Як реагують аграрії на націоналізацію в ЛДНР активів українських підприємств?

«Націоналізація» українських активів у ДНР/ЛНР: правда чи піар-хід?

3 березня 2017 231 0

Новина про націоналізацію активів українських підприємств на території так званих ДНР та ЛНР швидко облетіла інтернет-простір. У списку націоналізованих опинилося 43 суб'єкти господарювання. Серед них і активи «гравців» аграрного ринку — компанії HarvEast Holding та ПАТ «Концерн Стірол», яке входить до групи Ostchem Holding та займається виробництвом міндобрив.

Читати по темі: В окупованому Донбасі розпочато націоналізацію активів українських підприємств

У соцмережах та в коментарях на сайтах багатьох онлайн-видань можна зустріти безліч неоднозначних та суперечливих думок щодо цього кроку представників ЛДНР. Ми зв’язалися із аграріями, які живуть і працюють в умовах АТО та дізналися їхню думку щодо націоналізації.

Анонімне джерело серед фермерів, що мають господарства на непідконтрольній території Донецької області, повідомило, що дрібні підприємства поки що не чіпають.

«Я не чув про націоналізацію аграрних підприємств. HarvEast націоналізували тому що він належить Ахметову і входить до СКМ. Інші агропідприємства поки що майже не чіпають, окрім кількох випадків, коли їх просто «віджимали», — розповідає джерело.

Голова Луганського осередку АФЗУ Сергій Ковальов говорить, що підприємства патріотично налаштованих громадян націоналізували ще раніше. Інші аграрії працюють, але з трудом.

«У мене там є знайомі. Зараз вони у режимі виживання, адже ціни на ресурси на 30% вищі за наші, а ціни на зернові на 30-40% нижчі. Вони віддають пшеницю по бартеру на луганське підприємство «Найдьон», яке монопольно меле муку на всю Луганщину, а за це отримують селітру. Також насіннєві компанії дають насіння у борг та по бартеру», — говорить аграрій.

Фермер з Донеччини Віталій Пожидаєв, який досі живе і працює у Мар’їнці, розповів як вже три роки займається сільським господарством в умовах бойових дій. Його господарство розташоване за 4 км від окупованих територій. Сотні гектарів вигорівших полів, підірвана техніка, напади на офіс підприємства — в таких умовах чоловік тримає управління господарством вже майже три роки. Недоступними стали кредити та сервісне обслуговування сільгосптехніки, добрива та насіння отримують лише неофіційно, завдяки власній ініціативі представників компаній, з якими співпрацювали раніше. Із представниками окупованих територій чоловік не веде жодних справ, бо зазначає, що це неможливо. Внаслідок бойових дій підприємство практично залишилося банкротом, бо компанія, якій свого часу продали зерно, відмовилася платити за нього повну вартість. На половину суми, яку «щедро» запропонували закупівельники Віталій Пожидаєв був не згоден, тому і досі продовжує судову тяганину і намагається повернути чесно зароблені гроші.

Інформацію про націоналізацію активів українських підприємств на території так званої ДНР оцінює як намагання представників окупованих територій зайвий раз утвердитися в очах проросійських жителів Донбасу.

«Це ніяк не вплине на український аграрний ринок, до того ж вони не можуть це зробити. Що значить «націоналізувати»? Це піар-акція і більше нічого. Harveast — підприємство Ахметова. Ніхто його не буде чіпати. Це все брехня. Те ж саме стосується і металургічних заводів, які є в списку націоналізованих підприємств. Хто їх чіпатиме, якщо вони працюють на «Концер Енерго»? Це всі підприємства, у яких задіяні люди з Росії. І ніякий Захарченко не може у них це забрати. Як ви собі взагалі це уявляєте? Йшла війна. Всі представники малого і середнього бізнесу, хто хоч якимось чином підтримував Україну — у них все відібрали, розікрали, спалили і т.д. Ні в кого нічого не залишилося. А тут раптом виходить так, що ці підприємства працюють як треба, ніхто їх не чіпає, вони отримують зарплату і саме в гривні», — розповідає Віталій Пожидаєв.

Аграрій говорить, що на території цих підприємств стоять банкомати, де працівники одразу обмінюють гроші. Хто завозить туди готівку і на яких підставах — питання. До того ж це відбувається вже понад 2,5 роки.

Оскільки останнім часом жителі непідконтрольних територій все частіше повертаються до «української самосвідомості», тому інформацією про націоналізацію підприємств представники самопроголошених «республік» намагаються повернути свій авторитет, переконаний чоловік.

«Там різко скорочується частина людей, які підтримують Росію, але критична маса їх все одно існує. От для них вони і заявляють про це», — коментує фермер.

Українські фермери, які продовжують спілкуватися з колегами з непідконтрольних Києву територій, розповідають, що зараз представники так званої ДНР намагаються робити усе можливе, щоб продемонструвати свою підтримку сільськогосподарським виробникам: було закуплено 100 тракторів, 50 комбайнів, аграріям надаються кредити під урожай, обробляти почали навіть ті землі, які ніколи ніким не оброблялися, а тим, хто не здатен самостійно впоратися з посівною, надають підтримку «місцевої влади». При цьому всьому, ціни на сільгоспкультури на окупованих територіях так і залишаються уполовину нижчими, ніж на територіях підконтрольних Україні.

Андрій Губін, Вікторія Сумченко, Вікторія Євтушенко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою