вищий рівень», — говорить Євген Пилипенко.

Вадим Самородов, якому свого часу довелось попрацювати на ХТЗ із нинішнім директором Андрієм Ковалем, покладає на «перезавантаження» заводу та зміну керівництва великі надії. За його словами, цю гідравлічну безступеневу трансмісію можна встановлювати на більшість тракторів виробництва Харківського тракторного заводу.

«Нова трансмісія підійде для тракторів, починаючи з моделі ХТЗ 150-К, тракторів серій 170 і 172. Це велика кількість тракторів, які у нас раніше випускались десятками тисяч», — стверджує Вадим Самородов.

Навіщо гідравлічна безступенева трансмісія фермерам?

Через те, що ХТЗ останній рік практично не працював, серійне виробництво безступеневої трансмісії на ньому так і не було розпочате. Хоча її вже оцінили на виставках як українські фермери, так і закордонні партнери. Вітчизняним сільгоспвиробникам вона цікава тим, що дає змогу модернізувати застарілі трактори. До того ж, ціна української безступеневої трансмісії у 6-7 раз менша, ніж закордонної.

«Фермери готові купувати її без трактора. Вона коштує від 140 до 150 тис. грн. Поставити її можна на будь-якій МТС: знімається кабіна, виймається застаріла трансмісія, і на її місце ставиться ця. Конструктори передбачили механізми, які роблять можливими такі маневри. Стандартна механізована коробка передач стільки раз буває в ремонті, що знімання кабіни і заміна трансмісії – це вже напрацьована роками операція для великих господарств. Більше того, у них вся необхідна для цього апаратура зазвичай є», — розповідає Вадим Самородов.

Розробники української безступеневої гідравлічної трансмісії стверджують, що за якістю вона нічим не гірша від закордонних аналогів, проте значно дешевша. Кажуть, вона без проблем відпрацює 6000 мотогодин, а це шість сезонів, близько п’яти років роботи трактора. І поки на ХТЗ поступово запускають виробництво, у харківському «політесі» чекають на делегацію із Туреччини – тамтешні тракторобудівники зацікавились розробками наших вчених-конструкторів.

Людмила Лутицька, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою